آخرین اخبار و پیش بینی ها از بورس

***اگر در اولین قدم، موفقیت نصیب ما می شد، سعی و تلاش دیگر معنی نداشت. ***

چشم انداز شنبه 28 خرداد

یکی از مهمترین پارامترهای تاثیرگذار بر روی بازار در روزهای جاری، تغییرات نرخ ارز است که بانک مرکزی ظاهراً قصد دارد به هر طریقی که شده آنرا مدیریت کند. همچنین در پی افزایش نرخ سکه، رییس کل بانک مرکزی از حذف مالیات بر ارزش افزوده در آینده نزدیک خبر داد. ممکن است در کوتاه مدت شاهد افت مقطعی دلار باشیم. در هر صورت در کوتاه مدت امکان تداوم افت قیمت سهم‏های وابسته به نرخ دلار باشیم. در هر صورت در صورت افت شپدیس تا حدود 2300 تومان، آنگاه برای شپدیس توصیه به خرید داریم.

در گروه ساختمانی شاهد درج یکی دیگر از زیر مجموعه های ثاخت در فرابورس بودیم: شرکت توسعه صنعت ساختمان غدیر خوزستان که در گروه محصولات کانی غیر فلزی درج شده است. پیش­بینی می­شود ورود این شرکت به فرابورس باعث اوج گیری مجدد ثاخت گردد. شایان ذکر است ثاخت در روز چهارشنبه بازگشایی شد و قیمت پایانی آن تغییری نکرد.

در بحث ورود شرکتها به بورس و فرابورس شاهد درج نام کشتیرانی والفجر و احتمالاً عرضه قریب الوقوع آن خواهیم بود.

در بحث اوراق با درآمد ثابت شاهد اوراق صکوک اجاره با بهره 17.5 درصد سالیانه از 28 خرداد ماه به مدت 15 روز خواهیم بود.

قیمت جهانی مس به 9080 دلار رسیده است. قیمت جهانی بیلت با افزایش 21 دلاری به 571 دلار رسیده است.

صدرا این روزها، پایین ترین قیمتها را تجربه می کند. شایعاتی مبنی بر پوشش ضعیف صدرا در سه ماهه شنیده می شود، گرچه بعید است این شایعات واقعیت داشته باشد.

حق تقدم سرمایه گذاری سایپا امروز با توقف نماد مواجه شد. به نظر می رسد خرید وساپا با توجه به NAV حدود 400 تومانی این سهم و p/e پایین آن گزینه مطلوبی باشد.

در گروه خودرویی، شنیده می شود ایران خودرو برای تعدیل مثبت حدود 20 درصدی با توقف نماد روبرو شده است. اگر این شایعه درست باشد آنگاه خگستر گزینه مناسبی برای سرمایه گذاری است.

در نماد بترانس شاهد جلسه معارفه ایران ترانسفو ری در یکشنبه هفته آتی هستیم. البته توجه داشته باشید ورود ایران ترانسفو ری به بازار از مدتها قبل به بازار اعلام شده بود و بعید است اثر زیادی بر روی ایران ترانسفو داشته باشد.

نماد سرمایه گذاری رنا که ماه ها با توقف نماد مواجه بود، در روز چهارشنبه بازگشایی شد و با کاهش شش درصدی قیمت مواجه شد. ورنا با توجه به طرح تحقیق و تفحص مجلس در مورد معاملات بلوکی خودرویی ها و در پی آن کاهش قیمت سهام ایران خودرو و سایپا، پتانسیل کمی برای افزایش قیمت دارد.

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و پنجم خرداد ۱۳۹۰ساعت ۲۲:۱ بعد از ظهر  توسط آرمین شهبازی  | 

چشم انداز سه شنبه 24 خرداد

در این میان انتشار خبر افزایش 3 درصدی نرخ محصولات فولاد مبارکه ، می تواند اینده خوشی را برای این نماد به ارمغان اورد.البته این نماد از افزایش نرخ ارز نیز بی بهره نیست از این رو با در نظر گرفتن چنین افزایش نرخ محصولات و همچنین خبرهای آتی مبنی بر افزایش مجدد این نرخ محصولات خرید این سهام برای دید میان مدت توصیه می شود.چراکه مدیر عامل این شرکت طی گزارشی اعلام کرده است که نرخ محصولات این شرکت تا 15 درصد جای رشد دارد و ما پی گیر این افزایش قیمت محصولات هسیم.

در گروه سنگ آهنی ها با درج خبر پذیرفته شدن سنگ اهن در بورس کالا این گروه رونق خاصی داشتند که پیش بینی می شود این افزایش قیمت حداکثری تا پایان هفته ادامه دار باشد لذا توصیه به خرید داریم.

همچنین در این میان سرمایه گذاری سپه نیز دست خالی نخواهد ماند و از این افزایش قیمت دو زیر مجموعه بزرگ خود یعنی کچاد و کگل بشدت بهره مند خواهد شد در نتیجه برای کوتاه مدت سرمایه گذاری بر این نماد خالی از لطف نخواهد بود.همچنین شنیده ها حکایت از حمایت سهامداران عمده این نماد از این سهم تا محدوده قیمتی 200 تومان را دارند.

همچنین در نماد سرمایه گذاری ها نماد وساپا نیز با توجه کاهش قیمتی چشمگیری که در هفته های گذشته متحمل شده است اکنون به سطح حمایتی خود نزدیک شده و خرید درمحدوده قیمت265 تومان با هدف قیمتی 320 تومان خالی از لطف نیست.

اما در گروه خوردویی ها نماد ایران خورد امروز با افزایش قیمت 3.8 درصدی در آخرین معامله خود روبرو شد.شنیده ها حکایت از افزایش قیمت محصولات ایران خودرو در آینده نزدیک را دارند.اما با توجه به مسائل حاشیه ای این گروه و همچنین نامعلوم بودن تاثیر افزایش نرخ ارز بر سوداوری شرکت های خودرویی ، تا برطرف شدن ابهامات توصیه می شود از خرید خودداری کنید چراکه ریسک سیستماتیک این گروه در این برهه از زمان بالاست.

در گروه لیزینگی ها نماد وایران با قیمت 2382 ریال به گردونه معاملات بازگشت.خرید این سهم در محدوده قیمتی 235 تومان جذاب به نظر می رسد و با توجه به خبرهای پشت پرده ، بهترین استراتژی نگهداری این سهم می باشد.

در نماد شپدیس نیز شاهد افزایش قیمت چشمگیری بودیم.البته شایان ذکر ست که این سهم در هفته های گذشته از افزایش قیمت قابل توجهی برخوردار بوده است و به نظر میرسد اکنون زمان استراحت این سهم فرارسیده از این رو توصیه به خرید نمی شود.

اما در نماد شخارک شنیده ها حکایت از افزایش سرمایه 200 درصدی این شرکت دارند.همچنین از آنجا که 100 درصد محصولات این شرکت صادراتی است با توجه به یوروی 1700 تومانی این شرکت توانایی تحقق سود 350 تومانی را برای سال 90 خواهد داشت از این رو برای سرمایه گذاری بلند مدت گزینه بسیار مناسب و کم ریسکی به نظر می رسد.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و سوم خرداد ۱۳۹۰ساعت ۱۸:۴۵ بعد از ظهر  توسط آرمین شهبازی  | 

چشم انداز دوشنبه 23 خرداد

همان طور که انتظار می رفت امروز بازار با کاهش شاخص مواجه شد. این احتمال وجود دارد که شاخص همچنان با تداوم افت قیمت مواجه باشد. یکی از مهمترین مسائل افت بازار ریسک سیاسی سیستماتیک است: آقای توکلی (رییس مرکز پژوهشهای مجلس) ادعا کرده است فردی مثل رحیمی (معاون اول آقای احمدی نژاد) نباید حتی یک ساعت معاون رییس جمهور باشد! از طرف دیگر غیبت آقای مشایی در کنفرانس خبری آقای احمدی نژاد و لغو سفر آقای احمدی نژاد به ارمنستان شایعاتی را ایجاد نموده است.

از این موضوعات که بگذریم، سهام مخابرات امروز به 305 تومان رسید. قیمتی مناسب برای خرید. مخابرات گرچه ممکن است چندان پتانسیل رشد نداشته باشد ولی چندان جای ریزش هم ندارد و اصطلاحاً سهام کم ریسکی است. البته سقف کوتاه مدت مخابرات در حدود 325 تومان تا 330 تومان است.

خودرویی ها امروز هم با کاهش قیمت زیادی مواجه شدند. در این گروه خاور بیشترین تاثیر پذیری را از افزایش نرخ ارز خواهد داشت و زیان ده خواهد شد. از طرف دیگر افزایش نرخ ارز فقط بر یک خودرویی تاثیر مثبت دارد: سایپا. (فایل پی دی اف تاثیر افزایش نرخ ارز بر روی 36 شرکت بزرگ بورسی برای همه کاربران ویژه ایمیل شده است.)

فولاد مبارکه در اطلاعیه ای اعلام کرده، فولاد هرمزگان را نخواهد فروخت و در مورد سهام ومعادن نیز هیچ تصمیمی نگرفته است. این اطلاعیه در سایت کدال می تواند مانع از افزایش قیمت سهم در کوتاه مدت گردد.

مجمع عمومی فوق العاده ثاخت فعلا به تنفس خورده است. زمان برگزاری مجمع بعدی 4 تیر است. خرید ثاخت در 300 تومان و یا کمتر حتماً توصیه می شود.

سرمایه گذاری امید سود هر سهم خود را با سرمایه جدید هزار میلیارد تومانی 396 ریال اعلام کرد. احتمال زیادی وجود دارد امید با حدود قیمتی 350 تومان در این هفته بازگشایی گردد.

گل گهر رسماً مجوز افزایش سرمایه 100 میلیارد تومانی را از سازمان بورس گرفت تا بتواند سرمایه خود را از 300 میلیارد تومان به 600 میلیارد تومان برساند. این شرکت در اطلاعیه حسابرسی شده خود سود هر سهم خود را 1427 ریال اعلام کرده است که نسبت به آخرین پیش بینی خود 10 درصد افزایش نشان می دهد.

فولاژ که قبلا پیش بینی سود هر سهم خود برای سال 89 را معادل 304 ریال پیش‏بینی کرده بود با اعلام تعدیل مثبت 25 درصدی سود هر سهم خود در سال 89 را 380 ریال اعلام نمود. این تعدیل باعث افزایش نسبی قیمت فولاژ خواهد شد.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و دوم خرداد ۱۳۹۰ساعت ۲۲:۳۷ بعد از ظهر  توسط آرمین شهبازی  | 

چشم انداز یکشنبه 22 خرداد

یکی از دلایل افت بازار، شایعه ای سیاسی در مورد یکی از نزدیکان دولت بود که امیدواریم درست نباشد! در هر صورت از آنجا که قیمت آخرین معامله خیلی از سهم‏ها از قیمت پایانی آنها کمتر بوده است، احتمال زیادی مبنی بر کاهش شاخص در معاملات فردا یکشنبه وجود دارد.

سرمایه گذاری سایپا یکی از بهترین گزینه های بازار می باشد که مهمترین سهم پرتفوی آن فملی می باشد ولی این روزها با کاهش قیمت مواجه می شود.وساپاح (حق تقدم سرمایه گذاری سایپا) نیز در قیمت 150 الی 160 تومان واقعاً گزینه مناسبی برای سرمایه گذاری است.

پتروشیمی پردیس که یکی از بنیادی ترین سهم های بازار است امروز با عرضه شدن صف خرید مواجه شد. اگر بازار فردا منفی باشد (که احتمال زیادی هم دارد) ممکن است شپدیس هم با افت قیمت مواجه گردد. ولی احتمال بسیار بالایی دارد که شپدیس تا پایان سال به محدوده 3000 تا 3500 تومان برسد.

فملی همچنان گزینه مناسبی است برای سرمایه گذاری ولی با دید شرکت در مجمع.

سایپا تنها خودرویی است که از افزایش قیمت دلار متضرر نمی شود ولی با این وجود امروز با کاهش 4 درصدی قیمت مواجه شد. دلیل افت قیمت سایپا بیشتر به تحقیق و تفحص مجلس از سایپا بر می‏گردد. ولی خبهمن، خودرو، خپارس، خزامیا و به خصوص خاور از افزایش نرخ ارز متضرر می شوند. و در کوتاه مدت امکان تداوم افت قیمت این سهم ها وجود دارد.

یکی از عوامل ریزش صف خریدها در بازار امروز، کاهش قیمتهای جهانی بود. بطوریکه قیمت جهانی مس به 8864 دلار رسیده است. قیمت جهانی سرب و روی به ترتیب به 2536 و 2230 دلار رسیده است. قیمت جهانی بیلت نیز با کاهش 10 دلاری به 570 دلار رسیده است.

عرضه محصولات فولادی در بورس کالا تا تعیین تکلیف نرخ آن متوقف شده است. ممکن است دولت اجازه افزایش نرخ محدود قیمت محصولات فولادی را بدهد. در آن صورت پیش بینی می شود شاهد رسیدن قیمت سهام فولاد به حدود 350 تا 370 تومان باشیم. (البته دقت کنید به شرط آنکه دولت اجازه افزایش نرخ را به فولاد بدهد.)

همچنین به احتمال قریب به یقین دولت با افزایش 10 تا 15 درصدی نرخ سیمان موافقت خواهد نمود. دقت کنید این افزایش نرخ فقط در حد جبران تورم خواهد بود و حتی جبران افزایش قیمت هزینه انرژی این شرکتها را هم نخواهد کرد. پیش بینی می شود سال 90، سال چندان مناسبی برای این گروه نباشد

+ نوشته شده در  شنبه بیست و یکم خرداد ۱۳۹۰ساعت ۲۲:۱۸ بعد از ظهر  توسط آرمین شهبازی  | 

چشم انداز شنبه 21 خرداد

در معاملات این هفته عمدتاً شاهد نوسان شاخص بودیم. البته در آخرین روز هفته یعنی چهارشنبه 18 خرداد شاهد رشد 163 واحدی شاخص بودیم. ارزش معاملات به 174 میلیارد تومان رسید. بیشترین تاثیر مثبت بر روی شاخص به نمادهای فملی، فولاد، وغدیر، کگل تعلق داشت و بیشترین تاثیر منفی بر روی شاخص به نمادهای وپارس، خساپا، رمپنا تعلق داشت.

مهمترین اتفاق تاثیر گذار بر روی بازار بورس افزایش نرخ مرجع دلار از 1050 تومان به 1170 تومان بود که معادل افزایش 11.5 درصدی نرخ ارز بود.

نرخ ارز بر روی شرکتها و صنایع مختلف تاثیرات کاملا مختلفی دارد: بر روی برخی شرکتها و صنایع که بیشتر صادرات دارند مانند ملی مس، پتروشیمی پردیس، گل گهر، باما، کالسیمین، حفاری تاثیر مستقیم مثبت دارد و بر روی برخی شرکتها که بیشتر واردات دارند مانند دارویی‏ها، خودرویی‏ها و مپنا و ایران ترانسفو تاثیر منفی دارد.

