آخرین اخبار و پیش بینی ها از بورس

***اگر در اولین قدم، موفقیت نصیب ما می شد، سعی و تلاش دیگر معنی نداشت. ***

چشم انداز یکشنبه 22 خرداد

یکی از دلایل افت بازار، شایعه ای سیاسی در مورد یکی از نزدیکان دولت بود که امیدواریم درست نباشد! در هر صورت از آنجا که قیمت آخرین معامله خیلی از سهم‏ها از قیمت پایانی آنها کمتر بوده است، احتمال زیادی مبنی بر کاهش شاخص در معاملات فردا یکشنبه وجود دارد.

سرمایه گذاری سایپا یکی از بهترین گزینه های بازار می باشد که مهمترین سهم پرتفوی آن فملی می باشد ولی این روزها با کاهش قیمت مواجه می شود.وساپاح (حق تقدم سرمایه گذاری سایپا) نیز در قیمت 150 الی 160 تومان واقعاً گزینه مناسبی برای سرمایه گذاری است.

پتروشیمی پردیس که یکی از بنیادی ترین سهم های بازار است امروز با عرضه شدن صف خرید مواجه شد. اگر بازار فردا منفی باشد (که احتمال زیادی هم دارد) ممکن است شپدیس هم با افت قیمت مواجه گردد. ولی احتمال بسیار بالایی دارد که شپدیس تا پایان سال به محدوده 3000 تا 3500 تومان برسد.

فملی همچنان گزینه مناسبی است برای سرمایه گذاری ولی با دید شرکت در مجمع.

سایپا تنها خودرویی است که از افزایش قیمت دلار متضرر نمی شود ولی با این وجود امروز با کاهش 4 درصدی قیمت مواجه شد. دلیل افت قیمت سایپا بیشتر به تحقیق و تفحص مجلس از سایپا بر می‏گردد. ولی خبهمن، خودرو، خپارس، خزامیا و به خصوص خاور از افزایش نرخ ارز متضرر می شوند. و در کوتاه مدت امکان تداوم افت قیمت این سهم ها وجود دارد.

یکی از عوامل ریزش صف خریدها در بازار امروز، کاهش قیمتهای جهانی بود. بطوریکه قیمت جهانی مس به 8864 دلار رسیده است. قیمت جهانی سرب و روی به ترتیب به 2536 و 2230 دلار رسیده است. قیمت جهانی بیلت نیز با کاهش 10 دلاری به 570 دلار رسیده است.

عرضه محصولات فولادی در بورس کالا تا تعیین تکلیف نرخ آن متوقف شده است. ممکن است دولت اجازه افزایش نرخ محدود قیمت محصولات فولادی را بدهد. در آن صورت پیش بینی می شود شاهد رسیدن قیمت سهام فولاد به حدود 350 تا 370 تومان باشیم. (البته دقت کنید به شرط آنکه دولت اجازه افزایش نرخ را به فولاد بدهد.)

همچنین به احتمال قریب به یقین دولت با افزایش 10 تا 15 درصدی نرخ سیمان موافقت خواهد نمود. دقت کنید این افزایش نرخ فقط در حد جبران تورم خواهد بود و حتی جبران افزایش قیمت هزینه انرژی این شرکتها را هم نخواهد کرد. پیش بینی می شود سال 90، سال چندان مناسبی برای این گروه نباشد

+ نوشته شده در  شنبه بیست و یکم خرداد ۱۳۹۰ساعت ۲۲:۱۸ بعد از ظهر  توسط آرمین شهبازی  | 

گزارش روزانه بازار شنبه 21 خرداد

بازار امروز که در دقایق ابتدایی رشد تا بیش از 150 واحد داشت به ناگهان با عرضه های سنگین روبرو شد و حمایت سهامداران عمده نتوانست از ریزش شاخص جلوگیری کند و در نتیجه بازار امروز شاهد افت 40 واحدی شاخص بود.

در پایان معاملات امروز شاخص با 40 واحد ریزش به عدد 25245 رسید.بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص نمادهای خساپا و رمپنا و وپارس هر کدام با 25 و 23 و 16 واحد ریزش بر شاخص داشتند

از سویی دیگر بیشترین تاثیر مثبت را نمادهای فملی و کگل با 74 و 25 واحد افزایش بر شاخص اعمال کردند.امروز211 میلیارد سهم و حق تقدم به ارزش 111میلیارد تومان داد و ستد شد.

مهمترین نکته ای که باعث منفی شدن بازار امروز بود انتشار خبر بررسي گزارش كميسيون صنايع مبني بر تصويب تقاضاي تفحص از نحوه واگذاري سهام سايپا در صحن علنی مجلس بود.

بررسي گزارش كميسيون صنايع و معادن مبني بر تصويب تقاضاي تحقيق و تفحص از نحوه واگذاري سهام شركت خودروسازي سايپا و رسيدگي به گزارش كميسيون تدوين آيين‌نامه داخلي درباره اصلاح آيين‌نامه داخلي مجلس شوراي اسلامي نيز در دستور كار هفته آتي صحن علني پارلمان قرار دارد.

این خبر توانست در همان ابتدا بازار خودرویی ها و سپس کل بازار را وارد جو منفی کند.

دیگر اینکه بالاگرفتن مجدد درگیریهای سیاسی داخلی باعث شد بازار سرمایه نتواند آغاز هفته خوبی را داشته باشد.انتشار مجدد یکسری شایعات مبنی بر نفوذ گروههای انحرافی و فتنه برانگیز در داخل دولت تاثیر مستقیم خود را بر معاملات امروز نمایان کرد.

با وجود این تفاسیر به بررسی نکات بازار امروز می پردازیم:

در گروه خودرویی ها که این روزها با خبر افزایش نرخ ارز حال و روز خوبی ندارند خبر بررسي گزارش كميسيون صنايع مبني بر تصويب تقاضاي تفحص از نحوه واگذاري سهام سايپا نیز به آن اضافه شد.در این گروه تمام نمادها بدون استثنا کاهش قیمت داشتند.گفتنی است تا حل نشدن قضیه سایپا توسط مجلس نمی توان چشم امیدی به این گروه داشت.البته گفتنی است 250 تومان برای خساپا محدوده حمایتی بسیار قوی است

در گروه سرمایه گذاری ها از ابتدای صبح شاهد حمایتهای نامحسوسی از سوی سهامداران عمده وساپا و وساپاح روی این نماها بودیم در 15 دقیقه آخر بازار این حمایتها واضح تر شد تا انجا که در اخر وقت قیمت وساپاح که تا 150 تومان هم پایین امده بود با 160 تومان بسته شد.در این گروه تنها نماد سبزرنگ خوارزم بود که افزایش قیمت ان هم چندان زیاد نبود.

در گروه سیمانی ها امروز اکثر نمادها با حداکثر افزایش قیمت مواجه شدند.دلیل آن هم خبر موافقت اولیه با افزایش 15 درصدی نرخ سیمان بود.البته نباید افزایش نرخ ارز را نیز بی این گروه بی تاثیر دانست. در این گروه شرکتهای سیمان غرب – سیمان بهبهان – سیمان همگتان – سیمان کردستان – سیمان ارومیه بین 20 الی 30 درصد از محصولات تولیدی خود را در سال 90 برای صاردات به کشورهای همسایه در نظر گرفته اند . شرکت های سیمان غرب – سیمان بهبهان – سیمان ارومیه نرخ تسعیر ارز را در بودجه اعلامی 1150 تومان در نظر گرفته اند. بنابراین افزایش قیمت نرخ ارز تا سطح 1170 تومان می تواند تعدیل ناچیزی را برای این شرکت ها در بر داشته باشد . شرکت سیمان همگتان با در نظر گرفتن نرخ ارز 1092 تومانی می تواند در حدود 10 درصد تعدیل مثبت عایدی را به همراه داشته باشد . تنها شرکتی که میتواند بیشترین تاثیر مثبت را از افزایش نرخ مرجع ارز به خود ببیند سیمان کردستان است.  این شرکت نرخ تسعیر ارز را در بودجه 1034 تومان در نظر گرفته است .