در ادامه به تفصیل تاثیر افزایش نرخ ارز بر روی برخی شرکتها را بررسی می کنیم:

1:پتروشیمی پردیس : سال مالی این شرکت منتهی به 30 آذر است. این شرکت پیش بینی کرده است 58 درصد از مبلغ فروش را از راه صادرات کسب نماید. این شرکت پیش بینی کرده است 350 میلیون دلار صادرات داشته باشد. این شرکت نرخ دلار را برای صادرات 1000 تومان در نظر گرفته است با فرض صادرات با نرخ 1170 تومانی و فرض اینکه در شش ماه باقیمانده از سال مالی خود 175 میلیون دلار صادرات خواهد داشت ، شاهد افزایش 30 میلیارد تومانی سودآوری شرکت خواهیم بود که با توجه به تعداد یک میلیارد سهام منتشره شرکت، شاهد تعدیل مثبت 30 تومانی برای این نماد خواهیم بود.

2: ملی مس: سال مالی این شرکت منتهی به 29 اسفند است. این شرکت پیش بینی کرده است 52 درصد از مبلغ فروش را از راه صادرات کسب نماید. این شرکت پیش بینی کرده است 1194 میلیون دلار صادرات داشته باشد. این شرکت نرخ دلار را برای صادرات 1030 تومان در نظر گرفته است با فرض صادرات با نرخ 1170 تومانی و فرض اینکه در نه ماه باقیمانده از سال مالی خود 895 میلیون دلار صادرات خواهد داشت ، شاهد افزایش 125 میلیارد تومانی سودآوری شرکت خواهیم بود که با توجه به تعداد 5.8 میلیارد سهام منتشره شرکت، شاهد تعدیل مثبت 21 تومانی برای این نماد خواهیم بود.

3: ایران خودرو دیزل: سال مالی شرکت منتهی به 29 اسفند است. شرکت پیش بینی کرده است در سال مالی 90 حدود 17.8 میلیارد تومان صادرات داشته باشد و در مقابل 357 میلیارد تومان واردات داشته باشد که به معنای خالص واردات 340 میلیارد تومانی است. با افزایش 11.5 درصدی نرخ دلار شاهد کاهش سود شرکت به میزان 39 میلیارد تومان خواهیم بود. با توجه به تعداد 1.6 میلیارد سهم منتشره خاور شاهد تعدیل منفی 24 تومانی برای هر سهم خاور خواهیم بود.

4: تولی پرس: سال مالی شرکت منتهی به 29 اسفند است. شرکت پیش‏بینی کرده است در سال مالی منتهی به 29 اسفند 90 ، 22 میلیون دلار صادرات و 43 میلیون دلار واردات داشته باشد و نرخ دلار را نیز 1100 تومان در نظر گرفته است. با توجه به خالص واردات 21 میلیون دلاری شرکت و پیش بینی خالص واردات 15.8 میلیون دلاری در نه ماهه باقی مانده سال، شرکت متحمل کاهش سود 1100 میلیون تومانی خواهد شد که با توجه به 250 میلیون سهم منتره شرکت، شاهد تعدیل منفی 44 ریالی شتولی در سال 90 خواهیم بود.

5: مس باهنر: سال مالی این شرکت منتهی به 29 اسفند است. مواد اولیه شرکت 100 درصد به صورت داخلی تامین می شود (عمدتا از ملی مس) ولی 28 درصد از مبلغ فروش شرکت را صادرات تشکیل می دهد. شرکت برای سال مالی منتهی به 29 اسفند 90، مبلغ 90 میلیون دلار صادرات پیش بینی کرده است و نرخ دلار را از قبل 1150 تومان در نظر گرفته بود! با این حال با افزایش 20 تومانی نرخ دلار نسبت به پیش بینی شرکت شاهد افزایش 1350 میلیون تومانی سود شرکت خواهیم بود که با توجه به 450 میلیون سهم منتشره شرکت شاهد افزایش 3 تومانی در سود هر سهم شرکت خواهیم بود.

6: سیمان هگمتان: سال مالی شرکت منتهی به 30 دی می‏باشد. 100 درصد مواد اولیه شرکت در داخل تامین می گردد ولی صادرات 34 درصد از فروش شرکت را تشکیل می دهد. شرکت پیش بینی کرده است در سال مالی منتهی به 30 دی 90، 5.5 میلیون دلار صادرات داشته باشد و نرخ دلار را 1090 تومان درنظر گرفته است! با رشد 80 تومانی قیمت دلار نسبت به پیش بینی شرکت انتظار رشد 257 میلیون تومانی سود شرکت نسبت به پیش بینی شرکت خواهیم بود. بنابر این با توجه به تعداد 503 میلیون سهمی منتشره شرکت، انتظار رشد 5 ریالی سود هر سهم شرکت وجود دارد.

7: نیرو ترانس: سال مالی شرکت منتهی به 29 اسفند است. مبادلات ارزی شرکت بر حسب یورو است. شرکت پیش بینی کرده است در سال مالی منتهی به 29 اسفند 90، معادل 2.17 میلیون یورو صادرات و 14.55 میلیون یورو واردات داشته باشد. شرکت نرخ یورو را معادل 1450 تومان فرض کرده است بنابر این با افزایش آن به 1724 تومان زیانی معادل 2376 تومان گریبانگیر شرکت خواهد شد و با توجه به تعداد 170 میلیون سهمی شرکت شاهد افت 14 تومانی سود هر سهم شرکت خواهیم بود.

8: داروسازی اکسیر: سال مالی شرکت منتهی به 29 اسفند است. شرکت برای سال مالی منتهی به 29 اسفند 90، 13 میلیون دلار صادرات و 52 میلیون دلار واردات و با نرخ 1150 تومان در نظر گرفته است. بنایر با افزایش نرخ دلار به 1170 تومان سود شرکت 585 میلیون تومان کاهش خواهد یافت. با توجه به 150 میلیون سهم منتشره شرکت باعث کاهش 39 ریالی سود هر سهم شرکت خواهد شد.

 

در هر صورت افزایش نرخ ارز با فرض ثابت بودن بقیه شرایط تاثیرات بسیار مهمی بر روی سودآوری شرکتها دارد. ممکن است شرکتی به زیان دهی برسد و یا سود شرکت دیگری سه برابر گردد. بنابر این آینده کوتاه مدت خیلی از سهم ها به تاثیر نرخ ارز بر روی آنها بستگی دارد

+ نوشته شده در  جمعه بیستم خرداد ۱۳۹۰ساعت ۲۰:۱۶ بعد از ظهر  توسط آرمین شهبازی  | 

چشم انداز سه شنبه 17 خرداد

امروز ارزش کل معاملات بورس و فرابورس 48 میلیارد تومان بود و شاخص نیز نسبت به چهارشنبه 198 واحد رشد را تجربه کرد و به 25293 واحد رسید. بیشترین تاثیر مثبت را فولاد با 55 واحد افزایش بر شاخص داشت.پس از آن وغدیر و رمپنا و خساپا هرکدام با 34 ، 22 و 18 واحد افزایش بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص اعمال کردند.

در گروه خودرویی ها امروز شاهد افزایش قیمت در هم نمادهای مطرح این گروه به جز خودرو بودیم.در این گروه دو نماد پرپتانسیل یعنی خبهمن و خزامیا را نباید نادیده گرفت.با توجه به خرید آتی گروه بهمن در مورد سهام بانک سرمایه می توان انتظار قیمت 320 تومان را برای میان مدت این سهم در نظر داشت.در مورد زامیاد نیز شنیده ها حکایت از رشد فروش اقساطی محصولات این گروه را دارد.در نتیجه خرید این سهم در قیمتهای فعلی خالی از لطف نخواهد بود.

در گروه فلزات نیز رشد بی سابقه قیمت جهانی مس در بازار روز جمعه به شدت بر قیمت سهام این گروه تاثیرگذار خواهد بود.در این گروه فملی امروز با افزایش قیمت مواجه شد.پیش بینی می شود این سهم تا چند روز آینده به قیمت 1500 تومان نیز برسداز این رو در قیمتهای کنونی توصیه به خرید داریم.کالسیمین نیز 4 درصد رشد قیمت را تجربه کرد.پیش بینی می شود در این دو نماد در طی روزهای آینده جهش های قیمتی خوبی را ببینیم.

در گروه تجهیزاتی ها نیز که امروز ماشین سازی اراک  سود هر سهم را در سال 89 ، 240 اعلام کرد این در حالی است که قبلا این سود 131 ریال اعلام شده بود. با توجه به این خبر اعلام شده پیش بینی می شود نماد فاراک و به تبعه از آن نماد صدرا در روزهای آتی مورد توجه زیاد از سوی سهامداران قرار گیرند.همچنین شنیده شده است فردا نماد فاراک بازگشایی می شود و افزایش قیمت پله ای را تجربه خواهد کرد.از اینرو به سهمداران فاراک پیشاپیش تبریک می گوییم.

در گروه سرمایه گذاری ها نیز در نماد وسپه با توجه به در دست داشتن پرتفوی جدید 60 میلیارد تومانی از زیر مجموعه خود یعنی بانک سپه شاهد جهش های قیمتی خوبی در روزهای آتی خواهیم بود.از این رو خرید این سهم در قیمت 135 تومان بسیار جذاب خواهد بود و توصیه به خرید می شود.

در گروه نفتی ها با توجه به افزایش قیمت جهانی نفت روزهای خوبی برای نماد های این گروه می توان متصور شد.در نماد شپدیس شنیده ها حکایت از پیش بینی سود 311 تومانی برای سال 90 را دارند.به نظر می رسد با این افزایش سود ، این سهم توانایی رشد قیمت تا 3000تومان را داشته باشد.

+ نوشته شده در  دوشنبه شانزدهم خرداد ۱۳۹۰ساعت ۲۰:۵۹ بعد از ظهر  توسط آرمین شهبازی  | 

پیش بینی بازار در تمام صنایع بورسی

بورس اوراق بهادار ایران در هفته گذشته شاهد دو رفتار متفاوت از سوي سرمايه‌گذاران بود. در روزهای شنبه و یکشنبه با فشار عرضه و افت سنگین قیمتها و شاخص ها مواجه بود که ریسک سیاسی و شدت یافتن منازعات جناح های درگیر... به وضعیت نزولی قیمتها و نگرانی مشارکت کنندگان بازار انجامید امری که ریزش قیمتها و افت 2.7 درصدي شاخص کل را موجب گشت.

اما از روز سه شنبه به دلیل تعديل نگراني‌هاي سياسي،حمایت شبه دولتی ها و متولیان اصلی بازار، عدم عرضه سنگین سهام توسط سازمان خصوصی در جهت حفظ بازار، اصلاح قیمتی و جذابیت سهام مطرح بازار (که به پایین ترین سطوح قیمتی تنزل یافته بودند) ... مانع از تداوم صفهای فروش و سقوط بیشتر بازار گردیده و به جمع آوری سهام ارزنده بازار و بهبود قیمتها در روزهای انتهایی هفته انجامید.

در پیش بودن تعطیلات 4 روزه نیز،مانع از تداوم وضعیت مثبت بازار بود و غالب بازیگران بازار ترجیح دادند سیاست صبر و انتظار پیشه کنند و منتظر رخدادهای جدید در حوزه تحولات سیاسی،تحولات بین الملل، و بازگشایی بازارهای جهانی و داخلی باشند.

شاهد این مدعا، حجم پایین معاملات در مقیاس هفتگی به میزان 260 میلیارد تومان بود که در حدود نصف ارزش معاملات در هفته های پر رونق بود. ناظران بازار بر این باورند که كاهش سطح فعاليت معامله‌گران به طور كلي مي‌تواند نشانه‌اي در جهت افزايش احتياط سرمايه‌گذاران در مواجهه با شرايط كنوني بورس تلقي شود.

بدین ترتیب،علیرغم انتظارات به افزایش و بهبودی قیمتها با توجه به سابقه سنتی و تاریخی آن در فصل مجامع - پابرجا بودن ريسك‌هاي محيطي مانع از تداوم رونق و رشد قیمتها بوده و وضعيت صبر و انتظار را در بین فعالان بازار حاکم کرده است.

از دیگر عوامل مؤثر بر وضعیت موجود،تغییر دیدگاه فعالان بازار و صندوقهای مشترک مبنی بر سفته بازی و نوسان گیری است. این رویکرد ،یعنی غالب گشتن انگیزه های سفته بازي و كوتاه مدت (SPECULATION)، بر استراتژي خريد و نگهداري ميان مدت و بلند مدت (BUY AND HOLD) ... وضعیتی را حاکم کرده است که سیکل رونق و رکود افزایش و کاهش قیمتها - بیش از یک تا دو هفته بطول نمی انجامد.

بدین ترتیب که سهام دارای قابلیت نقد شوندگی بالا و مطرح بازار ... شناسایی می شوند. سپس از سوی این صندوقها از بازار جمع آوری گردیده که معمولأ به رشد قیمتی 8 تا 16 درصدی سهام منتهی می شود.

این حرکت کافی است تا با فروش و عرضه سهام خریداری شده در نرخهای بالاتر به شناسایی سود و کسب gain پرداخته و نوسانات پی در پی قیمتی را در بازار سبب شوند.

بنابر این،در سالهای اخیر با پدیده ای مواجه هستیم که از سوی حقوقی های نوسان گیر، و صندوقهای مشترک سرمایه گذاری بر کلیت بازار وارد می شود. این واقعیت که در وضعیت موجود، بازیگران اصلی بازار یعنی حقوقی های فعال و صندوقهای سرمایه گذاری مشترک ، مدیریت بازار را (تا حدودی ) در دست گرفته اند و روند(terand) ها را تغییر می دهند شکی نیست. البته نقش و حضور صندوقها در پویایی و دینامیسم بازار بسیار ارزنده است و دارندگان یونیتهای صندوقها از بیشترین بازدهی سرمایه گذاری (نسبت به سایر بازارها ) در 2 سال اخیر برخوردار بوده اند.

در ارتباط با ریسک سیاسی بازار ... افزایش تنش ها در بین جناحهای درگیر در حاکمیت نظام و تغییر آرایش سیاسی ، با نزدیکی به فصل انتخابات مجلس در اسفندماه سالجاری ... شدت و قوت بیشتری گرفته است. افزایش دامنه اختلافات و منازعات سیاسی طرفین جناح ها، بیش از پیش بازار سرمایه و بورس تهران را تحت الشعاع قرار داده و امنیت سرمایه گذاری در این بخش را نقصان بخشیده است. بنظر می رسد جناح های اصولگرا که پیش از این و در انتخابات ریاست جمهوری نقاط مشترک بسیاری داشته اند در حال فاصله گرفتن از یکدیگر و کسب قدرت بیشتر در صحنه سیاسی و اقتصادی کشور هستند.

در ارتباط با بازار طلا،سکه ارز ... در حال حاضر فنر نقدینگی که طی 2 سال گذشته فشرده شده بود، در کنار کسری بودجه پایان سال 89 کشور و کاهش بهره سپرده های بانکی ... آزاد شده است و در صورتی که دولت نتواند این نقدینگی را به سمت تولید هدایت کند همچنان باید انتظار حرکت بسوی بازارهای موازی و تنه زدن این نقدینگی به بازارهای مختلف را شاهد باشیم، حرکتی که در پی خود مانند یک سونامی چیزی جز آشفتگی بر جای نمی گذارد.