در گروه فولادی ها نیز امروز شاهد کاهش قیمت اندکی در نمادهای فولاد و فولاژ بودیم اما فخوز با رشد قیمت مواجه شد که البته با توجه تسعیر نرخ ارز این رشد برای فخوز ادامه دار است.

در گروه مس ، فملی همچنان لیدر رشد قیمت است البته کالسیمین نیز از این رشد حداکثری قیمت بی بهره نمانده است.مس باهنر هم افزایش قیمت داشت. باید در نظر داشت که این شرکت بدلیل صادراتی بودن حدودا 40 درصد محصولاتش تاثیر مثبت زیادی ار افزایش نرخ ارز می پذیرد و افزایش فشار تقاضا بر روی این سهم در شرایطی که اکثر سهم ها منفی و یا صف فروش هستند منطقی و قابل پیش بینی است.اگر اتفاق خواصی برای این گروه نیافتد این افزایش قیمتها پایدار خواهد بود

در گروه سنگ آهنی ها نیز امروز شاهد حرکت خلاف جهت این دوقلو ها بودیم که البته بی دلیل هم نبود.از انجا که قیمت جهانی سنگ اهن کاهش یافته کچاد با کاهش قیمت روبرو شد و لی کگل با ارائه صورتهای مالی حسابرسی شده توانست با اقبال بازار هماهنگ شود. سنگ آهن گل گهر در پایان سال مالی 89 توانست با سرمایه 3 هزار میلیارد ریال به ازای هر سهم مبلغ 1427 ریال سود محقق کند.

شرکت گل گهر طی سال مالی 89 مبلغ 8 هزارو 260 میلیارد و 423 میلیون ریال سنگ آهن دانه بندی شده، کنسانتره سنگ آهن داخلی، کنسانتره سنگ آهن صادراتی، هماتیت دانه بندی شده، گندله داخلی و صادراتی به فروش رساند که ازاین رقم بهای تمام شده کالای فروش رفته و سایر هزینه ها کسر و پس از اضافه شدن برخی درآمدها، سود خالص این شرکت به رقم 4 هزارو 280 میلیاردو 785 میلیون ریال رسید تا به ازای هر سهم مبلغ 1427 ریال سود محقق شود.

 

در گروه نفتی ها نیز اکثر نمادهای مطرح افزایش قیمت دادند.در این گروه شنیده ها حاکی از افزایش عرضه در معاملات فردا بر روی نماد شپدیس است.باید دید حمایتها بر روی این سهم تا چه میزان می تواند اثر عرضه ها را بگیرد.البته شنیده شده شرکت پتروشیمی پردیس توانایی دارد که به جز تعدیل مثبتی که از قبل در بازار زمزمه آن شنیده می شد ،به علت افزایش قیمت ارز 10 درصد دیگر نیز با تعدیل مثبت عایدی روبرو شود.

در گروه تجهیزاتی ها نیز شاهد افت قیمت بودیم.البته در نماد حفاری احتمالا روزهای خوبی را باید انتظار بکشیم

+ نوشته شده در  شنبه بیست و یکم خرداد ۱۳۹۰ساعت ۲۲:۹ بعد از ظهر  توسط آرمین شهبازی  | 

چشم انداز شنبه 21 خرداد

در معاملات این هفته عمدتاً شاهد نوسان شاخص بودیم. البته در آخرین روز هفته یعنی چهارشنبه 18 خرداد شاهد رشد 163 واحدی شاخص بودیم. ارزش معاملات به 174 میلیارد تومان رسید. بیشترین تاثیر مثبت بر روی شاخص به نمادهای فملی، فولاد، وغدیر، کگل تعلق داشت و بیشترین تاثیر منفی بر روی شاخص به نمادهای وپارس، خساپا، رمپنا تعلق داشت.

مهمترین اتفاق تاثیر گذار بر روی بازار بورس افزایش نرخ مرجع دلار از 1050 تومان به 1170 تومان بود که معادل افزایش 11.5 درصدی نرخ ارز بود.

نرخ ارز بر روی شرکتها و صنایع مختلف تاثیرات کاملا مختلفی دارد: بر روی برخی شرکتها و صنایع که بیشتر صادرات دارند مانند ملی مس، پتروشیمی پردیس، گل گهر، باما، کالسیمین، حفاری تاثیر مستقیم مثبت دارد و بر روی برخی شرکتها که بیشتر واردات دارند مانند دارویی‏ها، خودرویی‏ها و مپنا و ایران ترانسفو تاثیر منفی دارد.

در ادامه به تفصیل تاثیر افزایش نرخ ارز بر روی برخی شرکتها را بررسی می کنیم:

1:پتروشیمی پردیس : سال مالی این شرکت منتهی به 30 آذر است. این شرکت پیش بینی کرده است 58 درصد از مبلغ فروش را از راه صادرات کسب نماید. این شرکت پیش بینی کرده است 350 میلیون دلار صادرات داشته باشد. این شرکت نرخ دلار را برای صادرات 1000 تومان در نظر گرفته است با فرض صادرات با نرخ 1170 تومانی و فرض اینکه در شش ماه باقیمانده از سال مالی خود 175 میلیون دلار صادرات خواهد داشت ، شاهد افزایش 30 میلیارد تومانی سودآوری شرکت خواهیم بود که با توجه به تعداد یک میلیارد سهام منتشره شرکت، شاهد تعدیل مثبت 30 تومانی برای این نماد خواهیم بود.

2: ملی مس: سال مالی این شرکت منتهی به 29 اسفند است. این شرکت پیش بینی کرده است 52 درصد از مبلغ فروش را از راه صادرات کسب نماید. این شرکت پیش بینی کرده است 1194 میلیون دلار صادرات داشته باشد. این شرکت نرخ دلار را برای صادرات 1030 تومان در نظر گرفته است با فرض صادرات با نرخ 1170 تومانی و فرض اینکه در نه ماه باقیمانده از سال مالی خود 895 میلیون دلار صادرات خواهد داشت ، شاهد افزایش 125 میلیارد تومانی سودآوری شرکت خواهیم بود که با توجه به تعداد 5.8 میلیارد سهام منتشره شرکت، شاهد تعدیل مثبت 21 تومانی برای این نماد خواهیم بود.

3: ایران خودرو دیزل: سال مالی شرکت منتهی به 29 اسفند است. شرکت پیش بینی کرده است در سال مالی 90 حدود 17.8 میلیارد تومان صادرات داشته باشد و در مقابل 357 میلیارد تومان واردات داشته باشد که به معنای خالص واردات 340 میلیارد تومانی است. با افزایش 11.5 درصدی نرخ دلار شاهد کاهش سود شرکت به میزان 39 میلیارد تومان خواهیم بود. با توجه به تعداد 1.6 میلیارد سهم منتشره خاور شاهد تعدیل منفی 24 تومانی برای هر سهم خاور خواهیم بود.