این در حالیست که با مخالفت شورای پول و اعتبار نسبت به افزایش نرخ سپرده ها،انتظارات از بازگشت نقدینگی بسوی بازار پول تضعیف گشته است. از دیگر سو، منابع و ذخایر ارزی و طلای بانک مرکزی نیز به حدی نیست که تکافوی سیل عظیم نقدینگی بسوی بازار طلا و ارز را داشته باشد امری که با دو نرخی شدن سکه طلا و ارز، و افزایش فاصله قیمتی این دو در ماههای اخیر،شدت بیشتری یافته است و اقدامات بازدارنده و اهرمهای کنترلی بانک مرکزی فاقد اثرگذاری لازم بوده است.

در گروه خودرویی ... قطعي نشدن معامله بلوك 4.9 درصدي ايران‌خودرو و نگرانی ها از واگذاری های بلوک های بعدی خودرویی ... تاثير منفي و کاهش فراگیر قیمتها در گروه خودروسازان را در پی داشته است. اين مساله در كنار مقاومت شورای رقابت ،سازمان بازرسی کشور ... و در جريان بودن بحث تحقيق و تفحص مجلس از معاملات بلوكي اخير خودروسازان - كماكان از ريسك‌هاي پيراموني براي سهام اين صنعت به شمار مي‌رود. با اینهمه، سهام گروه بهمن و زامیاد از اقبال بهتری نسبت به سایر سهام خودروسازی برخوردارند.

در گروه فلزات ... با موافقت مسوولان دولتی دایر بر افزایش 2 درصدی قیمت محصولات فولاد مبارکه و سایر فولادسازان ... بار دیگر سهام گروه فلزات و معادن در کانون توجه فعالان بازار گرفت و در کنار پذیرش سنگ آهن در بورس کالا،امیدواری سهامداران این شرکتها به رشد قیمتها ... قوت بیشتری گرفت. آگاهان بازار در هفته های آینده نسبت به تحولات و افزایش قیمت سهام گروه معادن و فلزات نظیر کگل،کچاد،فملی،ومعادن،وامید،وسپه،فولاد مبارکه ... خوش بین هستند. طرحهای توسعه،افزایش سرمایه و تعدیلات مثبت درآمد ... از دستاوردهای مهم این شرکتها است که در گزارشات ادواری آتی شاهد آن خواهیم بود.

در گروه تجهیزات و پیمانکاران ... بدنبال اعمال تحریمهای جدید و بیشتر اتحادیه اروپا، سهامداران این شرکتها علی الخصوص صدرا،ماشین سازی اراک،آذرآب ... شاهد عملكرد نامناسبي هستند و کاهش قیمتها را تجربه می کنند. انتظارات از گزارشات ضعیف بودجه در3 ماهه نخست سالجاری این شرکتها نیز ، موجی از نومیدی و تقويت‌ انگيزه‌هاي فروش در گروه پیمانکاران را موجب گشته است . این در حالیست که 3 شرکت دیگر این گروه ( مپنا،حفاری شمال،تکین کو ) از فاند قوی و بنیه محکمی به دلایل بنیادین برخوردار بوده و از سهام ارزنده بازار بشمار می روند.

در گروه بانکداری ... با مخالفت شورای پول و اعتبار مبنی بر بازگشت نرخ سپرده های سرمایه گذاری به روال سابق، موجی از نگرانی و تردید سهامداران این شرکتها را در بر گرفته است. این در حالیست که با گذشت 2 ماه و نیم از آغاز سال جدید،هنوز هیچ بنگاه اقتصادی قادر به اخذ تسهیلات با نرخهای جدید نبوده است. از دیگر سو،مدیران بانکها علی الخصوص بانکهای خصوصی در چاره جویی بر نحوه تعامل و دور زدن قانون، به نتایج روشن و سیاست مشترکی دست نیافته اند و تحقق پیش بینی بودجه و درآمدهای سال 90 و حفظ حاشیه سود این شرکتها ... از چالشهای اساسی و مهم بانکداران در سالجاری خواهد بود. در این میان،عدم افزايش نرخ سود سپرده‌ها هر چند انگيزه براي رشد قيمت سهام را فراهم مي‌آورد اما در فضاي تورمي كنوني، مي‌تواند افزايش تلاطم در بازارهاي موازي نظير سكه و ارز را موجب شود.

در گروه بیمه گران ... با افزایش نرخ ديه قانوني سال 90 از تاريخ 16 خرداد ماه بنا بر مصوبه قوه قضائيه به 2 برابر در ماه‌هاي عادی ( معادل 90 ميليون تومان) و در ماه‌هاي حرام به 120 ميليون تومان ... این مصوبه با مخالفت گسترده شرکتهای بیمه ای مواجه گشته و کاهش قیمت سهام این گروه را در پی داشت. شدت مخالفتها در نهایت به تعویق این مصوبه انجامید .

از دیگر سو،بخش قابل توجهی از درآمدهای شرکتهای بیمه را سپرده های بانکی،اوراق مشارکت و سرمایه گذاری در سایر شرکتها( نظیر سرمایه گذاری در شرکتهای بورسی و غیر بورسی ) تشکیل می دهد که با توجه به کاهش نرخ سپرده ها و اوراق مشارکت ، و افول نسبی بازار سرمایه انتظارات از رشد شتابان درآمدهای شرکتهای بیمه ای با تردید اساسی مواجه است و بنظر نمی رسد گروه بیمه در سالجاری بازدهی مناسبی به همراه داشته باشند. به غیر از بیمه دی که با تعدیل مثبت 20 تا 30 درصدی درآمد خود به دلیل عقد قراردادهای جدید مواجه است، سایر بیمه گران از وضعیت مناسبی برخوردار نیستند.

در گروه ساختمانی ... اظهارنظر رييس اتحاديه كشوري مشاوران املاك، مبني بر رشد 5 تا 8 درصدي قيمت مسكن در 2 ماه نخست سال‌جاري در کنار افزایش 15 تا 30 درصدی نرخ اجاره بها ... نشانه‌اي مهم در جهت احتمال خروج بازار مسكن از ركود 3 و نیم ساله ارزيابي مي‌شود.

این در حالیست که رشد دو برابری حجم نقدينگي كشور در سه سال اخير، و مجموع تورم 36 درصدی 3 ساله، در حالی که قیمتها در بخش مسکن تقریبأ ثابت بوده و فاقد رشد متناسب با افزایش نقدینگی و تورم بوده است ،گمانه زنی ها از رونق مجدد و سرازیر شدن نقدینگی بسمت بازار مسکن و افزایش بهای واحدهای مسکونی و اداری را تقویت می کند.

رشد قابل ملاحظه و 40 درصدی اوراق تسهيلات مسكن در فرابورس در روزهاي اخير ، حکایت از افزايش تقاضاي خريداران براي وام های 20 میلیون تومانی مسكن دارد. با توجه به سیکل ادواری 4 ساله رونق و رکود در بخش مسکن (نظیر آنچه در 32 سال گذشته تجربه شده است )،آغاز دوران رونق بازار مسکن از نیمه دوم سالجاری و جذب نقدینگی بسوی بخش مسکن و گروه ساختمانی بورس،دور از انتظار نخواهد بود.

هر چند سهام گروه ساختمانی با یک فاز تأخیر( وپس از فروش پروژه ها و شناسایی و اعلام سود ) مورد اقبال بازار قرار می گیرند ولی فعالان حرفه ای بازار با رصد دقیق تحولات بخش مسکن، در پی جمع آوری پله ای سهام گروه ساختمانی از بازار هستند مضافأ بر اینکه، در حال حاضر متوسط p/e گروه ساختمانی بازار در محدوده 4.5 مرتبه قرار دارد که توجیهات و انگیزه های لازم در ورود به سهام ساختمانی را تقویت می نماید.

در گروه پتروشیمی و نفت و پالایش ... سهام شرکتهای گروه با فرصت ها و تهدیدهای مهمی روبرو هستند. از فرصتهای صنعت پتروشیمی می توان به انتظارات از افزایش قیمت نفت تا محدوده 130 دلار و در نتیجه افزایش قیمت محصولات پتروشیمی نام برد امری که تعدیل مثبت درآمد شرکتهای گروه را به دنبال خواهد داشت.

از دیگر سو و بعنوان یک فرصت،انتظارات از افزایش نرخ ارز و تثبیت نرخ دلار در محدوده 1200 تومانی است با توجه به اینکه بخش عمده ای از محصولات شرکتهای پتروشیمی روانه بازارهای جهانی می شود و صادرات این شرکتها بیش از فروش داخلی آنهاست با افزایش درآمد شرکتهای فعال در صنعت پتروشیمی در سالجاری مواجه خواهیم بود.

بطور مثال : پتروشیمی پردیس از جمله شرکتهایی است که با تعدیل درآمد در گزارشات 6 ماهه،9 ماهه و 12 ماهه روبروست امری که خرید و نگهداری این سهم را در سطوح فعلی ارزنده می نماید. از تهدیدهای این صنعت نیز می توان به افزایش تحریمهای بین المللی و عدم تأمین تجهیزات،ماشین آلات و مواد اولیه لازم در تولید و طرح های توسعه ای این شرکتها اشاره داشت. همچنین، با گسترش تحریمها ... فروش این شرکتها و بازاریابی آنها دچار مشکلات عدیده ای خواهد بود که اثرات آن بر بودجه و تحقق درآمدهای پیش بینی شده در حال حاضر قابل شناسایی نمی باشد.

+ نوشته شده در  دوشنبه شانزدهم خرداد ۱۳۹۰ساعت ۱۳:۳۱ بعد از ظهر  توسط آرمین شهبازی  | 

چشم انداز شنبه 7 خرداد

شاخص بورس در دو روز انتهایی هفته گشته افت به ترتیب 200 واحد و 570 واحد افت نمود. ارزش معاملات روز چهارشنبه به 292 میلیارد تومان رسید که 224 میلیارد تومان آن مربوط به معامله بلوکی بانک تجارت بود. بیشترین تاثیر منفی بر روی شاخص به شرکتهای مخابراتريال فولاد مبارکه، ملی مس و سرمایه گذاری غدیر تعلق داشت. در بین فعالین بازار دو دلیل عمده برای منفی بودن روزهای سه شنبه و چهارشنبه ذکر می‏شود: انفجار در پالایشگاه آبادان همزمان با سفر آقای احمدی نژاد به آن (که حرف و حدیث‏هایی در باره آن انفجار وجود دارد) و همچنین تحریم 100 شرکت ایرانی توسط اروپا که از جمله آن عبارتند از صدرا و ایران ترانسفو. در کنار این مسائل دقت کنید متوسط p/e بازار به 8.7 رسیده است که نسبت به 3.8 در پایان سال 87 رشد خیره کننده ای نشان می دهد و ممکن است شاخص برای رشد بیشتر با چالشهایی مواجه باشد. یکی از این چالشها نشانه هایی از بهبود بازار مسکن است که به عنوان مثال قیمت حق تقدم تسهیلات مسکن از 55 هزار تومان به بیش از 65 هزار تومان رسیده است. همچنین رونق بازار ارز و طلا یکی دیگر از این چالشها است. دقت کنید قیمت دلار در بازار ارز به 1207 تومان رسیده است و احتمال زیادی در مورد تداوم رشد آن وجود دارد. احتمال زیادی وجود دراد که روند کلی بازار در هفته آتی منفی باشد و اکثر سهمها با افت مواجه گردند. بنابر این بهتر است چند روزی در خرید سهم درنگ کنید. در بازار ثاخت (بین الملل توسعه ساختمان) در 3142 ریال با صف فروش و کاهش 4 درصدی قیمت پایانی مواجه شد. بدون شک خرید ثاخت در قیمت حدود 300 تومان ارزنده است. باغمیشه هم قطعا در حدود 800 تومان ارزنده است. سرمایه گذاری خوارزمی با افت قیمت 5 درصدی و صف فروش مواجه شد. دقت کنید قیمت سهم تا حدود 160 تا 170 تومان احتمال افت دارد. پتروشیمی پردیس با افت 4 درصدی به 2200 تومان رسیده است. خرید این سهم هم با دید بلند مدت در کمتر از 2200 تومان قطعا توصیه می شود. پیش بینی می شود شپدیس تا پایان سال به محدوده 3000 تا 3500 تومان برسد. در گروه خودرویی شاهد افت قیمت و صف فروش برای همه نمادها بودیم. در این گروه خبهمن بهترین گزینه است و اگر قیمت سهم به محدوده 250 تا 260 رسید، گزینه جذابی برای خرید محسوب خواهد شد. در هفنه آتی که احتمال زیادب رای تداوم افت شاخص وجود دارد احتمالا در نمادهای بزرگ مانند اخابر و فولاد و فملی و وغدیر شاهد افت بیشتری خواهیم بود. اگر حق تقدم سرمایه گذاری غدیر با حدود 260-270 تومان برسد گزینه بسیار جذابی برای خرید به شمار خواهد رفت
+ نوشته شده در  جمعه ششم خرداد ۱۳۹۰ساعت ۱۲:۴۵ بعد از ظهر  توسط آرمین شهبازی  | 

چشم انداز سه شنبه 3 خرداد

به نظر اکثر فعالان بازار سرمایه ، خبر مالیات بر ارزش افزوده بر سکه و طلا می تواند توجه سرمایه گزاران را به سمت بازار سرمایه منعطف کند.از این سو می توان انتظار روزهای پر از رونق را برای بازار سهام پیش بینی کرد.

در معاملات امروز گروه فلزات شاهد افت و خیزهایی در نمادهای مختلف این گروه بودیم از جمله نمادهای فملی و فولاد که جز پیشتازان بازار امروز بودند.با توجه به اطلاعیه های مربوط به صورت های مالی حسابرسی نشده سال 1389 دو شرکت ملی صنایع مس و فولاد مبارکه  و افزایش سرمایه 200درصدی فملی ، انتظار قیمتهای بالاتر برای این سهم دور از انتظار نبوده و توصیه به خرید می گردد.چراکه با توجه به این صورتهای مالی می تولن به پتانسیل بالای این دو سهم پی برد. همچنین شنیده شده شرکت فولاد مبارکه تصمیم دارد 8% از سهام شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات موجود در پورتفوی خود را بزودی و بصورت بلوکی در بازار سرمایه عرضه نماید.

در این گروه با توجه به عرضه های پی در پی کالسیمین اگر این سهم قیمت 1075 را ببیند هدف قیمتی بعدی 1175 خواهد یود.

شنيده ها حکایت از آن دارد که شرکت فرآوری مواد معدنی ایران با تعدیل مثبت عایدی در سال مالی 90 خود همراه شده و تصمیم دارد در گزارش 3 ماهه خود میزان این تعدیل را به بازار سرمایه اعلام نماید.

در گروه خودرو امروز شاهد کاهش قیمت در اکثر نمادها بودیم.اما از ایران خودرو این طور به گوش می رسد که ایران خودرو  دو بلوک 100 درصدی از زیر مجموعه های خود را می فروشد. تولیدی خدماتی ستاره ایران و تاپ خودرو سهامی هستند که ایران خودرو به صورت مزایده ای خواهد فروخت.ارزش پایه این دو بلوک 120 میلیارد ریال ارزش گذاری شده است .بر این اساس خرید سهام خودرو در روزهای آتی بی منفعت نخواهد بود.