4: تولی پرس: سال مالی شرکت منتهی به 29 اسفند است. شرکت پیش‏بینی کرده است در سال مالی منتهی به 29 اسفند 90 ، 22 میلیون دلار صادرات و 43 میلیون دلار واردات داشته باشد و نرخ دلار را نیز 1100 تومان در نظر گرفته است. با توجه به خالص واردات 21 میلیون دلاری شرکت و پیش بینی خالص واردات 15.8 میلیون دلاری در نه ماهه باقی مانده سال، شرکت متحمل کاهش سود 1100 میلیون تومانی خواهد شد که با توجه به 250 میلیون سهم منتره شرکت، شاهد تعدیل منفی 44 ریالی شتولی در سال 90 خواهیم بود.

5: مس باهنر: سال مالی این شرکت منتهی به 29 اسفند است. مواد اولیه شرکت 100 درصد به صورت داخلی تامین می شود (عمدتا از ملی مس) ولی 28 درصد از مبلغ فروش شرکت را صادرات تشکیل می دهد. شرکت برای سال مالی منتهی به 29 اسفند 90، مبلغ 90 میلیون دلار صادرات پیش بینی کرده است و نرخ دلار را از قبل 1150 تومان در نظر گرفته بود! با این حال با افزایش 20 تومانی نرخ دلار نسبت به پیش بینی شرکت شاهد افزایش 1350 میلیون تومانی سود شرکت خواهیم بود که با توجه به 450 میلیون سهم منتشره شرکت شاهد افزایش 3 تومانی در سود هر سهم شرکت خواهیم بود.

6: سیمان هگمتان: سال مالی شرکت منتهی به 30 دی می‏باشد. 100 درصد مواد اولیه شرکت در داخل تامین می گردد ولی صادرات 34 درصد از فروش شرکت را تشکیل می دهد. شرکت پیش بینی کرده است در سال مالی منتهی به 30 دی 90، 5.5 میلیون دلار صادرات داشته باشد و نرخ دلار را 1090 تومان درنظر گرفته است! با رشد 80 تومانی قیمت دلار نسبت به پیش بینی شرکت انتظار رشد 257 میلیون تومانی سود شرکت نسبت به پیش بینی شرکت خواهیم بود. بنابر این با توجه به تعداد 503 میلیون سهمی منتشره شرکت، انتظار رشد 5 ریالی سود هر سهم شرکت وجود دارد.

7: نیرو ترانس: سال مالی شرکت منتهی به 29 اسفند است. مبادلات ارزی شرکت بر حسب یورو است. شرکت پیش بینی کرده است در سال مالی منتهی به 29 اسفند 90، معادل 2.17 میلیون یورو صادرات و 14.55 میلیون یورو واردات داشته باشد. شرکت نرخ یورو را معادل 1450 تومان فرض کرده است بنابر این با افزایش آن به 1724 تومان زیانی معادل 2376 تومان گریبانگیر شرکت خواهد شد و با توجه به تعداد 170 میلیون سهمی شرکت شاهد افت 14 تومانی سود هر سهم شرکت خواهیم بود.

8: داروسازی اکسیر: سال مالی شرکت منتهی به 29 اسفند است. شرکت برای سال مالی منتهی به 29 اسفند 90، 13 میلیون دلار صادرات و 52 میلیون دلار واردات و با نرخ 1150 تومان در نظر گرفته است. بنایر با افزایش نرخ دلار به 1170 تومان سود شرکت 585 میلیون تومان کاهش خواهد یافت. با توجه به 150 میلیون سهم منتشره شرکت باعث کاهش 39 ریالی سود هر سهم شرکت خواهد شد.

 

در هر صورت افزایش نرخ ارز با فرض ثابت بودن بقیه شرایط تاثیرات بسیار مهمی بر روی سودآوری شرکتها دارد. ممکن است شرکتی به زیان دهی برسد و یا سود شرکت دیگری سه برابر گردد. بنابر این آینده کوتاه مدت خیلی از سهم ها به تاثیر نرخ ارز بر روی آنها بستگی دارد

+ نوشته شده در  جمعه بیستم خرداد ۱۳۹۰ساعت ۲۰:۱۶ بعد از ظهر  توسط آرمین شهبازی  | 

سیگنال مثبت افزایش نرخ دلار در بازار سهام

بانک مرکزی نرخ مرجع ارز دلار را صبح امروز 11717 ريال اعلام کرد که نسبت به  روز گذشته از افزایش 110 الی 115  تومانی برخوردار است .
این گفته افتخاری مدیر عامل شرکت صرافی بانک مسکن بود گفت : در حال حاضر این نرخ با قیمت دلار در بازار آزاد اختلاف ناچیزی پیدا کرده که به نظر می رسد عکس العمل این شوک در بازار آزاد طی روزهای آینده خود را نشان دهد.

وی افزود :در حال حاضر باید دید انگیزه بانک مرکزی از افزایش نرخ دلار در حالی که می توانست به تزریق بیشتر روی آورد چه بوده است ؟

بنابر گزارش بورس نیوز ، انتشار این خبر دقایقی پیش باعث برگشت جو مثبت و افزایش تقاضای سهام به وبژه در نماد شرکت های بزرگ صادر کننده مواد و کالا و هلدینگ های وابسته به این شرکت ها شده است
+ نوشته شده در  چهارشنبه هجدهم خرداد ۱۳۹۰ساعت ۱۸:۴۹ بعد از ظهر  توسط آرمین شهبازی  | 

گزارش روزانه بازار چهارشنبه 18خرداد

پس چند هفته رکود خسته کننده بر بازار سرمایه ، امروز شاهد جهش یکباره قیمتها در اکثر نمادهای معاملاتی بازار بودیم.اعلام خبر رشد 10 درصدی نرخ ارز دولتی توسط بانک مرکزی توانست طی چند دقیقه بازاری را که میرفت با جو منفی این هفته را به پایان برساند ، با هیجان زیادی روبرو کند.این افزایش نرخ ارز که به مذاق برخی صنایع خوش و به مذاق برخی دیگر خوش نیامد به دو دلیل عمده صورت گرفته است:

1-کسری بودجه شدید دولت

2-آغاز روند آزاد سازی نرخ ارز ، حمایت از صادرات تولیدات داخلی و ایجاد بازار رقابتی بین تولیدکنندگان داخلی

 این افزایش یکباره نرخ ارز از سوی بانک مرکزی هرچه بود جانی دوباره به این بازار بی رمق بخشید.

در پایان معاملات امروز بازار ، شاخص با جهش 163 واحدی به عدد 25286 رسید.بیشترین تاثیر مثبت را فملی ، فولاد ،وغدیر و کگل ، هرکدام با 59 ، 55 ، 32 و 22 واحد افزایش بر شاخص اعمال کردند.

از سویی دیگر بیشترین تاثیر منفی را نمادهای وپارس ، خساپا و رمپنا هرکدام با 22 ، 16 و 14 واحد ریزش بر شاخص بر جای گذاشتند.