در این گروه خگستر که با افزایش قیمت روبرو بود انتظار می رود به روند صعودی خود ادامه دهد.و خرید این سهم تا 238 تومان توصیه می شود.

در گروه سرمایه گذاری ها که روز منفی را پشت سر گذاشتند انتظار می رود سرمایه گذاری سایپا  از محل رشد سهام شرکت ملی صنایع مس ایران موجود در پورتفوی خود با تعدیل مثبت عایدی در سال مالی 90 خود همراه شده است با اقبال بازار مواجه شود که در این صورت درروزهای ۀینده با افزایش قیمت مواجه می شود.

در پایان لازم به ذکر است با توجه به خرید کگل توسط ومعادن  افزایش قیمت در نماد کگل برای بازار فردا دور از انتظار نیست.

+ نوشته شده در  دوشنبه دوم خرداد ۱۳۹۰ساعت ۱۹:۴۸ بعد از ظهر  توسط آرمین شهبازی  | 

چشم انداز دوشنبه 2 خرداد

در پايان معاملات امروز ، رقم شاخص با 99 واحد كاهش نسبت به ديروز به عدد 26 هزار و 55 واحد رسيد.

بيشترين تاثير مثبت را گروه ملي صنايع مس ايران با 41 واحد افزايش بر شاخص داشت.ديگر نماد پيشرو در اين زمينه مخابرات ايران با 21 واحد افزايش بود.

در گروه منفي ها نيز نماد حكشتي و وغدير بيشترين تتاثير منفي را با 38 و 34 واحد بر شاخص داشتند.

 

در صدر اخبار تاثیر گذار بر بازار بوری می توان مالیات بر لرزش افزوده طلا در نظر گرفت.با این وجود یکی از سر سخت ترین رقبای بازار بوری کنار زده می شود و تمرکز سهامداران بر از بازار طلا به بازار بورس منعکس می گردد.

در گروه خودرویی ها خبر واگذاری بلوک سایپا از طرف ایدرو و به قیمت هر سهم 400 تومان می تواند به جذابیت بازار این نماد کمک کند.در نتیجه تقاضا برای خرید این سهم از سوی متقاضیان دلیلی برای خرید و یانگهداری این سهم در بازار فردا حواهد بود.

+ نوشته شده در  دوشنبه دوم خرداد ۱۳۹۰ساعت ۲:۴ قبل از ظهر  توسط آرمین شهبازی  | 

چشم انداز شنبه 31 اردیبهشت

در معاملات چهارشنبه شاخص بورس با 167 واحد افزایش مواجه شد. ارزش معاملات چهارشنبه به 86 میلیارد تومان رسید. بیشترین تاثیر مثبت بر روی شاخص به شرکتهای فولاد مبارکه، سرمایه گذاری غدیر و مپنا تعلق داشت. بیشترین تاثیر منفی بر روی شاخص به شرکتهای ایران خودرو و سرمایه گذاری سایپا تعلق داشت.

در بعد سیاسی داخلی اندکی نگرانی‏ها تشدید شده است: شاهد دستگیری چند تن دیگر از نزدیکان آقای مشایی بودیم و شورای نگهبان سرپرستی آقای احمدی نژاد را بر وزارت نفت غیر قانونی اعلام کرده است (منبع: فارس نیوز). با توجه به سرسختی آقای احمدی نژاد در تغییر مواضعش و همچنین با توجه به اینکه او، سرپرستی خود بر وزارت نفت را در مصاحبه زنده تلویزیونی صراحتاً اعلام نموده است، ممکن است این قضیه تبدیل به چالش جدیدی برای کشور گردد.

در مورد اوضاع قیمتهای جهانی فلزات وضعیت رو به بهبود است: قیمت جهنی بیلت به 560 دلار رسیده است. قیمت جهانی مس به بیش از 9000 دلار افزایش یافته و قیمت جهانی سرب و روی به ترتیب به 2455 و 2147 دلار رسیده است. البته قیمت جهانی متانول از 430 دلار به 395 دلار کاهش یافته که پتانسیل رشد پتروشیمی خارک و فن آوران را کم کرده است.

حفاری شمال در معاملات روز چهارشنبه با جمع آوری صف فروش مواجه شد. شایعاتی مبنی بر نصب دکل و کسب سود از این راه در هفته آتی شنیده می شود ولی بعید است که حفاری مقاومت خود در 310 تومان را پشت سر بگذارد.

سرمایه گذاری امید مجمع عمومی و فوق العاده خود را تشکیل داد. در مجمع عادی 50 تومان سود تقسیم نمود و در مجمع فوق العاده افزایش سرمایه 100 درصدی از راه سلب حق تقدم تصویب شد. احتمالا سهم در حدود 350 تومان بازگشایی خواهد شد.

در نماد ایران خودرو شاهد انجام معامله بلوکی و افت قیمت سهم بودیم. افزایش قیمت بیش از 100 درصدی و ثابت ماندن سودآوری این دو سهم (سایپا و ایران خودرو) نشان از این است که این دو سهم دیگر پتانسیل رشدی ندارند.

کالسیمین روند صعودی خود را با صف خرید ادامه می دهد. احتمال رشد قیمت این سهم تا حدود 1100 تومان وجود دارد.

سرمایه گذاری غدیر احتمالا در معاملات شنبه همچنان با افزایش قیمت و شاید با صف خرید مواجه شود. یکی از دلایل رشد این سهم حمایت همه جانبه ساتا و همچنین مدیر عامل مجموعه از سهم است.

فاراک در قیمت 210 تومان و صدرا در 220-230 تومان گزینه کم ریسکی برای ورود به شمار می‏روند.

+ نوشته شده در  جمعه سی ام اردیبهشت ۱۳۹۰ساعت ۱۸:۲۳ بعد از ظهر  توسط آرمین شهبازی  | 

چشم انداز سه شنبه 27 اردیبهشت

در معاملات امروز دوشنبه شاخص با کاهش 147 واحدی مواجه شد.ارزش معاملات امروز به551 میلیلرد تومان رسید. بیشترین تاثیر مثبت بر روی شاخص بورس به شرکتهای فولاد مبارکه تعلق داشت.و بیشترین تاثیر منفی را نیز نمادهای اخابر و وغدیر بر شاخص داشتند.

در ابتدای ساعات معاملاتی امروز شاهد صف خریدهای اندکی از سوی برخی نمادهای مطرح بازار بودیم که بتدریج این صف خریدها با عرضه های سنگین مواجه شدند و نتیجه تقاضای ابتدای بازار به عرضه در انتهای ساعات معاملاتی و کاهش قیمتی سهام های برتر بازار تبدیل شد.                         

در گروه تجهیزاتی ها که اکثر نمادها به کاهش قیمت مبتلا بودند تنها نکته مثبتی ک می تواند نوید بخش باشد در رابطه با شایعه کاهش زیان انباشته صدرا می باشد.احتمال می رود این نماد لیدر پس از یک استراحت کوتاه دوباره حرارت بخش گروه تجهیزاتی شود.

امروز همچنین در سهام باغمیشه با عرضه صف خرید روبرو بودیم تا این نماد عرضه اولیه به تعادل قیمتی برسد.البته ههچنان توصیه به خرید این سهم می شود چرا که پتانسیل های بالای این سهم  را نبایدنادیده گرفت.

در داد و ستدهای امروز نماد فولاد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشت که البته باید به این موضوع نیز اشاره کرد که شرکت فولاد مبارکه تصمیم به فروش واحد فولاد هرمزگان دارد که با توجه به این خبر آینده روشنی برای این نماد در پیش روست که نباید از خرید آن غافل شد.

همچنان که امروز مشاهده کردیم نماد کچاد در بین سنگ آهنی ها از اقبال خوبی برخوردار بود و دچار کاهش قیمت نشد.با توجه به این روند بازار ، کچاد تا آخر این هفته مثبت خواهد بود.در این گروه اما سهام شرکت گل گهر با افت قیمت مواجه شد که البته این افت پایدار نخواهد بود و با توجه به اخبار مثبتی که از این شرکت شنیده می شود این نماد مجددا روند صعودی خود را به زودی در پیش خواهد گرفت.

و اما نماد اخابر که این روزها با افت قیمتی پی در پی دست و پنجه نرم میکند تصمیم به خلاصی از این وضعیت قرمز رنگ را داردو اینکه به کف قیمتی خود نزدیک شده و پس از این استراحت از اوایل هفته آینده توصیه به خرید آن میشود.

در اینجا لازم است به دو نکته درباره سخنان دیشب رئیس جمهور و تاثیرات آن بر بازار سرمایه اشاره کنیم:

اول اینکه با توجه به ادغام وزارتخانه های بازرگانی و صنایع کم تاثیر بر بازار سهام شرکت های مرتبط به این وزارتخانه ها نیست و باید منتظر شوک وارد شده از این ادغام در بازار سرمایه باشیم.

دوم اینکه از انجا که رشد نرخ ارز تاثیر مستقیم بر وری برخی شرکتهای بورسی از جمله شرکت های خودرو سازی دارد چننین می توان نتیجه گرفت که:

در بررسی شرکت های خودرو ساز که گروه عمده آن ها، وارد کننده های مواد اولیه و واسطه ای هستند، نوسانات نرخ ارز عامل مهمی در تغییر سودآوری آن هاست. بطوریکه  برخی از این شرکت ها از افزایش 5 درصدی نرخ ارز منتفع می شوند و گروهی نیز متضرر خواهند شد.

آن چه از اثر تغییرات نرخ ارز بر صادرات و واردات شرکت های خودرویی مشاهده می شود؛ اثر مثبت افزایش نرخ ارز بر سود شرکت سایپا است. در سایر شرکت ها این اثر منفی است اما شدیدترین اثر در شرکت سایپا دیزل است که رشد 5 درصدی در قیمت ارز، 730 درصد از سودآوری شرکت می کاهد و شرکت ایران خودرو دیزل نیز در حدود 223 درصد کاهش سودآوری به خاطر رشد 5 درصد نرخ ارز خواهد داشت.

با این وجود می توان چنین نتیجه گرفت که نماد شرکت سایپا برای دید بلند مدت خالی از لطف نیست.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم اردیبهشت ۱۳۹۰ساعت ۲۱:۴۶ بعد از ظهر  توسط آرمین شهبازی  | 

هفته آینده شاید نوبت فلزات اساسی باشد

پس از ریزش چند روزه شاخص، بازار  طی روزهای اخیر دچار هیجان مثبت شد. به طوری که اکثر سهام صف های خرید را شاهد بودند.

 

آرمين شهبازي کارشناس بازار سرمایه در این خصوص می گوید:" پس از فشار منفی، روند مثبت طبیعی به نظر می رسد." وی ادامه داد:" در حال حاضر دلیلی برای ادامه روند منفی وجود ندارد." این کارشناس در پیش بینی روند شاخص گفت:" به نظر می رسد شاخص از مرز 26 هزار واحد عبور کند و روند مثبت بازار ادامه دار خواهد بود."

 

شهبازي خاطر نشان کرد:" با توجه به اخباری که در صنعت فلزات اساسی شنیده می شود باید گفت هفته آتی، بازار در اختیار فلزات اساسی خواهد بود و از شدت حرکت خودرویی ها کاسته خواهد شد."

 

این کارشناس یادآور شد:" در هفته آینده پیش بینی می شود که خودرویی ها به تعادل قیمتی برسند و معاملات روانی را پیش رو داشته باشند و فلزات اساسی رشد قابل توجهی را شاهد باشند."

 

 چرا بازار منفی نمی شود؟

 

علي ميرزايي مطلق در این خصوص گفت:" با توجه به برگزاری مجامع به نظر می رسد روند بازار مثبت و ملایم باشد." وی افزود:" باید در نظر داشت بسیاری از شرکت ها هنوز سود تقسیم نکرده اند و بازار منتظر تعدیل مثبت آن هاست."

 

این کارشناس یادآور شد:" عواملی نظیر رشد قیمت ارز که شرکت های صادرکننده را صاحب درآمد بیشتر می کند همچنین ثبات قیمت های جهانی که به طور نسبی این قیمت ها نسبت به دوره های قبل مشابه در سطح بالاتری قرار دارد، از منفی شدن شدید بازار جلوگیری می کند."

 

 وی ادامه داد:" حجم نقدینگی قابل توجهی که در بازار است و قرار دادن این مجموعه عوامل کنار بسته پولی بانک مرکزی که با کاهش نرخ سپرده سپرده گذاران همراه است، متغیر هایی هستند که از منفی شدن بازار ممانعت به عمل خواهند آورد."

 

این کارشناس در پیش بینی هفته آینده افزود:" به نظر من روند بازار، طبیعی و ملایم و رو به بالا خواهد بود گرچه مجمع مخابرات و معاملات عمده حفاری در صورت انجام، اثر مثبتی بر بازار خواهد داشت. این ها نکاتی است که نباید در پیش بینی هفته آینده از نظر دور داشت."

 

ميرزايي مطلق خاطر نشان کرد:" بازگشایی نماد همراه اول نیز از جمله عواملی است که بر روند بازار هفته آتی موثر خواهد بود." وی تصریح کرد:" به طور کلی به نظر می رسد خبر خاصی از تحولات سیاسی داخلی و خارجی وجود نداشته باشد و با توجه به قیمت های جهانی، می توان بازار هفته آتی را باروندی ملایم و رو به بالا متصور بود

+ نوشته شده در  سه شنبه بیستم اردیبهشت ۱۳۹۰ساعت ۱۲:۲۷ بعد از ظهر  توسط آرمین شهبازی  | 

چشم انداز یکشنبه 28 فروردین

قیمت جهانی بیلت به 530 دلار رسیده است. قیمت جهانی مس و سرب و روی به ترتیب به 9349 و 2359 و 2712 دلار رسیده است. احتمال افت بیشتر قیمت فملی، کالسیمین و کروی و باما وجود دارد.

در مورد فارسیت درود (سفارود) که چندین نفر از کاربران عزیز سوال پرسیده بودند، به علت مشکلات نقدینگی بسیار شدید این شرکت، پیش‏بینی رشدی برای این سهم نداشته و توصیه به فروش داریم.

در مورد فولاژ بر خلاف تبلیغات سرمایه‏گذاری غدیر در مورد این سهم، شاهد حمایت وغدیر از این سهم نبودیم و در پایان معاملات شاهد تشکیل صف فروش 5 میلیون سهمی برای این شرکت بودیم. در هر صورت اگر مدیر عامل غدیر به این سهم اعتقاد دارد و معتقد است ارزش ذاتی سهم حداقل 700 تومان است، بهتر بود از این سهم حمایت می‏کرد و حداقل صف فروش سهم را جمع می‏نمود. اگر فردا نیز با افت قیمت این سهام مواجه شدین، می‏توان یقین داشت که غدیر قصد حمایت از سهم را ندارد. در این صورت فروش سهام این شرکت پیشنهاد می‏گردد.

وپترو پیش‏بینی سود هر سهم خود را برای سال مالی منتهی به 31 اردیبهشت 91 مبلغ 20 ریال اعلام کرد که به نسبت سود 2 ریالی پیش‏بینی شده برای سال مالی منتهی به 31 اردیبهشت 90 تعدیل مثبت 900 درصدی نشان می‏دهد. در مورد این سهم در یک کلان باید گفت: به این سهم دل نبندید: زیر مجموعه‏های زیان ده و زیان انباشته شرکتهای زیر مجموعه وپترو توان افزایش قیمت را از این سهم گرفته است.