دو نکته قابل توجه بازار امروز را اینگونه می توان برشمرد:

1-      مهمترین و تاثیرگذارترین خبر امروز ، افزایش نرخ ارز از سوی بانک مرکزی بود.تا آنجا که اعلام این خبر توانست یکباره روند نزولی بازار را عوض کند.در تحلیل اجمالی این خبر بر روی بازار سرمایه چنین می توان گفت که افزایش نرخ ارز دولتی در مورد صنایعی که دارای صادرات قابل توجهی هستند بشدت می تواند بر روند سودآوری این صنایع تاثیر مثبت بگذارد.از جمله این صنایع می توان به گروه پتروشیمی ، گروه فلزات از جمله فولاد ، گروه سنگ آهنی ها که حجم بالایی از تولیدات خود را صادر می کنند و در آخر بخشی از گروه تجهیزاتی ها.در طرف دیگر صنایعی که بیشترین ضرر را متحمل می شوند خودرویی ها ، دارویی هاو تا حدی تجهیزاتی ها هستند.البته شایان ذکر است که در صنایعی که ذکر شدند شرکتهای مختلف بنا به میزان صادرات و واردات خود مشمول این سود و ضرر می شوند.

2-      سخنان بی حاشیه دیروز آقای احمدی نژاد و اعلام دوباره حمایت دولت از بازار سرمایه.فعالان بازار سرمایه دیروز منتظر شنیدن سخنان ایشان در کنفرانس خبریشان بودند و با مثبت ارزیابی کردن این سخنان امروز تنش خاصی بر بازار روانه نشد.

با توجه به این نکات به بررسی معاملات صورت گرفته در بازار امروز می پردازیم:

گروه فلزات که بیشترین شوق شور را در مقابل خبر افزایش نرخ ارز از خود نشان دادند در تمام نمادها شاهد افزایش قیمت چشمگیر بودیم.در نمادفولاد که تقریبا بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص اعمال کرد علاوه بر تاثیر مثبت افزایش نرخ ارز شنیده ها حکایت از افزایش 15 تومانی نرخ تولیدات فولاد در داخل درمرحله اول دارد.البته در بین گروه فولادیها نماد فخوز بیشترین سود را از این افزایش نرخ ارز خواهد برد چراکه از میزان صادرات بالایی برخوردار است.

در نماد فاسمین نیز شاهد افزایش قیمت 4 درصدی این سهم بودیم.چراکه این شرکت درصد بالایی از محصولات خود را به صورت مواد خام صادر می کند.

در بین دوقولوهای سنگ آهنی نیز رقابت جالبی صورت گرفت.قضیه از اینجا شروع شد که شرکت سنگ آهن گل گهر در یک زمان با دو خبر خوش همراه شد.اولی همان افزایش نرخ ارز که باعث سودآوری هرچه بیشتر صادرات این شرکت می  شود و دیگری اینکه شنیده ها حکایت از تعدیل مثبت مجدد این شرکت در روزهای آینده دارند. بر اساس این اخبار گل گهر در صورتهای مالی حسابرسی شده سود شرکت را به 142 تومان افزایش داده است.

این شرکت در 31 خرداد ماه سه مجمع برگزار خواهد کرد. مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت برای سال مالی منتهی به 29 اسفند 89 برای تصویب صورت های مالی ، مجمع عمومی عادی فوق العاده شرکت برای تصمیم گیری درخصوص افزایش سرمایه شرکت از 3هزار به 6 هزار میلیارد ریال و مجمع عمومی عادی فوق العاده شرکت درخصوص انتشار 3هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت در 31 خرداد ماه برگزار خواهد شد.

گل گهر سود سال 90  را 1052 ریال اعلام کرده است. این شرکت سود سال 89 را 1104 رایل اعلام کرده بود که این رقم با تعدیل مثبتی 18 درصدی که شرکت در تاریخ اول خرداد ماه اعلام کرده بود به 1304 ریال افزایش یافته است و قرار است مجددا با تعدیل مثبتی 9 درصدی به مبلغ 1420 ریال برسد.در نتیجه این اخبار این نماد امروز صف خرید را تجربه کرد.در اینجا بود که با انتشار این اخبار بین سهامداران ، آنهایی که نتوانستد کگل بخرند متوسل به خرید کچاد شدند و این نماد نیز امروز با افزایش قیمت مواجه شد و این همان تجربه ایست که حکایت از همسویی این دوقولوها دارد.

در گروه مس نیز با وجود خبر ناخوشایند کاهش یک درصدی قیمت جهانی این  فلز در بازار لندن این خبر نتوانست تاثیر سوءی بر بازار امروز فملی بگذارد.چراکه شرکت ملی مس از صادرات بالایی برخوردار است.البته لازم به ذکر است که کاهش عرضه از سوی تولید کنندگان بزرگ مس در جهان از سویی و افزایش تقاضا خصوصا در کشورهایی همچون چین و هند آینده قیمتی بسیار خوبی را برای این صنعت به ارمغان اورد.

دیگر گروهی که از این خبر منفعت خواهد برد گروه سیمانی ها خواهد بود که این روزها از اقبال بازار برخوردار است.در این گروه نیز هگمتان از صادرات خود سود خوبی خواهد برد.

در نماد گروه پتروشیمی و پالایشگاهی نیز اکثرا شاهد افزایش قیمتی حداکثری بودیم.نمادشبریز نیز با افزایش قیمت بسته شد تا روانه مجمع شود.در این گروه شخارک افزایش قیمت چشمگیری داشت.همچنین از آنجا که این پتروشیمی درصد بالایی از محصولات خود را صادر می کند سهم بسزایی از سود افزایش نرخ دلار خواهد برد.البته با توجه به شایعات درباره ناامنی این مجتمع نمی توان برای بلند مدت این سهم را در سبد خود نگه داشت.دیگر نماد این گروه نیز که امروز تحت تاثیر این خبر مورد اقبال بازار قرار گرفت شپدیس بود.کارشناسان آینده این سهم را بسیار درخشان متصور می شوند.اما نکته ای که باید مورد توجه قرار گیرد نشست امروز سران اپک است.احتمالا طی این جلسه افزایش تولید نفت در دستور کار قرار گیرد که این خود بازار این گروه را برای شنبه تحت تاثیر قرار می دهد.

اما گروه تماما قرمز خودرویی ها که این روزها فقط این خبر بد را کم داشتند.این گروه که همگی درگیر ابطال معامله بلوکی ایران خودرو هستند روزهای خوبی را پشت سر نگذاشتند.افزایش نرخ دلار هم بر بیشتر نمادهای این گروه تاثیر منفی خواهد گذاشت.درصد تاثیر گذاری این خبر با نسبت واردات این شرکتها رابطه مستقیم دارد.به این صورت که شرکتی مانند سایپا که واردات کمتری را دارد از زیان کمتری برخوردار خواهد شد.اما در مقابل شرکتهایی مانند ایران خودرو و سایپا دیزل که از میزان واردات بالایی برخوردارند از سودشان بسیار کاسته خواهد شد.البته نکته دیگری که قابل ذکر است تاثیر منفی این خبر بر قیمت خودروهای وارداتی می باشد. که این امر خود به رشد قیمتی خودروهای ساخت داخل کمک می کند.حال باید دید این شرکتها چه سیاستهایی را درقبال افزایش نرخ ارز اتخاذ می کنند تا از زیان خود پیشگیری کنند.ولی در این گروه زمزمه های از تعدیل مثبت 10 تومانی گروه بهمن به گوش می رسد.

گروه تجهیزاتی ها نیز امروز صدرا با حداکثر افزایش قیمت مواجه شد و تشکیل صف فروش داد.ولی فاذر که امروز به منظور برگزاری مجامع عمومی عادی سالیانه به منظور تصویب صورتهای مالی بسته شد با افت قیمت قبل از مجمع به کار خود پایان داد.گفته می شود این شرکت به جهت زیان انباشته بالا سودی در مجمع تقسیم نخواهد کرد.در دیگر نماد این گروه یعنی رمپنا نیز شاهد کاهش قیمت بودیم.اما نماد حفاری با اقبال خوبی همراه شد چرا که خبر افزایش نرخ دلار تاثیر مثبتی بر این شرکت خواهد گذاشت زیرا  عایدات این شرکت از قراردادهایش  بر مبنای دلار است.