در گروه بانکی شاهد عرضه شدن صف خرید بانک ملت بودیم ولی صف خرید بانک صادرات همچنان پابرجا ماند. عرضه‏های امروز بانک صادرات ظاهراً به خصوصی سازی تعلق داشت. اگر بانک صادرات همچنان با افزایش قیمت و صف خرید روبرو باشد، احتمال تداوم افزایش قیمت سهام بانک ملت نیز وجود خواهد داشت. البته اگر قصد خرید سهام شرکتهای بانکی را دارید، توصیه می‏کنیم که با دید کوتاه مدت به خرید سهام این شرکتها بپردازید زیرا پیش‏بینی می‏شود در سال 90 منابع نقدینگی زیادی از بانکها خارج گردد و به سوی چهار بازار سرازیر گردد: بورس، ارز، طلا، اوراق مشارکت

پتروشیمی خارک در اطلاعیه‏ای رسمی عنوان کرده است که با توجه به افزایش نرخ گاز مصرفی شرکت پس از هدفمند شدن یارانه ها و با توجه به نرخ فعلی جهانی متانول پیش‏بینی سود هر سهم شرکت برای سال مالی 90 معادل 2644 ریال خواهد بود که نسبت به سود 286 تومانی شرکت تعدیل منفی 22 تومانی نشان می‏دهد (معادل 7.7 درصد). دلیل صف فروش شخارک هم همین اطلاعیه بود.

البته کاهش قیمت سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی و تشکیل صف فروش برای این سهم هم تا حدودی به دلیل افت شخارک بود.

در هر صورت پیش‏بینی می‏شود که وصندوق و شخارک در معاملات روز یکشنبه نیز با کاهش قیمت مواجه شوند.

+ نوشته شده در  شنبه بیست و هفتم فروردین ۱۳۹۰ساعت ۱۸:۴۳ بعد از ظهر  توسط آرمین شهبازی  | 

چشم انداز شنبه 27 فروردین

در معاملات هفته گذشته کماکان شاهد افزایش شاخص بودیم. در معاملات روز چهارشنبه شاخص بورس با 129 واحد افزایش مواجه شد. ارزش معاملات در این روز به 172 میلیارد تومان رسید. بیشترین تأثیر مثبت بر شاخص به مخابرات با 127 واحد تأثیر مثبت تعلق داشت. بیشترین تأثیر منفی بر روی شاخص به شرکتهای چادرملو، بانک پارسیان، فولاد مبارکه، گل گهر و سایپا تعلق داشت.

احتمال زیادی وجود دارد که روند بازار در سه-چهار ماه آینده همچنان مثبت باشد و انتظار می‏رود شاخص را تا پایان فصل مجامع در حدود 30 هزار مشاهده کنیم. البته مهمترین ریسکی که بازار بورس را در حال حاضر تهدید می‏نماید، رونق گرفتن بازار ارز و بیشتر از آن بازار طلا است. البته بازار طلا به این دلیل از بازار ارز پر رونق تر است که قیمت طلا هم با افزایش قیمت جهانی طلا افزایش می‏یابد و هم با افزایش قیمت آزاد دلار که اکنون به 1120 تومان رسیده است. در هفته گذشته بانک مرکزی روزانه چندین میلیارد تومان سکه و شمش طلا به بازار عرضه می‏نمود ولی با وجود این حباب در بازار طلا همچنان وجود دارد. شاید مهمترین دلیل حباب در بازار طلا پیش‏بینی تقریباً تمامی کارشناسان مبنی بر افزایش قیمت آزاد دلار در آینده است.

با وجود تکذیب شایعه افزایش بهره مالکانه شاهد تشکیل صف فروش برای چادرملو و گل گهر و کاهش قیمت آنها بودیم. همچنین شرکت توسعه معادن و فلزات نیز با کاهش قیمت و صف فروش مواجه شد. ظاهراً تا اثرات شایعه از بین رود مدتی طول می‏کشد! ولی سرمایه‏گذاری امید با افزایش قیمت مواجه شد: قیمت پایانی این سهم با 1.5 درصد افزایش و قیمت آخرین معامله با 3.3 درصد افزایش مواجه شد! از امید خبرهای بسیار خوبی به گوش خواهد رسید: افزایش سرمایه 100 درصدی، تقسیم سود عالی در مجمع که در نیمه اردیبهشت برگزار می‏شود از این جمله‏اند.

در معاملات روز چهارشنبه شاهد عرضه شدن صف خرید فولاژ برای اولین بار بودیم: سرمایه‏گذاری غدیر هیچ عرضه‏ای در معاملات روز چهارشنبه نداشته است. احتمالآً قیمت سهم تا حدود 700 تومان افزایش خواهد یافت.

قیمت جهانی بیلت به 535 دلار افزایش یافته است. قیمت جهانی مس و سرب و روی به ترتیب به 9350 دلار و 2646 دلار و 2359 دلار رسیده است.

باتوجه به افت قیمت جهانی مس انتظار کاهش قیمت سهام فملی وجود دارد.

در مورد شرکت سرمایه گذاری غدیر با توجه به عرضه اولیه پتروشیمی پردیس در روز دوشنبه و همچنین تشکیل مجمع غدیر، پیش‏بینی افزایش قیمت این سهم در معاملات هفته آتی وجود دارد

+ نوشته شده در  جمعه بیست و ششم فروردین ۱۳۹۰ساعت ۲۲:۵۶ بعد از ظهر  توسط آرمین شهبازی  | 

چشم انداز چهارشنبه 24 فروردین

در اواسط بازار امروز شایعه‏ای پخش شد مبنی بر افزایش حق مالکانه شرکتهای معدنی و در پی آن شرکتهای چادرملو، گل گهر، سرمایه گذاری معادن و فلزات و سرمایه گذاری امید با کاهش قیمت مواجه شدند. در صورتیکه تا این لحظه هیچ خبر موثقی در این باره شنیده نشده و دولت هم در بودجه سال 90 درآمد خود از راه حقوق مالکانه را همان 100 میلیارد تومان اعلام نموده و بعید است این شایعه صحت داشته باشد. در هر صورت خرید سرمایه گذاری امید و سرمایه گذاری معادن و فلزات و چادرملو و گل گهر در درصد منفی فردا با قاطعیت توصیه می‏گردد گرچه بین 4 گزینه ذکر شده سرمایه گذاری امید گزینه بهتری است.

در گروه بانکی‏ها در پی نامه نگاری بانکها و اعتراض شدید آنها به سیاستهای دولت و بانک مرکزی شاهد اقبال بازار به این سهمها بودیم. البته با توجه به شناختی که از آقای احمدی نژاد وجود دارد و اصرار بسیار زیاد ایشان مبنی بر لزوم کاهش سود بانکی، بسیار بعید است که بانک مپرکزی بسته سیاست پولی خود را تغییر دهد حتی اگر این بسته به قیمت زیان ده شدن بانکهای کشور گردد.

در پی شایعات مبنی بر افزایش تعرفه تلفن ثابت و همچنین واگذاری 10 درصد سهام کنسرسیوم اعتماد مبین به بانک پارسیان، شاهد تشکیل صف خرید برای مخابرات بودیم و پیشبینی ادامه افزایش قیمت این سهم وجود دارد.

سهام شرکتهای پتروشیمی که به فروش محصولات خود در بورس کالا می پردازند به این دلیل با اقبال بازار روبرو شده است که تثبیت قیمت محصولات آنها در سطح مرداد 89 به پایان رسیده و محصولات آنها بر اساس فوب خلیج فارس (منهای 5 درصد) معامله می‏گردد. احتمالاً فردا نیز شاهد افزایش قیمت این سهمها خواهیم بود.

فولاژ با وجود افزایش قیمت 12.3 درصدی با 180 میلیون صف خرید مواجه بود. پیشبینی میشود قیمت سهم در چند جلسه معاملاتی آتی به 650 تا 700 تومان برسد و شاید در آن محدوده متعادل گردد. بین کارشناسان مختلف در مورد هدف قیمتی این سهم اختلاف نظر وجود دارد و هدف قیمتی بین 650 تا 800 تومان ذکر میگردد

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و سوم فروردین ۱۳۹۰ساعت ۲۲:۳۹ بعد از ظهر  توسط آرمین شهبازی  | 

چشم انداز سه شنبه 23 فروردین

بازار از ابتدای معاملات امروز با یک تغییر جهت کامل، به سوی روند صعودی حرکت می‏نمود ولی از ساعت 9.45 با افزایش عرضه ها شاهد متعادل شدن بازار بودیم. احتمال زیادی وجود دارد که مسئولین شرکت بورس و سازمان بورس تاکید داشته باشند که بازار با جو هیجانی دو هفته ابتدای سال مواجه نگردد. البته رشد آرام و منطقی بازار نسبت به یک بازار هیجانی و بی منطق به نفع همه سرمایه‏گذاران است.

امروز شاهد تعدیل مثبت چادرملو بودیم: کچاد سود هر سهم سال 89 خود را که بر طبق آخرین پیش‏بینی مبلغ 709 ریال اعلام شده بود را بنابر صورتهای مالی حسابرسی نشده 756 ریال اعلام کرد. این تعدیل مثبت 47 ریالی به معنای تعدیل مثبت 7 درصدی است. جالب آنکه در اتفاقی عجیب امروز کچاد با صف فروش مواجه شد! این اتفاق عجیب به ندرت در بورس رخ می‏دهد و پیش‏بینی می‏شود کچاد در معاملات فردا با افزایش قیمت مواجه گردد.  در پی جو مثبت بازار دقایقی شاهد صف خرید برای سرمایه گذاری امید بودیم ولی با کاهش قیمت کچاد و کگل، صف خرید امید عرضه شد، قیمت سهم کاهش یافت و حتی به 655 تومان هم رسید.

سرمایه گذاری امید دارای یک ساختمان 23 طبقه با کاربری اداری و تجاری در خیابان مطهری است که ساخت این ساختمان در مرحله نازک کاری است و ارزش این ساختمان بین 250 تا 300 میلیارد تومان برآورد می‏گردد. با توجه به تعداد 5 میلیارد سهام سرمایه گذاری امید، ارزش این ساختمان به ازای هر سهم بین 50 تا 60 تومان می‏باشد که بهای تمام شده حدود نصف این مبلغ می‏باشد.

قیمت جهانی مس به 9814 دلار رسیده است. قیمت جهانی سرب 2916 دلار بر تن است. قیمت جهانی روی با یک افزایش ناگهانی به 2496 دلار بر تن رسید که موجب تشکیل صف خرید برای توسعه معادن روی و همچنین افزایش قیمت 4 درصدی کالسیمین شد.

امروز صف خرید فولاژ با 20 میلیون افزایش به 140 میلیون سهم رسید. در صورت وقوع گره معاملاتی برای این سهم در معاملات فردا، قیمت سهم به 526 تومان خواهد رسید و امکان عرضه شدن صف خرید وجود دارد. با توجه به پیش‏بینی رسیدن فولاژ به 700 تومان، در صورت متعادل شدن سهم، توصیه به خرید این سهم را داریم.

گروه سیمانی هنوز هم تا حدود زیادی پر ریسک است، مگر آنکه عملاً شاهد اجرای افزایش 25 درصدی نرخ فروش سیمان باشیم. سیمان درود در معاملات امروز به 512 تومان رسید. پیشبینی می‏شود افت قیمت سهم تا محدوده 400 تا 450 تومان ادامه داشته باشد

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و دوم فروردین ۱۳۹۰ساعت ۱۸:۲۲ بعد از ظهر  توسط آرمین شهبازی  | 

چشم انداز یکشنبه 21 فروردین

امروز در ابتدای ساعات معاملاتی شاهد صف خرید سنگین برای خیلی از سهم ها مانند فولاد مبارکه، کالسیمین، کشتیرانی، ملی مس، سرمایه گذاری امید، چادرملو، مپنا، سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی، سرمایه گذاری سپه و... بودیم ولی در طی روز به تدریج شاهد عرضه شدن صفهای خرید و به تعادل رسیدن قیمت این نمادها بودیم. البته صف برخی از شرکتها مانند گل گهر عرضه نشد.

با توجه به عرضه‏های سنگین سهام در ساعت پایانی معاملات می‏توان پیش‏بینی کرد بازار تا حدودی وارد فاز استراحت خواهد شد. البته باید بدانیم عرضه‏های عمده امروز مانند گل گهر، فملی، سرمایه گذاری امید، فولاژ و... عمدتاً مربوط به شرکتهای سرمایه گذاری بوده است. در ادامه به برخی از سهم‏ها و حقوقی‏هایی که این روزها به عرضه ان می‏پردازند اشاره می‏کنیم:

مپنا، عرضه کننده: سرمایه گذاری گروه کارکنان مپنا

سرمایه‏گذاری امید، عرضه کننده: سرمایه گذاری سپه

فولاژ، عرضه کننده: سرمایه گذاری غدیر

کروی، سرمایه گذاری توسعه صنعتی

در گروه خودرویی شاهد تشکیل صف فروش برای اکثر نمادها بودیم. جرقه ریزش خودرویی‏ها  خبری مبنی بر اعلام تنفس در مجمع سرمایه گذاری سایپا بود. البته دلیل اساسی تشکیل صف فروش برای این سهم‏ها، رشد قیمتی بیش از حد سهم‏های این شرکت‏ها بود. پیش‏بینی می‏شود افت قیمت سهم‏های این گروه همچنان ادامه داشته باشد.

عرضه کننده امروز سرمایه گذاری امید، احتمالاً مانند چهارشنبه، سرمایه گذاری سپه بود. به نظر می رسد فردا با توجه به احتمال تداوم صف خرید برای گل گهر و همچنین افزایش قیمت احتمالی کچاد، احتمالاً مجدداً شاهد افزایش قیمت سرمایه گذاری امید خواهیم بود. در هر صورت برای سرمایه گذاری امید پیشنهاد خرید داریم. هدف قیمتی این سهم بین 750 تا 800 تومان می‏باشد. همچنین مجمع این سهم در نیمه اردیبهشت می‏باشد که پیش‏بینی می‏شود در مجمع شاهد تقسیم سود بین 40 تا 50 تومانی باشیم.

فولاژ با یک تعدیل مثبت 48 ریالی سود هر سهم خود در سال 89 را از 304 ریال به 352 ریال رسانید. پیش‏بینی می‏شود قیمت هر سهم فولاژ تا حدود 650 تومان افزایش یابد.

غیر از گروه خودرویی، تجهیزاتی‏ها نیز امروز با افت قیمت زیادی مواجه شدند. در این گروه 5 سهم وجود دارد. که به ترتیب ارزندگی بنیادی عبارتند از: مپنا، حفاری، ماشین سازی اراک، آذراب و صدرا. احتمال افت قیمت فاراک، فاذر و حفاری در  معاملات فردا زیاد است.