گروه سرمایه گذاری ها نیز امروز با اقبال بازار مواجه شدند چرا که اکثرا در پرتفوی خود سهام صنایع فلزی و پتروشیمی را دارند.که با رشد قیمت این صنایع ، این شرکتها نیز با افزایش قیمت مواجه شدند. در این گروه شنیده ها حکایت از افزایش سرمایه مجدد وساپا و تبدیل این شرکت به هلدینگ سرمایه گذاری دارد.از آنجا که این سهم به کف قیمتی خود نزدیک شده است و همچنین برگزاری مجمع در پایان تیر (مجمعی که حاوی خبر افزایش سرمایه است) خرید این سهم در قیمتهای کنونی توصیه می شود

+ نوشته شده در  چهارشنبه هجدهم خرداد ۱۳۹۰ساعت ۱۸:۴۶ بعد از ظهر  توسط آرمین شهبازی  | 

چشم انداز سه شنبه 17 خرداد

امروز ارزش کل معاملات بورس و فرابورس 48 میلیارد تومان بود و شاخص نیز نسبت به چهارشنبه 198 واحد رشد را تجربه کرد و به 25293 واحد رسید. بیشترین تاثیر مثبت را فولاد با 55 واحد افزایش بر شاخص داشت.پس از آن وغدیر و رمپنا و خساپا هرکدام با 34 ، 22 و 18 واحد افزایش بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص اعمال کردند.

در گروه خودرویی ها امروز شاهد افزایش قیمت در هم نمادهای مطرح این گروه به جز خودرو بودیم.در این گروه دو نماد پرپتانسیل یعنی خبهمن و خزامیا را نباید نادیده گرفت.با توجه به خرید آتی گروه بهمن در مورد سهام بانک سرمایه می توان انتظار قیمت 320 تومان را برای میان مدت این سهم در نظر داشت.در مورد زامیاد نیز شنیده ها حکایت از رشد فروش اقساطی محصولات این گروه را دارد.در نتیجه خرید این سهم در قیمتهای فعلی خالی از لطف نخواهد بود.

در گروه فلزات نیز رشد بی سابقه قیمت جهانی مس در بازار روز جمعه به شدت بر قیمت سهام این گروه تاثیرگذار خواهد بود.در این گروه فملی امروز با افزایش قیمت مواجه شد.پیش بینی می شود این سهم تا چند روز آینده به قیمت 1500 تومان نیز برسداز این رو در قیمتهای کنونی توصیه به خرید داریم.کالسیمین نیز 4 درصد رشد قیمت را تجربه کرد.پیش بینی می شود در این دو نماد در طی روزهای آینده جهش های قیمتی خوبی را ببینیم.

در گروه تجهیزاتی ها نیز که امروز ماشین سازی اراک  سود هر سهم را در سال 89 ، 240 اعلام کرد این در حالی است که قبلا این سود 131 ریال اعلام شده بود. با توجه به این خبر اعلام شده پیش بینی می شود نماد فاراک و به تبعه از آن نماد صدرا در روزهای آتی مورد توجه زیاد از سوی سهامداران قرار گیرند.همچنین شنیده شده است فردا نماد فاراک بازگشایی می شود و افزایش قیمت پله ای را تجربه خواهد کرد.از اینرو به سهمداران فاراک پیشاپیش تبریک می گوییم.

در گروه سرمایه گذاری ها نیز در نماد وسپه با توجه به در دست داشتن پرتفوی جدید 60 میلیارد تومانی از زیر مجموعه خود یعنی بانک سپه شاهد جهش های قیمتی خوبی در روزهای آتی خواهیم بود.از این رو خرید این سهم در قیمت 135 تومان بسیار جذاب خواهد بود و توصیه به خرید می شود.

در گروه نفتی ها با توجه به افزایش قیمت جهانی نفت روزهای خوبی برای نماد های این گروه می توان متصور شد.در نماد شپدیس شنیده ها حکایت از پیش بینی سود 311 تومانی برای سال 90 را دارند.به نظر می رسد با این افزایش سود ، این سهم توانایی رشد قیمت تا 3000تومان را داشته باشد.

+ نوشته شده در  دوشنبه شانزدهم خرداد ۱۳۹۰ساعت ۲۰:۵۹ بعد از ظهر  توسط آرمین شهبازی  | 

گزارش روزانه بازار دوشنبه 16خرداد

بازار پس از تعطیلات ، معاملات داغی را در بر داشت.  پیش از آغاز معاملات امروز بر روی بسیاری از نمادها همچون کالسیمین،‌آذرآب،‌باما،گروه بهمن شاهد تشکیل صف خرید بودیم. در همان ابتدای ساعت معاملاتی ، شاخص روند صعودی با شیب زیادی را در پیش گرفت.و این روند صعودی را تا پایان ساعت معاملاتی داشت.

و اینچنین شد که شاخص امروز با 198 واحد افزایش نسبت به چهارشنبه ، عدد 25293 را ثبت کرد.بیشترین تاثیر مثبت را فولاد با 55 واحد افزایش بر شاخص داشت.پس از آن وغدیر و رمپنا و خساپا هرکدام با 34 ، 22 و 18 واحد افزایش بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص اعمال کردند.

از طرفی دیگر وپارس با 22 واحد و وخودرو با 8 واحد کاهش بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند.

در بازار امروز 138 میلیارد سهم و حق تقدم به ارزش 48 میلیارد تومان دادوستد شد.

در گروه فلزات شاهد افزایش قیمت در اکثر نمادهای این گروه بودیم ،به جز فولاژ.طی افزایش قیمت جهانی مس و بیلت این افزایش قیمت برای گروه فلزات دور از انتظار نبود.البته علت اصلی افزایش قیمت مس کاهش ارزش دلار می باشد.

در این گروه کالسیمین با صف خرید نسبتا خوبی بسته شد.تا احتمالا فردا با اقبال بازار روبرو شود.در این گروه نماد شرکت معادن وفلزات امروز برای اعلام تعدیل مثبت سود سال 89 متوقف شد. قیمت آخرین معامله سهم با رشد حدود 2 درصدی 910 تومان ثبت شده است . معاون مالی و اقتصادی سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات از تعدیل مثبت بیش از 20 درصدی این سهم خبر داد.

به نظر می رسد این تعدیل مثبت از محل افزایش سود سهام شرکتهای زیرمجموعه است.

به عقیده کارشناسان اگر گل گهر در مجمع خود بیش از 80 درصد سود تقسیم کند، در سهام معادن و فلزات نیز تاثیر گذار خواهد بود. زمان برگزاری مجمع گل گهر 29 خردادماه است.و همچنین زمان برگزاری مجمع وعادن 29 دتیر اعلام شده است.

در گروه سنگ آهنی ها نیز کچاد و کگل هر دو افزایش قیمت را تجربه کردند.کبافق نیز همچنان روند صعودی حداکثری خود را دارد.

در گروه خودرویی ها ، نماد خودرو در کاهش قیمت دست و پا می زند.تا معلوم نشدن تکلیف معامله بلوکی ایران خودرو نمی توان امید تحرک خاصی در قیمت این سهم داشت.