بیمه البرز در معاملات امروز به 622 تومان رسید. خرید سهم در محدوده 600 تومان با دید نوسان گیری با هدف قیمتی 640 تومان خالی از لطف نیست

+ نوشته شده در  شنبه بیستم فروردین ۱۳۹۰ساعت ۱۹:۵۸ بعد از ظهر  توسط آرمین شهبازی  | 

هدف قيمتي سايپا

سایپا که مدت زمان کوتاهی را بصورت تعادلی در حال معامله بود چندی است که نظر اغلب فعالان بازار را به خود جلب کرده و با صف خرید سنگین مواجه شده شنيده مي شود که سهامداران و فعالان بازار با هدف 600 تومان سوار بر سایپا شده اند
+ نوشته شده در  سه شنبه شانزدهم فروردین ۱۳۹۰ساعت ۱۶:۴۰ بعد از ظهر  توسط آرمین شهبازی  | 

بازار فصل بهار به کدام صنایع گرایش دارد؟

نمابورس، بازار سرمایه_ کارشناسان بیشتر بر صنایع متاثر از بازارهای جهانی نظر دارند اما صنایع خودرو و الکترونیکی را نیز در صدر توجه بازار دانستند. شرکت های سرمایه گذاری نیز در کانون توجه خواهند بود ...
+ نوشته شده در  سه شنبه شانزدهم فروردین ۱۳۹۰ساعت ۱۶:۳۶ بعد از ظهر  توسط آرمین شهبازی  | 

چشم انداز چهارشنبه 17 فروردین

مپنا در پی گزارشی مبنی بر تصویب مصوبه‏ای در هیات وزیران مبنی بر پرداخت 5 هزار میلیارد تومان از مطالبات پیمانکاران وزارت نیرو با صف خرید سنگینی مواجه شده است. احتمالاً در معاملات چهارشنبه همچنان شاهد رشد قیمتی این سهم خواهیم بود. در این گروه به نظر می‏رسد رشد حفاری و فاراک متوقف شده باشد ولی رشد مپنا همچنان ادامه دارد.

فولاد مبارکه این روزها با شایعه محتمل الوقوع تعدیل مثبت سود هر سهم برای سال 89 مواجه است. فولاد مبارکه دقیقاً سه شنبه هفته گذشته نیز در قیمت 295 تومان معامله می‏شد و بنابر این در یک هفته گذشته رشد چندانی ننموده است. هدف قیمتی این سهم 320 تومان است. بنابر این خرید سهم (با دید کوتاه مدت چند روزه) در قیمتهای کمتر از 300 تومان ارزشمند است.

از طرف دیگر قیمت جهانی مس تا حدودی افت نموده و به 9261 دلار رسیده است. شاید فعلاً خرید فملی، توجیه چندانی نداشته باشد.

پیش‏بینی می‏شود چادرملو، گل گهر و سرمایه گذاری امید در معاملات فردا چهارشنبه همچنان به رشد قیمتی خود ادامه دهند. در پی صف خرید وسپه شاهد عرضه‏های سنگین مدیریت سرمایه گذاری امید در این نماد بودیم. احتمال زیادی وجود دارد که فردا چهارشنبه بازهم شاهد افزایش قیمت وسپه باشیم.

در مورد سرمایه گذاری امید صحبت‏هایی مبنی بر رسیدن قیمت سهم به حدود 800 تومان در کوتاه مدت شنیده می‏شود.

در گروه بانکی امروز شاهد کاهش قیمت بانکهای ملت و تجارت و کارآفرین و اقتصاد نوین بودیم. در این گروه تنها بانک پارسیان با افزایش قیمت مواجه شد که به نظر می‏رسد این افزایش قیمت بهترین فرصت برای خروج از این سهم می‏باشد.

خریداران زیادی به دنبال خرید سرمایه گذاری غدیر برای شرکت در مجمع این شرکت هستند. احتمال زیادی وجود دارد که هیات مدیره غدیر در مجمع با اعلام چندین خبر خوش سهامداران خود را شگفت زده کنند و بعد از محمع شاهد افزایش قیمت سهم باشیم.

در نمادهای شبریز و شپنا شاهد رشد قیمت جهانی نفت تا 121 دلار و همچنین صحبت‏های آقای عقدایی (مبنی بر ورود چندین شرکت پالایشگاهی به بورس در سال 90 هستیم.) احتمال زیادی دارد که شبریز در معاملات فردا چهارشنبه نیز با افزایش قیمت مواجه باشد.

+ نوشته شده در  سه شنبه شانزدهم فروردین ۱۳۹۰ساعت ۱۶:۳۰ بعد از ظهر  توسط آرمین شهبازی  | 

چشم انداز سه شنبه 16 فروردین

در معاملات امروز دوشنبه شاخص بورس با افزایش 479 واحدی مواجه شد و شاخص توانست سد 25 هزار را نیز پشت سر بگذارد. ارزش معاملات امروز به 136 میلیارد تومان رسید. بیشترین تاثیر مثبت بر روی شاخص به شرکت‏های مخابرات، فولاد مبارکه، چادرملو و مپنا تعلق داشت.  

فولاژ امروز با 12.3 درصد افزایش قیمت مواجه شد. نکته جالب اینکه صف خرید این سهم که همواره 200 میلیون واحد بود، امروز به 330 میلیون سهم رسیده است! خبرهایی در بازار مبنی به رسیدن فولاژ به محدوده 500 تا 700 تومان شنیده می‏شود. همچنین خبرهایی مبنی بر ورود چند حقوقی به سهم پس از ریزش صف خرید سهم، به گوش می‏رسد. این احتمال وجود دارد که سناریوی پست بانک برای فولاژ تکرار شود. همچنین از اثر رشد قیمتی فولاژ بر سهامدار عمده آن: سرمایه گذاری غدیر نیز نباید غافل بود.

حسین پلارک (معاون وزیر نیرو) و رییس هیات عامل ایمیدرو گفته است امسال تولید فولاد در کشور به 15 میلیون تن خواهد رسید. با توجه به تولید حدود 12 میلیون تن فولاد در سال 89، پیش‏بینی رشد 25 درصدی مقدار تولید مقداری خوش‏بینانه به نظر می‏رسد.

همچنین در پی گزارش نرخ بیکاری آمریکا و رسیدن نرخ بیکاری آمریکا به پایین‏ترین حد در دو ساله اخیر، احتمال رشد قیمتهای جهانی وجود دارد.

با توجه به احتمال افزایش تولید فولاد و همچنین افزایش نرخ جهانی بیلت (در حال حاضر قیمت جهانی بیلت به 547 دلار رسیده است) ، افزایش بیش از پیش سهام فولاد مبارکه، دور از ذهن نیست. برای فردا پیش‏بینی تداوم رشد قیمت در نمادهای: فولاد، کچاد، کگل، وامید، وسپه وجود دارد.

در نماد همراه اول، شنیده می شود در سال 89 به ازای هر سهم 560 تومان سود محقق نموده است. احتمال رشد قیمت هر سهم مخابرات تا حدود 400 تومان در معاملات این هفته وجود دارد.

در گروه خودرویی شاهد تداوم صف خرید برای سایپا و تشکیل صف خرید برای خبهمن بودیم. احتمالاً در معاملات دو روز باقیمانده این هفته، باز هم شاهد افزایش قیمت خودرویی‏ها خواهیم بود.

همچنین در پی افزایش 2 میلیون تومانی وام خرید مسکن (از 18 میلیون تومان به 20 میلیون تومان) شاهد کاهش قیمت تسهیلات بانک مسکن بودیم.خرید این تسهیلات در محدوده قیمتی 50 تا 55 هزار تومان با هدف قیمتی 60 هزار تومان گزینه کم ریسکی به نظر می‏رسد.

+ نوشته شده در  دوشنبه پانزدهم فروردین ۱۳۹۰ساعت ۱۵:۷ بعد از ظهر  توسط آرمین شهبازی  | 

چشم انداز دوشنبه 23 اسفند

در معاملات روز یکشنبه شاخص بورس با 114 واحد افزایش مواجه شد. ارزش معاملات امروز به 144 میلیارد تومان رسید. بیشترین تاثیر مثبت بر روی شاخص به شرکتهای فولاد، مخابرات، سرمایه گذاری امید، سرمایه گذاری غدیر تعلق داشت.

در پی مصاحبه خبری وزیر مسکن مبنی بر اینکه وزارت مسکن مخالفتی بر افزایش وام خرید مسکن از 18 میلیون تومان به 27 میلیون تومان ندارد، امروز شاهد افت گسترده حق تقدم تسهیلات بانک مسکن در فرابورس بودیم: به طوریکه قیمت هر ورقه حق تقدم به حدود 55 هزار تومان نیز رسید. بنابر این خریداران این حق تقدم برای خرید امتیاز وام 20 میلیون تومانی تنها به 2.2 میلیون تومان پول نیاز دارند.

در صورت تصویب وام های 27 میلیون تومانی خرید مسکن احتمال افت قیمت تسهیلات مسکن از 55 هزار تومان کنونی به حدود 50 هزار تومان وجود دارد. در هر صورت برخی کارشناسان شرکت مشاوره و سرمایه گذاری کارآمد اعتقاد دارند خرید این اوراق در حدود 50 هزار تومان می تواند ارزنده باشد. دقت کنید شما با خرید این اوراق لزوماً استفاده کننده آنها نخواهید بود و می‏توانید آنها را استفاده کنید و یا مجدداً به فروش برسانید.

همچنین برای اولین بار اوراق صکوک منتشر شد: این اوراق با نرخ سالیانه 17.5 درصد، پرداخت سود: هر سه ماه یکبار با سر رسید 4 ساله عرضه شده است. همچنین خریداران این اوراق در پذیره نویسی هیچ کارمزدی پرداخت نمی‏کنند و باید در موقع خرید شماره حسابی را (صاحب حساب باید همان خریدار اوراق صکوک باشد)  به شرکت سپرده گذاری مرکزی اعلام کنند که سود هر سه ماه یک بار از سوی شرکت سپرده گذاری مرکزی به این حساب واریز می‏گردد.

امروز باز هم شاهد معامله دو طرفه (بلوکی) مخابرات در 3297 ریال بودیم. قیمت سهام مخابرات این روزها به طور مصنوعی و با معاملات بلوکی بالا نگاه داشته می‏شود. در غیر این صورت انتظار افت قیمت سهم تا حدود 310 تومان وجود دارد.

زمزمه هایی مبنی برا احتمال فروش بلوک 1.2 درصدی فملی از سوی سازمان خصوصی سازی به وکالت از ومعادن شنیده می شود. در هر صورت باید توجه داشت با توجه به افت قیمت جهانی مس احتمال انجام معامله در قیمتهای حدود 1200 تومان وجود دارد که نکته چندان خوبی برای ومعادن محسوب نمی‏گردد.

بیمه پارسیان طی اطلاعیه‏ای رسماً اعلام کرد که هیچ گونه فعالیت هرمی نداشته و خبر توقف فعالیت شرکت توسط وزارت اطلاعات کذب محض است. البته اینکه شرکت ادعا کند فعالیت هرمی ندارد امری بدیهی است ولی احتمالاً به خاطرحمایت خوبی که سهم در حوالی 320-330 از سوی بانک پارسیان می گردد دچار افت بیشتری نشود گرچه ممکن است با افزایش قیمت هم مواجه نشود.

فارسیت درود در حالی پیشبینی سود هر سهم خود را 145 ریال اعلام کرده که آخرین پیش‏بینی شرکت برای سود سال 89 مبلغ 110 ریال است. سفارود مشکلات شدید نقدینگی دارد و قادر به پرداخت سود سهامداران نیست و برای این سهم آینده خوبی متصور نیستیم.

بانک پارسیان پیش بینی سود هر سهم خود برای سال 90 را با 23.5 درصد افزایش نسبت به سود سال 89 بیان کرده است. سود این شرکت در سال 88 و آخرین پیش‏بینی سود برای سالهای 89 و 90 عبارتند از: 392 میلیارد تومان، 518 میلیارد تومان و 640 میلیارد تومان. بانک پارسیان که اکثر سود خود را از راه وامهای عقود مشارکتی کسب می‏نماید فرض کرده است نرخ بهره عقود مشارکتی شرکت برای سال 90 همچنان بین 24 تا 25 درصد باقی خواهند ماند و اصلاً توجهی به احتمال کاهش نرخ سود عقود مشارکتی برای سال 90 از سود شورای پول و اعتبار ننموده است و بنابر این پیش‏بینی تعدیل منفی سنگین برای شرکت در سال 90 وجود دارد.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و دوم اسفند ۱۳۸۹ساعت ۲۰:۲۳ بعد از ظهر  توسط آرمین شهبازی  | 

چشم انداز دوشنبه 23 اسفند

در معاملات روز یکشنبه شاخص بورس با 114 واحد افزایش مواجه شد. ارزش معاملات امروز به 144 میلیارد تومان رسید. بیشترین تاثیر مثبت بر روی شاخص به شرکتهای فولاد، مخابرات، سرمایه گذاری امید، سرمایه گذاری غدیر تعلق داشت.

در پی مصاحبه خبری وزیر مسکن مبنی بر اینکه وزارت مسکن مخالفتی بر افزایش وام خرید مسکن از 18 میلیون تومان به 27 میلیون تومان ندارد، امروز شاهد افت گسترده حق تقدم تسهیلات بانک مسکن در فرابورس بودیم: به طوریکه قیمت هر ورقه حق تقدم به حدود 55 هزار تومان نیز رسید. بنابر این خریداران این حق تقدم برای خرید امتیاز وام 20 میلیون تومانی تنها به 2.2 میلیون تومان پول نیاز دارند.

در صورت تصویب وام های 27 میلیون تومانی خرید مسکن احتمال افت قیمت تسهیلات مسکن از 55 هزار تومان کنونی به حدود 50 هزار تومان وجود دارد. در هر صورت برخی کارشناسان شرکت مشاوره و سرمایه گذاری کارآمد اعتقاد دارند خرید این اوراق در حدود 50 هزار تومان می تواند ارزنده باشد. دقت کنید شما با خرید این اوراق لزوماً استفاده کننده آنها نخواهید بود و می‏توانید آنها را استفاده کنید و یا مجدداً به فروش برسانید.

همچنین برای اولین بار اوراق صکوک منتشر شد: این اوراق با نرخ سالیانه 17.5 درصد، پرداخت سود: هر سه ماه یکبار با سر رسید 4 ساله عرضه شده است. همچنین خریداران این اوراق در پذیره نویسی هیچ کارمزدی پرداخت نمی‏کنند و باید در موقع خرید شماره حسابی را (صاحب حساب باید همان خریدار اوراق صکوک باشد)  به شرکت سپرده گذاری مرکزی اعلام کنند که سود هر سه ماه یک بار از سوی شرکت سپرده گذاری مرکزی به این حساب واریز می‏گردد.

امروز باز هم شاهد معامله دو طرفه (بلوکی) مخابرات در 3297 ریال بودیم. قیمت سهام مخابرات این روزها به طور مصنوعی و با معاملات بلوکی بالا نگاه داشته می‏شود. در غیر این صورت انتظار افت قیمت سهم تا حدود 310 تومان وجود دارد.

زمزمه هایی مبنی برا احتمال فروش بلوک 1.2 درصدی فملی از سوی سازمان خصوصی سازی به وکالت از ومعادن شنیده می شود. در هر صورت باید توجه داشت با توجه به افت قیمت جهانی مس احتمال انجام معامله در قیمتهای حدود 1200 تومان وجود دارد که نکته چندان خوبی برای ومعادن محسوب نمی‏گردد.

بیمه پارسیان طی اطلاعیه‏ای رسماً اعلام کرد که هیچ گونه فعالیت هرمی نداشته و خبر توقف فعالیت شرکت توسط وزارت اطلاعات کذب محض است. البته اینکه شرکت ادعا کند فعالیت هرمی ندارد امری بدیهی است ولی احتمالاً به خاطرحمایت خوبی که سهم در حوالی 320-330 از سوی بانک پارسیان می گردد دچار افت بیشتری نشود گرچه ممکن است با افزایش قیمت هم مواجه نشود.

فارسیت درود در حالی پیشبینی سود هر سهم خود را 145 ریال اعلام کرده که آخرین پیش‏بینی شرکت برای سود سال 89 مبلغ 110 ریال است. سفارود مشکلات شدید نقدینگی دارد و قادر به پرداخت سود سهامداران نیست و برای این سهم آینده خوبی متصور نیستیم.

بانک پارسیان پیش بینی سود هر سهم خود برای سال 90 را با 23.5 درصد افزایش نسبت به سود سال 89 بیان کرده است. سود این شرکت در سال 88 و آخرین پیش‏بینی سود برای سالهای 89 و 90 عبارتند از: 392 میلیارد تومان، 518 میلیارد تومان و 640 میلیارد تومان. بانک پارسیان که اکثر سود خود را از راه وامهای عقود مشارکتی کسب می‏نماید فرض کرده است نرخ بهره عقود مشارکتی شرکت برای سال 90 همچنان بین 24 تا 25 درصد باقی خواهند ماند و اصلاً توجهی به احتمال کاهش نرخ سود عقود مشارکتی برای سال 90 از سود شورای پول و اعتبار ننموده است و بنابر این پیش‏بینی تعدیل منفی سنگین برای شرکت در سال 90 وجود دارد.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و دوم اسفند ۱۳۸۹ساعت ۱۹:۵۹ بعد از ظهر  توسط آرمین شهبازی  | 

چشم انداز شنبه 21 اسفند

در معاملات روز چهارشنبه 18 اسفند شاخص بورس با 29 واحد افزایش مواجه شد. ارزش معاملات امروز به 137 میلیارد تومان رسید. بیشترین تاثیر مثبت بر روی شاخص به شرکتهای فولاد مبارکه، پالایشگاه اصفهان تعلق داشت و بیشترین تاثیر منفی بر روی شاخص به شرکتهای مخابرات و مپنا تعلق داشت.

در گروه بانکی شاهد بودیم جلسه شورای پول و اعتبار در روز سه شنبه 17 اسفند بدون دستیابی به نتیجه به پایان رسید و تعیین تکلیف در مورد نرخ تسهیلات بانکی به جلسه بعدی این شورا موکول گشت. به نظر می رسد در این شورا عده‏ای از کارشناسان با کاهش نرخ سود تسهیلات عقود مشارکتی به 15 درصد (که عملاً به معنای ورشکستگی بانکها است) مخالف باشند و سقف 19-21 درصدی برای آن وضع کنند. در هر صورت با تصویب کاهش نرخ سود تسهیلات بانکها احتمالاً شاهد افت سهم‏های این صنعت خواهیم بود.

در گروه خودرویی با معامله بلوک یک درصدی ایران خودرو در قیمت 5255 ریال در روز چهارشنبه شاهد افت قیمتی ایران خودرو بودیم. شنیده می شود "وصندوق" قصد دارد سهام خود در ایران خودرو را واگذار نماید. در صورت رخ دادن این امر ممکن است دوباره شاهد تشکیل صف خرید در نماد "خودرو" باشیم. در هر صورت آنچه که روشن است، این است که قیمت سهام شرکتهای خودرویی در حال حاضر فاصله بالاتر از ارزش ذاتی آنهاست و به خصوص در مورد ایران خودرو این فاصله بیشتر است.

در هفته گذشته، در گروه تجهیزاتی شاهد افت قیمت مپنا و فاراک بودیم. احتمال زیادی وجود دارد روند قیمتی فاراک و مپنا از ابتدای هفته آتی عوض شود و دوباره روند صعودی به خود بگیرند. محدوده قیمت 360 تومان برای مپنا و 215 تومان برای فاراک نقطه ورود مناسبی است.

قیمت جهانی مس به 9592 دلار رسیده است. قیمت جهانی سرب و روی هم به ترتیب به 2602 و 2381 دلار رسیده است. قیمت جهانی بیلت هم 545 دلار است. کالسیمین در طول چند ماه اخیر از 800 تومان به 1100 تومان رسیده است ولی سهامدار عمده آن یعنی کروی با افزایش قیمت مواجه نشده است. با توجه به سیاست تقسیم سود 90 درصدی کالسیمین و فرآوری برای سال 90 انتظار افزایش قیمت این سهم وجود دارد.

بیمه البرز در نه ماهه ابتدایی سال 90 درصد از پیش‏بینی سود سال 90 خود را پوشش داده است و به گفته یکی از اعضای هیئت مدیره شرکت اگر اتفاق خاصی رخ ندهد، این شرکت در سال 90 با تعدیل مثبت مواجه خواهد بود. حتی اگر این اتفاق رخ دهد بعید است که قیمت سهم از حدود 660-670 تومان فراتر رود. ولی خرید با دید کوتاه مدت و برای نوسان گیری در حوالی 630-635 تومان مناسب به نظر می رسد.

یکی از نمادهایی که به شما توصیه می کنیم از آن فاصله بگیرید: وپترو است. بعد از عرضه نا موفق بلوک 78 درصدی این سهم به نظر می رسد افت قیمت دامنه داری این سهم را تهدید نماید.

نماد فولاژ در معاملات روز چهارشنبه در قیمت منصفانه ای وارد بورس شد و پیش‏بینی می شود این سهم حداقل تا 300 تومان با صف خرید مواجه گردد.

+ نوشته شده در  جمعه بیستم اسفند ۱۳۸۹ساعت ۱۰:۴۷ قبل از ظهر  توسط آرمین شهبازی  | 

چشم انداز سه شنبه 17 اسفند

در معاملات امروز دوشنبه شاخص بورس با 37 واحد کاهش مواجه شد. بیشترین تاثیر مثبت بر روی شاخص به شرکتهای ایران خودرو، بانک تجارت، بانک کارآفرین، سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی و پتروشیمی خارک تعلق داشت و بیشترین تاثیر منفی بر روی شاخص به شرکتهای ملی مس، سایپا، گل گهر و گروه بهمن تعلق داشت.

امروز در اواخر بازار شاهد خبر قطعی بسیار مهمی بودیم: فردا سه شنبه جلسه شورای پول و اعتبار تشکیل خواهد شد و در آن قطعاً نرخ سود تسهیلات عقود مشارکتی بانکی کاهش خواهد یافت. (برای اطلاعات بیشتر به قسمت شنیده های بازار مراجعه فرمایید). پیش‏بینی می‏شود فردا شاهد افت قیمت گسترده سهم‏های صنعت بانکداری و به تبع آن منفی شدن جو بازار باشیم.

در گروه خودرویی شاهد معامله 76 میلیون سهم ایران خودرو بودیم. دقت کنید این رقم معادل 1.21 درصد سهام شرکت ایران خودرو است. فردا شاهد عرضه بلوک یک درصدی ایران خودرو به قیمت پایه 480 تومان و به صورت یکجا و نقد خواهیم بود.

شاید تا اتمام این نقل و انتقالات سهام ایران خودرو، رشد حبابی این سهم ادامه یابد. در هر صورت افت 3.5 درصدی خبهمن و 2.5 درصدی خساپا نشان دهنده منقطع شدن رابطه بین قیمت سهام بقیه خودرویی ها با قیمت سهام ایران خودرو بود.

قیمت جهانی مس و سرب و روی به ترتیب به 9856 و 2624 و 2425 دلار رسیده است. اینکه قیمت جهانی روی از قیمت جهانی سرب 200 دلار عقب افتاده است تهدیدی برای کالسیمین و کروی محسوب می‏شود. قیمت جهانی بیلت هم به 550 دلار رسیده است.

در بین بانکی‏ها از آنجا که بانک مرکزی اعلام کرده است حداقل سرمایه بانکی‏ها باید 400 میلیارد تومان باشد ولی سرمایه وپست تنها 56 میلیارد تومان است، شاهد شایعاتی هستیم که ممکن است وپست نتواند افزایش سرمایه دهد و تبدیل به موسسه مالی و اعتباری شود. اگر افزایش سرمایه وپست رخ ندهد واقعاً خدا باید به داد سهامداران این سهم برسد زیرا در آن صورت احتمال افت قیمت سهم به حدود 200-300 تومان وجود دارد. جالب است که مدیر عاملی که زمانی ادعا می کرد ارزش ذاتی هر سهم وپست 2000 تومان است این روزها حاضر به مصاحبه با هیچ رسانه ای نمی‏شود.

این روزها در نماد سیمانی ها شاهد صف فروش سنگین برای سیمان درود هستیم. این صف فروش بعد از پیشبینی خیلی ضعیف سود سال 90 رخ داد. پیش بینی می شود قیمت سهم به کمتر از 500 تومان برسد و بنابر این در مورد این سهم توصیه ای برای خرید در قیمتهای کنونی نداریم.

سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات پیش بینی سود هر سهم خود برای سال 90 را 85 تومان اعلام کرده است. دقت کنید این پیش بینی سود با توجه به پیش‏بینی 130 تومانی فملی برای سال 90 و همچنین با توجه به پیش‏بینی های رسمی اعلام شده کگل و کچاد ارائه شده و با توجه به تعدیل مثبت فملی در سال 90 (فملی پیش‏بینی سود 130 تومانی خود را بر مبنای قیمت جهانی مس 7275 تومانی اعلام کرده است و بنابر این شاهد تعدیل مثبت این شرکت برای سود سال 90 خواهیم بود) ومعادن نیز در سال 90 احتمالاً تعدیل مثبت سود خواهد داشت

+ نوشته شده در  دوشنبه شانزدهم اسفند ۱۳۸۹ساعت ۱۹:۲۵ بعد از ظهر  توسط آرمین شهبازی  | 

چشم انداز شنبه 14 اسفند

در معاملات این هفته شاهد افت شاخص در روزهای ابتدایی هفته و افزایش 221 واحدی شاخص در چهارشنبه بودیم.

طبعاً مهمترین سوالی که به ذهن همه سرمایه گذاران می رسد این است که آیا در هفته آتی شاهد تداوم افت بازار خواهیم بود و یا رشد بیش از یک درصد شاخص در روز چهارشنبه شروع یک روند افزایش جدید است؟

به نظر می‏رسد مهمترین عاملی که بر بازار بورس در چند هفته آتی سایه بیافکند، ابهام باشد. در ادامه به چند تا از ابهامات مهم بازار اشاره می کنیم و اثر هر گزینه را بر روی بازار بورس بررسی می کنیم:

1:نرخ فروش محصولات: اگر دولت بخواهد با اعمال کنترل قیمت محصولات فلزی، سیمانی، مواد دارویی، مواد خوراکی، سنگ آهن و... با افزایش تورم در سال 90 مقابله کند، قطعا بازار بورس با افت مواجه خواهد بود.

2: اگر شورای پول و اعتبار سقف نرخ بهره تسهیلات مشارکتی بانکها را طبق پیشنهاد بانک مرکزی به 15 درصد برساند، شاهد افت شدید قیمتهای سهام شرکتهای صنعت بانکداری خواهیم بود. حتی در صورتی که شاهد باشیم شورای پول و اعتبار سقف معقول تری برای این کار در نظر بگیرد (مثلا 21 درصد) بازهم شاهد افت قیمت سهام این گروه خواهیم بود زیرا در حال حاضر نرخ بهره تسهیلات اعطایی بانکها 24-25 درصد است.

3: افزایش نرخ سود سپرده های بانکی و سود اوراق مشارکت: اگر شاهد تصویب پیشنهاد بانک مرکزی در خصوص افزایش نرخ سود سپرده ها از 14 به 15 درصد در شورای پول و اعتبار باشیم و همچنین اگر شاهد تداوم عرضه اوراق مشارکت با نرخ سود علی الحساب 17 درصدی باشیم احتمالا شاهد p/e کل بازار و کاهش قیمتهای سهام شرکتها خواهیم بود.

4: رونق گرفتن بازار مسکن: اگر شاهد تصویب پیشنهاد بانک مرکزی در خصوص افزایش سقف تسهیلات بانک مسکن از 18 میلیون تومان به 27 میلیون تومان باشیم، شاهد رونق گرفتن بازار مسکن و خروج سرمایه ها از بازار بورس به بازار مسکن خواهیم بود. جالب است هنوز که شورای پول و اعتبار این پیشنهاد را بررسی نکرده است شاهد کاهش قیمت امتیاز تسهیلات بانک مسکن در بازار فرابورس از 65 هزار تومان به 25 هزار تومان بودیم: از آنجا که برای دریافت وام 20 میلیون تومانی نیاز به 40 واحد از این تسهیلات داریم، قیمت خرید امتیاز یک وام 20 میلیون تومانی از 2.600.000 تومان به 2.320.000 تومان بودیم. این کاهش قیمت در پی پیدا شدن یک آلترناتیو احتمالی جذاب بود: وام 27 میلیون تومانی!

حال به بررسی مختصر چند سهم و شرکت بورسی می‏پردازیم:

صدرا: در معاملات امروز به 230 تومان رسید. احتمال افت قیمت صدرا به 200 تومان و سپس نوسان صدرا در بازه 200 تا 220 تومان وجود دارد.

مپنا و ماشین سازی اراک احتمالا تا متعادل شدن صدرا همچنان با کاهش و تعادل قیمتی مواجه خواهند بود ولی پیش بینی رشد این دو شرکت در کوتاه مدت چند هفته ای یا میان مدت چند ماهه وجود دارد.

در گروه سیمانی با پیش‏بینی خیلی ضعیف این سهم ها برای سال 90 پیش بینی تداوم افت قیمتی این گروه وجود دارد.

در گروه خودرویی: صف خرید این سهم ها در پی هیچ خبر و اتفاق خاصی نبود و پیش بینی نزول قیمتی دوباره این سهم ها وجود دارد.

در گروه بانکی در صورت پر رنگ تر شدن شایعات مبنی بر تعیین سقف 15 درصد برای تسهیلات مشارکتی انتظار افت قیمت سهم وجود دارد، در غیر این صورت احتمال نوسان قیمت این گروه می رود.

اگر وام 27 میلیون تومانی بانک مسکن به تصویب شورای پول و اعتبار برسد در میان مدت شاهد رشد گروه ساختمانی خواهیم بود.

در گروه بیمه ای هم احتمال کاهش قیمت و یا نوسان قیمت وجود دارد.

+ نوشته شده در  پنجشنبه دوازدهم اسفند ۱۳۸۹ساعت ۱۰:۱۷ قبل از ظهر  توسط آرمین شهبازی  | 

شگفتی سازان بازار سهام در سال 90 کدامند ؟

تا کمتر از سه هفته دیگر در حالی بازار سهام سال جدید خود را آغاز خواهد نمود که با توجه به تغییر و تحولات رخ داده در اقتصاد کشور از هم اکنون معامله گران آن با گمانه زنی های مختلف ، چشم اندازهای گوناگونی را برای سال آینده تبیین و مطرح می کنند .