اما در سایر نماهای این گروه شاه افزایش قیمت بودیم.در نماد خزامیا نیز همچنان امید به رشد حداکثری می رود.چرا این  شرکت با توجه برنامه هایی گه در پیش رو دادرد و همچنین کاهشی که در هزینه های این شرکت مشاهده می شود ، پتانسیل این سهم را برای میان مدت بسیار بالا برده است.

گروه پتروشیمی و پالایشگاهی نیز امروز با اقبال خوب بازار مواجه شدند.در این گروه شبریز همچنان لیدر افزایش قیمت است.این سهم امروز یکی از مهمترین مقاومتهای خود یعنی 218 تومان را شکست که پیش بینی می شود هدف قیمتی بعدی این سهم 235 تومان باشد.در این گروه پتروشیمی پردیس و پتروشیمی خارک هر دو افزایش قیمت داشتند.ولی شاراک افت قیمت را تجربه کرد.البته پیش بینی می شو با ادامه روند صعودی قیمت جهانی نفت این افزایش قیمت برای گروه نفتی ها پایدار باشد.

در گروه سرمایه گذاری ها نیز که این روز ها از محل رشد شرکتهای زیر مجموعه خود بسیار مننتفع شده اند ، در نماد سرمایه گذاری غدیر شاهد افزایش قیمت خوبی بودیم.این شرکت از محل رشد شرکتهای زیر مجوعه خود و همچنین فروش سهامهای خود در روزهای گذشته وخصوصا در بازا رمنفی با رشد مناسبی همراه شده است.و اما نماد وسپه  لازم به ذكر است شركت در مجمعي كه چند روز پيش برگزار كرد از 211 ريال سود محقق شده براي سال 89 حدود 190 ريال ان را بين سهامداران خود تقسيم نمود و اين امر نشان از تقسيم بالاي سود مجامع در وسپه حكايت دارد.

طبق آخرين اخبار مجمع شركت در عملكرد 5 ماهه موفق به پوشش بيش از 70 درصد از سود خود شده است كه اين امر نشان از احتمال پوشش بالاي 100 درصدي سود شركت در عملمرد 6 ماهه و تعديل مثبت عايدي دارد.

لازم به ذكر است، وسپه سود سال 90 خود را رقم 17 تومان به ازاي هر سهم پيش بيني نموده است كه اين رقم قطعا تا پايان سال به بالاي 20 تومان افزايش خواهد يافت.

از شرکتهای پر سود زیرمجموعه وسپه به گل گهر و چادرملو می توان اشاره کرد که پتانسیل بالای این سهم ها بر سودآوری شرکت تاثیر بسزایی خواهد کذاشت.

در دیگر نماد این گروه یعنی وصندوق نیز شاهد رشد حداکثری قیمت بودیم.شنیده ها حکایت از تعدیل عایدی 30 درصدی این شرکت از محل سود آوری شرکتهای زیر مجموعه خود دارد.

در گروه تجهیزاتی ها نیز فاراک که برای تعدیل سود مثبت بسته شده است با سود هر سهم در اطلاعات حسابرسی نشده مربوط به دوره 12 ماهه منتهی به اسفند 89 با 109 ریال افزایش مواجه شده است.

شرکت در اطلاعات قبلی سود هر سهم را مبلغ 131 ریال پیش بینی کرده بود که در پایان سال 89 مبلغ 240 ریال سود برای هر سهم پوشش داده است.

در این گروه رمپنا نیز با توجه به سودآوری پروژهای در حال اتمام خود ، آینده خوبی را برای قیمت سهام خود انتظار می کشد.انتظار می رود این سهم  در کوتاه مدت قیمت 390 تومان را به خود ببیند.

با توجه به اخبار خوب منتشر شده در این گروه ، صدرا نیز امروز رشد حداکثری قیمت را تجربه کرد.البته این روند صعودی را می توان در نتیجه بازگشت ارامش سیاسی و نیز دید مثبت بازار بعد از گذشت اعمال تحریم ها بر شرکتهای تجهیزاتی دانست.

در گروه بانکی ها نیزتازه وارد فرابورسی این گروه یعنی بانک سرمایه امروز حداکثر افزایش قیمت را به خود دید.شنیده می شود گروه بهمن درصدد جمع آوری سهام این بانک از بازار است.در سایر نمادهای این گروه نیز شاهد افت و خیزهایی بودیم.

+ نوشته شده در  دوشنبه شانزدهم خرداد ۱۳۹۰ساعت ۱۶:۲۳ بعد از ظهر  توسط آرمین شهبازی  | 

پیش بینی بازار در تمام صنایع بورسی

بورس اوراق بهادار ایران در هفته گذشته شاهد دو رفتار متفاوت از سوي سرمايه‌گذاران بود. در روزهای شنبه و یکشنبه با فشار عرضه و افت سنگین قیمتها و شاخص ها مواجه بود که ریسک سیاسی و شدت یافتن منازعات جناح های درگیر... به وضعیت نزولی قیمتها و نگرانی مشارکت کنندگان بازار انجامید امری که ریزش قیمتها و افت 2.7 درصدي شاخص کل را موجب گشت.

اما از روز سه شنبه به دلیل تعديل نگراني‌هاي سياسي،حمایت شبه دولتی ها و متولیان اصلی بازار، عدم عرضه سنگین سهام توسط سازمان خصوصی در جهت حفظ بازار، اصلاح قیمتی و جذابیت سهام مطرح بازار (که به پایین ترین سطوح قیمتی تنزل یافته بودند) ... مانع از تداوم صفهای فروش و سقوط بیشتر بازار گردیده و به جمع آوری سهام ارزنده بازار و بهبود قیمتها در روزهای انتهایی هفته انجامید.

در پیش بودن تعطیلات 4 روزه نیز،مانع از تداوم وضعیت مثبت بازار بود و غالب بازیگران بازار ترجیح دادند سیاست صبر و انتظار پیشه کنند و منتظر رخدادهای جدید در حوزه تحولات سیاسی،تحولات بین الملل، و بازگشایی بازارهای جهانی و داخلی باشند.

شاهد این مدعا، حجم پایین معاملات در مقیاس هفتگی به میزان 260 میلیارد تومان بود که در حدود نصف ارزش معاملات در هفته های پر رونق بود. ناظران بازار بر این باورند که كاهش سطح فعاليت معامله‌گران به طور كلي مي‌تواند نشانه‌اي در جهت افزايش احتياط سرمايه‌گذاران در مواجهه با شرايط كنوني بورس تلقي شود.

بدین ترتیب،علیرغم انتظارات به افزایش و بهبودی قیمتها با توجه به سابقه سنتی و تاریخی آن در فصل مجامع - پابرجا بودن ريسك‌هاي محيطي مانع از تداوم رونق و رشد قیمتها بوده و وضعيت صبر و انتظار را در بین فعالان بازار حاکم کرده است.

از دیگر عوامل مؤثر بر وضعیت موجود،تغییر دیدگاه فعالان بازار و صندوقهای مشترک مبنی بر سفته بازی و نوسان گیری است. این رویکرد ،یعنی غالب گشتن انگیزه های سفته بازي و كوتاه مدت (SPECULATION)، بر استراتژي خريد و نگهداري ميان مدت و بلند مدت (BUY AND HOLD) ... وضعیتی را حاکم کرده است که سیکل رونق و رکود افزایش و کاهش قیمتها - بیش از یک تا دو هفته بطول نمی انجامد.

بدین ترتیب که سهام دارای قابلیت نقد شوندگی بالا و مطرح بازار ... شناسایی می شوند. سپس از سوی این صندوقها از بازار جمع آوری گردیده که معمولأ به رشد قیمتی 8 تا 16 درصدی سهام منتهی می شود.

این حرکت کافی است تا با فروش و عرضه سهام خریداری شده در نرخهای بالاتر به شناسایی سود و کسب gain پرداخته و نوسانات پی در پی قیمتی را در بازار سبب شوند.

بنابر این،در سالهای اخیر با پدیده ای مواجه هستیم که از سوی حقوقی های نوسان گیر، و صندوقهای مشترک سرمایه گذاری بر کلیت بازار وارد می شود. این واقعیت که در وضعیت موجود، بازیگران اصلی بازار یعنی حقوقی های فعال و صندوقهای سرمایه گذاری مشترک ، مدیریت بازار را (تا حدودی ) در دست گرفته اند و روند(terand) ها را تغییر می دهند شکی نیست. البته نقش و حضور صندوقها در پویایی و دینامیسم بازار بسیار ارزنده است و دارندگان یونیتهای صندوقها از بیشترین بازدهی سرمایه گذاری (نسبت به سایر بازارها ) در 2 سال اخیر برخوردار بوده اند.

در ارتباط با ریسک سیاسی بازار ... افزایش تنش ها در بین جناحهای درگیر در حاکمیت نظام و تغییر آرایش سیاسی ، با نزدیکی به فصل انتخابات مجلس در اسفندماه سالجاری ... شدت و قوت بیشتری گرفته است. افزایش دامنه اختلافات و منازعات سیاسی طرفین جناح ها، بیش از پیش بازار سرمایه و بورس تهران را تحت الشعاع قرار داده و امنیت سرمایه گذاری در این بخش را نقصان بخشیده است. بنظر می رسد جناح های اصولگرا که پیش از این و در انتخابات ریاست جمهوری نقاط مشترک بسیاری داشته اند در حال فاصله گرفتن از یکدیگر و کسب قدرت بیشتر در صحنه سیاسی و اقتصادی کشور هستند.

در ارتباط با بازار طلا،سکه ارز ... در حال حاضر فنر نقدینگی که طی 2 سال گذشته فشرده شده بود، در کنار کسری بودجه پایان سال 89 کشور و کاهش بهره سپرده های بانکی ... آزاد شده است و در صورتی که دولت نتواند این نقدینگی را به سمت تولید هدایت کند همچنان باید انتظار حرکت بسوی بازارهای موازی و تنه زدن این نقدینگی به بازارهای مختلف را شاهد باشیم، حرکتی که در پی خود مانند یک سونامی چیزی جز آشفتگی بر جای نمی گذارد.

این در حالیست که با مخالفت شورای پول و اعتبار نسبت به افزایش نرخ سپرده ها،انتظارات از بازگشت نقدینگی بسوی بازار پول تضعیف گشته است. از دیگر سو، منابع و ذخایر ارزی و طلای بانک مرکزی نیز به حدی نیست که تکافوی سیل عظیم نقدینگی بسوی بازار طلا و ارز را داشته باشد امری که با دو نرخی شدن سکه طلا و ارز، و افزایش فاصله قیمتی این دو در ماههای اخیر،شدت بیشتری یافته است و اقدامات بازدارنده و اهرمهای کنترلی بانک مرکزی فاقد اثرگذاری لازم بوده است.

در گروه خودرویی ... قطعي نشدن معامله بلوك 4.9 درصدي ايران‌خودرو و نگرانی ها از واگذاری های بلوک های بعدی خودرویی ... تاثير منفي و کاهش فراگیر قیمتها در گروه خودروسازان را در پی داشته است. اين مساله در كنار مقاومت شورای رقابت ،سازمان بازرسی کشور ... و در جريان بودن بحث تحقيق و تفحص مجلس از معاملات بلوكي اخير خودروسازان - كماكان از ريسك‌هاي پيراموني براي سهام اين صنعت به شمار مي‌رود. با اینهمه، سهام گروه بهمن و زامیاد از اقبال بهتری نسبت به سایر سهام خودروسازی برخوردارند.

در گروه فلزات ... با موافقت مسوولان دولتی دایر بر افزایش 2 درصدی قیمت محصولات فولاد مبارکه و سایر فولادسازان ... بار دیگر سهام گروه فلزات و معادن در کانون توجه فعالان بازار گرفت و در کنار پذیرش سنگ آهن در بورس کالا،امیدواری سهامداران این شرکتها به رشد قیمتها ... قوت بیشتری گرفت. آگاهان بازار در هفته های آینده نسبت به تحولات و افزایش قیمت سهام گروه معادن و فلزات نظیر کگل،کچاد،فملی،ومعادن،وامید،وسپه،فولاد مبارکه ... خوش بین هستند. طرحهای توسعه،افزایش سرمایه و تعدیلات مثبت درآمد ... از دستاوردهای مهم این شرکتها است که در گزارشات ادواری آتی شاهد آن خواهیم بود.

در گروه تجهیزات و پیمانکاران ... بدنبال اعمال تحریمهای جدید و بیشتر اتحادیه اروپا، سهامداران این شرکتها علی الخصوص صدرا،ماشین سازی اراک،آذرآب ... شاهد عملكرد نامناسبي هستند و کاهش قیمتها را تجربه می کنند. انتظارات از گزارشات ضعیف بودجه در3 ماهه نخست سالجاری این شرکتها نیز ، موجی از نومیدی و تقويت‌ انگيزه‌هاي فروش در گروه پیمانکاران را موجب گشته است . این در حالیست که 3 شرکت دیگر این گروه ( مپنا،حفاری شمال،تکین کو ) از فاند قوی و بنیه محکمی به دلایل بنیادین برخوردار بوده و از سهام ارزنده بازار بشمار می روند.

در گروه بانکداری ... با مخالفت شورای پول و اعتبار مبنی بر بازگشت نرخ سپرده های سرمایه گذاری به روال سابق، موجی از نگرانی و تردید سهامداران این شرکتها را در بر گرفته است. این در حالیست که با گذشت 2 ماه و نیم از آغاز سال جدید،هنوز هیچ بنگاه اقتصادی قادر به اخذ تسهیلات با نرخهای جدید نبوده است. از دیگر سو،مدیران بانکها علی الخصوص بانکهای خصوصی در چاره جویی بر نحوه تعامل و دور زدن قانون، به نتایج روشن و سیاست مشترکی دست نیافته اند و تحقق پیش بینی بودجه و درآمدهای سال 90 و حفظ حاشیه سود این شرکتها ... از چالشهای اساسی و مهم بانکداران در سالجاری خواهد بود. در این میان،عدم افزايش نرخ سود سپرده‌ها هر چند انگيزه براي رشد قيمت سهام را فراهم مي‌آورد اما در فضاي تورمي كنوني، مي‌تواند افزايش تلاطم در بازارهاي موازي نظير سكه و ارز را موجب شود.

در گروه بیمه گران ... با افزایش نرخ ديه قانوني سال 90 از تاريخ 16 خرداد ماه بنا بر مصوبه قوه قضائيه به 2 برابر در ماه‌هاي عادی ( معادل 90 ميليون تومان) و در ماه‌هاي حرام به 120 ميليون تومان ... این مصوبه با مخالفت گسترده شرکتهای بیمه ای مواجه گشته و کاهش قیمت سهام این گروه را در پی داشت. شدت مخالفتها در نهایت به تعویق این مصوبه انجامید .

از دیگر سو،بخش قابل توجهی از درآمدهای شرکتهای بیمه را سپرده های بانکی،اوراق مشارکت و سرمایه گذاری در سایر شرکتها( نظیر سرمایه گذاری در شرکتهای بورسی و غیر بورسی ) تشکیل می دهد که با توجه به کاهش نرخ سپرده ها و اوراق مشارکت ، و افول نسبی بازار سرمایه انتظارات از رشد شتابان درآمدهای شرکتهای بیمه ای با تردید اساسی مواجه است و بنظر نمی رسد گروه بیمه در سالجاری بازدهی مناسبی به همراه داشته باشند. به غیر از بیمه دی که با تعدیل مثبت 20 تا 30 درصدی درآمد خود به دلیل عقد قراردادهای جدید مواجه است، سایر بیمه گران از وضعیت مناسبی برخوردار نیستند.

در گروه ساختمانی ... اظهارنظر رييس اتحاديه كشوري مشاوران املاك، مبني بر رشد 5 تا 8 درصدي قيمت مسكن در 2 ماه نخست سال‌جاري در کنار افزایش 15 تا 30 درصدی نرخ اجاره بها ... نشانه‌اي مهم در جهت احتمال خروج بازار مسكن از ركود 3 و نیم ساله ارزيابي مي‌شود.

این در حالیست که رشد دو برابری حجم نقدينگي كشور در سه سال اخير، و مجموع تورم 36 درصدی 3 ساله، در حالی که قیمتها در بخش مسکن تقریبأ ثابت بوده و فاقد رشد متناسب با افزایش نقدینگی و تورم بوده است ،گمانه زنی ها از رونق مجدد و سرازیر شدن نقدینگی بسمت بازار مسکن و افزایش بهای واحدهای مسکونی و اداری را تقویت می کند.

رشد قابل ملاحظه و 40 درصدی اوراق تسهيلات مسكن در فرابورس در روزهاي اخير ، حکایت از افزايش تقاضاي خريداران براي وام های 20 میلیون تومانی مسكن دارد. با توجه به سیکل ادواری 4 ساله رونق و رکود در بخش مسکن (نظیر آنچه در 32 سال گذشته تجربه شده است )،آغاز دوران رونق بازار مسکن از نیمه دوم سالجاری و جذب نقدینگی بسوی بخش مسکن و گروه ساختمانی بورس،دور از انتظار نخواهد بود.

هر چند سهام گروه ساختمانی با یک فاز تأخیر( وپس از فروش پروژه ها و شناسایی و اعلام سود ) مورد اقبال بازار قرار می گیرند ولی فعالان حرفه ای بازار با رصد دقیق تحولات بخش مسکن، در پی جمع آوری پله ای سهام گروه ساختمانی از بازار هستند مضافأ بر اینکه، در حال حاضر متوسط p/e گروه ساختمانی بازار در محدوده 4.5 مرتبه قرار دارد که توجیهات و انگیزه های لازم در ورود به سهام ساختمانی را تقویت می نماید.

در گروه پتروشیمی و نفت و پالایش ... سهام شرکتهای گروه با فرصت ها و تهدیدهای مهمی روبرو هستند. از فرصتهای صنعت پتروشیمی می توان به انتظارات از افزایش قیمت نفت تا محدوده 130 دلار و در نتیجه افزایش قیمت محصولات پتروشیمی نام برد امری که تعدیل مثبت درآمد شرکتهای گروه را به دنبال خواهد داشت.

از دیگر سو و بعنوان یک فرصت،انتظارات از افزایش نرخ ارز و تثبیت نرخ دلار در محدوده 1200 تومانی است با توجه به اینکه بخش عمده ای از محصولات شرکتهای پتروشیمی روانه بازارهای جهانی می شود و صادرات این شرکتها بیش از فروش داخلی آنهاست با افزایش درآمد شرکتهای فعال در صنعت پتروشیمی در سالجاری مواجه خواهیم بود.

بطور مثال : پتروشیمی پردیس از جمله شرکتهایی است که با تعدیل درآمد در گزارشات 6 ماهه،9 ماهه و 12 ماهه روبروست امری که خرید و نگهداری این سهم را در سطوح فعلی ارزنده می نماید. از تهدیدهای این صنعت نیز می توان به افزایش تحریمهای بین المللی و عدم تأمین تجهیزات،ماشین آلات و مواد اولیه لازم در تولید و طرح های توسعه ای این شرکتها اشاره داشت. همچنین، با گسترش تحریمها ... فروش این شرکتها و بازاریابی آنها دچار مشکلات عدیده ای خواهد بود که اثرات آن بر بودجه و تحقق درآمدهای پیش بینی شده در حال حاضر قابل شناسایی نمی باشد.

+ نوشته شده در  دوشنبه شانزدهم خرداد ۱۳۹۰ساعت ۱۳:۳۱ بعد از ظهر  توسط آرمین شهبازی  | 

پرتفوی سرمایه گذاری سپه یکی از پر گردش ترین ها در بورس است

طی بررسی های بعمل آمده میزان خالص ارزش دارایی های (NAV) شرکت سرمایه گذاری گذاری سپه در سال 1389 تا مرز 215 تومان نیز افزایش یافته است و در کمترین میزان خود حدود 165 تومان بوده است و جالتبر آنکه ارزش ویژه هر سهم " وسپه " بالغ بر 225  تومان در زمان برگزاری مجمع عادی سالیانه سال مالی منتهی به 89.9.30 بوده و سود شرکت هم نسبت به سال مالی گذشته 96 درصد رشد داشته است.

همین امر سبب شده که سود نقدی تقسیم شده در مجمع نیز80درصد نسبت به مجمع سال گذشته افزایش یابد و از 90 ریال به 170 ریال فزونی یابد و حتی پی بر ای شرکت نیز از مرتبه 4.5 به 7 رسیده که نشان اقبال بازار به آینده سهم است .

یکی از نکات با اهمیت در صورتهای مالی شرکت سرمایه گذاری سپه ثبت 99 درصد از سرمایه گذاری ها در طبقه کوتاه مدت است که امکان خرید و فروش در هر زمان برای این سرمایه گذاری ها وجود دارد و دست مدیریت را برای معاملات موثر باز نموده است .

از سوی دیگر رشد قیمت سهام طی یکسال اخیر وابسته به فاکتورهای مختلفی بوده است از جمله آنکه ارزش روز شرکتهای حاضر در پرتفوی وسپه بالغ بر 167 درصد رشد داشته و بر قیمت سهم تأثیر شگرفی گذاشته است.

سرمایه گذاری سپه در حال حاضر از نظر پیش بینی سود، رتبه چهارم را در طبقه خود دارد و از لحاظ سرمایه نیز پنجم است .

در نهایت شرکت برای کاهش اثرات هدفمندی یارانه ها سرمایه گذاری در صنایع معدنی ، غذایی ،پتروشیمی و فلزات اساسی و هلدینگها را در دستورکار قرار داده است و بنا دارد اصلاح ساختار پرتفوی با هدف کاهش ریسک و افزایش بازدهی را انجام دهد لذا رو به فروش دارایی های غیر مولد آورده است و بنا دارد با استفاده از اهرم مالی و دریافت تسهیلات از منابع داخلی و خارجی سرمایه گذاری خود را گسترش دهد

+ نوشته شده در  دوشنبه شانزدهم خرداد ۱۳۹۰ساعت ۱۰:۶ قبل از ظهر  توسط آرمین شهبازی  |