در این بین برخی کارشناسان با بررسی بودجه انتظاری برخی شرکتهای بورسی در سال مالی آینده ، صنایع شگفتی ساز بورس در سال 90 را جستجو می کنند.

در این باره نصرالله برزنی شناسایی سهم های محرک بازار و به تبع آن افزایش دهنده شاخص کل را منوط به بررسی وضعیت اقتصاد جهانی و از طرفی چشم انداز بودجه سال آینده دولت در بخش های اقتصادی کشور دانست و اظهار داشت : بنابر تحقیقات صورت گرفته از منابع مختلفی همچون صندوق بین المللی پول یا کردیت بانک سویس ، رشدی 3 تا 3.5 درصدی برای اقتصاد دنیا در سال 2011 میلادی پیش بینی شده که در این بین علاوه بر رشد فزاینده اقتصادهای نو ظهوری همچون هند ، چین و برزیل ، آمریکا و اروپا و حتی کشورهای افریقایی نیز با بهبود وضعیت اقتصادی وافزایش تقاضای موثر روبرو خواهند بود .

وی افزایش قیمت کالاهای اساسی ، بدنبال بهبود تقاضا از سوی مصرف کنندگان در بازارهای جهانی را یاد آور شد و افزود : با وجود انتقادات مختلف مبنی بر عدم تأثیر پذیری بازارهای داخلی از بازارهای جهانی ، موتور محرک اقتصاد کشور متکی به درآمد ارزی حاصل از صادرات کالاها بوده که بر این اساس انتظار می رود قیمت هر بشکه نفت به عنوان اصلی ترین کالای صادراتی کشور نرخ 100دلاری را به ازای هر بشکه در سال 90 تجربه کند .

شاخص ترین صنایع سال آینده

به گفته این کارشناس در صورت تحقق این برآوردها پس از پتروشیمی ها تولید کنندگان کالاهای اساسی همچون مس ، آلومینیوم ، فولاد و معدنی ها و بدنبال آن صنایع بورسی که به نوعی با این کالاها مرتبط یا تولید کنندگان اصلی آنها بوده و واردات کالا چندان نقشی در روند تولید آنها ندارد با رشد سودآوری مناسبی در سال آینده روبرو خواهند شد .

افزون براین با توجه به پیش بینی افزایش 5 تا 10 درصدی قیمت ارز در سال آینده ، با وجود تثبیت رویه نرخ گذاری آن در کشور عملاً باعث افزایش دوباره درآمد این صنایع گردد.

یک شانس خوب برای بازار سهام

مدیرعامل شرکت کارگزاری بانک اقتصاد نوین در ادامه از رشد یکصد هزار میلیارد تومانی حجم نقدینگی کشور در سال آینده نیز سخن گفت و افزود : حجم نقدینگی در جامعه در حالی تا پایان سال 89 به حدود 300 هزار میلیارد تومان خواهد رسید که انتظار می رود با دیدگاهی محافظه کارانه سال آینده این میزان به 400 هزار میلیارد تومان افزایش یابد .

در این باره با توجه به رکود بخش های بازرگانی ، مسکن ، واردات کالا و غیره ، بازار سرمایه از شانس خوبی برای جذب حداکثری این منابع داشته و بدنبال آن با ورود وجوه نقدی به سیستم بانکی و رشد حجم سپرده ها و افزایش تقاضای تسهیلات فرصت مناسبی برای بانک ها و رشد سودآوری آنها بوجود خواهد آمد .

در عین حال صنایع خدمات ، بیمه و لیزینگ نیز می توانند در این روند از افق روشنی نسبت به تداوم سودآوری های خود برخوردار باشند که در مجموع می توانند از صنایع قابل اتکا و محرک های بازار سهام در سال آینده باشند .

اقبال از کالاهای بی کشش

برزنی افزود : در کنار اجرای قانون هدفمندی یارانه ها و در راستای افزایش سطح عمومی قیمت ها ، صنایعی همچون دارویی ها نیز که به لحاظ نوع تولیدات خود با تقاضای بی کششی از سوی مصرف کننده مواجه بوده و می توانند فشار ناشی از رشد جهش یافته قیمت کالاهای تولیدی را به آنها منتقل کنند با رشد سودآوری مواجه خواهند بود.

مشکل سیمانی ها چیست ؟

این فعال بازار سرمایه وضعیت نا مطلوب صنعت سیمانی بورس و تداوم آن در سال آینده را نیز خاطر نشان شد و افزود : علیرغم تخصیص 50 درصد از منابع بودجه 139 میلیارد تومانی سال آینده دولت به طرح های عمرانی ، صنعت سیمان به دلیل مازاد عرضه در کشور با مشکل فروش مواجه بوده و تا زمانیکه هیچ تعادلی در واردات و صادرات این کالا ایجاد نشود نمی توان بر این صنعت بورسی تکیه کرد .

یک تجربه از دستکاری قیمت ها

وی به عرضه محدود سهام برخی شرکت ها و احتمال دستکاری و رشد حبابی قیمت سهام آنها در بازار نیز اشاره کرد و گفت : اگر چه کشف قیمت سهام شرکت فولاد آلیاژی یزد در روز گذشته با توجه به سودآوری آن قابل قبول بود اما باید دانست با توجه به حجم بسیار پایین سهام عرضه شده آن براحتی می تواند با شایعه سازی و دستکاری قیمت از سوی تنها یک سرمایه گذار که از هیچ منطق اقتصادی نیز برخوردار نیست با رشد قابل توجه قیمت سهام در یک دوره کوتاه مدت مواجه شده و به سرنوشت سهام شرکت هایی همچون گاز لوله در سالهای 82 و 83 مبدل شود .

این در حالی است که شرکت فولاد آلیاژی یزد طی سالیان اخیر با زیان مواجه بوده و تنها بخاطر تحریم های اقتصادی و محدود شدن واردات توانسته سهم خود را در بازار شدیداً رقابتی افزایش و به سودآوری دست یابد

+ نوشته شده در  سه شنبه دهم اسفند ۱۳۸۹ساعت ۱۰:۴۰ قبل از ظهر  توسط آرمین شهبازی  | 

چشم‌انداز بورس در سال آينده

بورس تهران سال 89 را در حالی به پایان می‌برد که شاخص کل بازار سهام (که در بردارنده بازده قیمت و سود نقدی شرکت‌ها است) با ثبت بازدهي اعجاب‌انگیز 74 درصد، از سپری شدن یک سال پررونق برای اهالی بازار سرمایه حکایت می‌کند؛ اهمیت کسب این بازده، زمانی روشن‌تر مي‌شود که به سودآوری 57 درصدی بورس در سال 88 نیز توجه شود؛ مساله‌ای که منجر به رشد 174 درصدی شاخص کل در دو سال اخیر شده است؛ حال این پرسش از نظر فعالان بازار سرمايه مطرح می‌شود كه آيا رشد شتابان بازار سهام در سال آینده نيز تداوم خواهد يافت؟. به نظر می‌رسد که بورس تهران در افق سال 90 با تهدید رشد نرخ تورم، افزایش هزینه‌های عملیاتی شرکت‌ها و تعديل رشد قیمت مواد خام در سطح جهانی به عنوان عوامل محدود‌کننده بازدهی مواجه است. از سوی دیگر سیاست‌های انبساطی دولت در کنار رشد نقدینگی و ورود منابع جدید مهم‌ترین پتانسیل را برای بورس، به منظور حفظ جذابیت و تداوم رشد فراهم می‌آورد. تقابل این عوامل دو گانه و رشد پرشتاب قیمت سهام در دو سال اخیر سال‌‌ 90 را به دوره‌ای متفاوت با دو سال گذشته براي فعالان بورس تهران تبدیل مي‌كند که موفقیت سهامداران در آن نیازمند هوشمندی بیشتر و تعقیب دقیق تحولات محیطی خواهد بود.

 

چشم‌انداز بورس تهران در سال 90

 بورس تهران سال 89 را در حالی به پایان می‌برد که شاخص کل بازار سهام (که در بردارنده بازده قیمت و سود نقدی شرکت‌ها است) با ثبت بازدهي اعجاب‌انگیز 74 درصد، از سپری شدن یک سال پررونق برای اهالی بازار سرمایه حکایت می‌کند.

اهمیت کسب این بازده، زمانی روشن‌تر مي‌شود که به سودآوری 57 درصدی بورس در سال 88 نیز توجه شود؛ مساله‌ای که منجر به رشد 174 درصدی شاخص کل در دو سال اخیر شده است. حال این پرسش از نظر فعالان بازار سرمايه مطرح می‌شود كه آيا رشد شتابان اخیر بازار سهام در سال آینده نيز تداوم خواهد يافت؟

از آنجا که بازارهای سهام در تئوری به عنوان ویترین‌های اقتصاد کلان، نمایانگر شرایط اقتصادی هر کشور هستند برای پیش‌بینی تحولات آتی آنها باید به مطالعه چشم‌انداز متغیرهای اقتصادی پرداخت. به این ترتیب در ادامه مطلب، بررسی چند متغیر مهم اقتصادی در رابطه با وضعیت بورس تهران انجام شده است.

1- اقتصاد جهانی: سال 2010 میلادی را می‌توان دوره‌ای برای خروج کامل اقتصاد دنیا از شرایط رکودی دانست. در این سال اقتصاد جهان حداقل 4 درصد رشد کرد و کلیه قطب‌های اقتصادی در آمریکا، اروپا و آسیا پس از پشت سر گذاشتن عوارض بحران جهانی در سال 2009 مجددا به مدار رشد بازگشتند. اکثر تحلیل‌گران، تداوم و حتی شتاب گرفتن روند توسعه اقتصادی جهان را برای سال‌جاری میلادی پیش‌بینی کرده‌اند. در یکی از معتبرترین برآوردها، صندوق بین‌المللی پول رشد اقتصادی دنیا در سال 2011 را 4/4 درصد تخمین زده است. بانک‌های آمریکایی حتی پا را فراتر گذاشته‌اند و ارقام بین 5/4 تا 5 درصد را در پیش‌بینی‌های خود مطرح ساخته‌اند، اما رونق اقتصاد جهانی با چالش‌های مهمی نیز در مسیر خود مواجه است؛ نخستین چالش به قیمت انرژی مربوط می‌شود. رشد قیمت نفت بر طبق مطالعات اقتصادی تاثیر مستقیمی در کاهش رشد اقتصادی كشورها دارد. بر طبق یک مطالعه انجام شده در ایالات‌متحده، هر 10 دلار افزایش قیمت نفت نسبت به سطح 80 دلاری، نيم درصد از رشد اقتصادی این کشور می‌کاهد. به این ترتیب رشد قیمت نفت به سطح فرضی 140 دلار در هر بشکه می‌تواند به معنای از بین رفتن پیش‌بینی رشد سه درصدی بزرگ‌ترین اقتصاد دنیا در سال 2011 باشد. از سوی دیگر، افزایش سطح کسری بودجه ایالت‌های آمریکا به سطح بی‌سابقه در تاریخ مالی این کشور در کنار پایان یافتن تعهد خرید ماهانه 75 میلیارد دلار اوراق قرضه دولتی توسط فدرال رزرو (بانک مرکزی آمریکا) در ماه ژوئن 2011 نشان از کاهش توان ایالات‌متحده برای ادامه مسیر کنونی در راستای انبساط اقتصادی دارد. در آسيا، رشد شدید قیمت فلزات باعث کاهش حجم خرید از سوی بزرگ‌ترین خریدار فلزات جهان یعنی چین شده است. علاوه بر این، سطح وام‌های پرداختی بانک‌های چین در ماه ژانویه به کمترین سطح در مدت زمان مشابه در سه سال گذشته رسیده است. افزایش سه مرحله‌ای نرخ بهره و هفت مرحله‌ای نرخ ذخیره قانونی بانک‌ها نیز که اخیرا توسط بانک مرکزی چین اتخاذ شده – و احتمالا ادامه خواهد داشت- بر حرکت دومین اقتصاد جهان به سمت سیاست‌های انقباضی با سرعت نسبتا زیاد دلالت دارد. در تحولي ديگر، افزایش شدید قیمت انرژی و مواد غذایی در سطح جهانی منجر به محدود شدن توان بخش مصرف‌کننده به عنوان موتور محرک رشد اقتصاد جهانی شده است.

مجموع اطلاعات فوق چشم‌انداز متناقضی را پیش روی اقتصاد جهانی قرار می‌دهد. از یک سو تداوم رشد قیمت مواد خام (Commodities) باعث ایجاد چالش در مسیر رشد اقتصاد جهانی خواهد شد و از سوی دیگر سیاست‌های انبساط پولی دولت‌ها پس از بحران اقتصادی، هجوم سرمایه‌ها به بازارهای کالایی برای حفظ ارزش پول را موجب شده است. با توجه به عقب نشینی چین از بازار فلزات و نیز مازاد عرضه در بازار نفت (که با تعهد عربستان به منظور کنترل قیمت‌ها پررنگ‌تر شده است) به نظر می‌رسد رشد افسار گسیخته اخیر در قیمت کالاها و مواد خام تا حد زیادی کند شود. علاوه بر اين، بانک‌های مرکزی به منظور کنترل فشارهای تورمی و مقابله با بحران کسری بودجه به ویژه در کشورهای توسعه‌یافته، ناگزیر از برچیدن سیاست‌های انبساط پولی و افزایش نرخ بهره خواهند بود. بانک آمریکایی گلدمن ساکس پیش‌بینی كرده است که بانک مرکزی اروپا نرخ بهره پایه را از سطح یک درصد کنونی حداقل یک بار تا قبل از پایان سال‌جاری میلادی افزایش دهد و احتمال بروز رویداد مشابه در ایالات‌متحده نیز مطرح است. به این ترتیب با حرکت کلیه قطب‌های اقتصادی جهان (چین، آمریکا و اروپا) به سمت سیاست‌های انقباضی، کند شدن روند رشد دو سال اخیر در قیمت مواد خام، پدیده‌ای محتمل خواهد بود که این مساله با توجه به مرتبط بودن فعالیت نیمی از شرکت‌های بورس تهران به لحاظ ارزش بازار به قیمت کالاها در سطح جهانی می‌تواند به عنوان یک چالش بر سر رشد سودآوری شرکت‌ها از محل افزایش قیمت‌های فروش مطرح باشد.

2- اقتصاد داخلی: از آنجا که دولت بزرگ‌ترین سهم را در اقتصاد ایران دارا است، سیاست‌های این بخش مهم‌ترین تاثیر در ترسیم شرایط اقتصادی کشور را دارد. بارزترین سند دولت برای برنامه‌ریزی اقتصادی در هر سال، بودجه ارائه شده به مجلس شورای اسلامی است. در بودجه سال آینده رشد 46 درصدی حجم منابع و مصارف پیش‌بینی شده است که این افزایش بی‌سابقه از نگاه انبساطی دولت در تنظیم بودجه سالانه حکایت دارد. مسوولان دولتی هدف افزایش اشتغال و رشد اقتصادی را در پس تدوین بودجه حاضر مطرح كرده‌اند. با توجه به طبیعت تدریجی تغییر شرایط در اقتصاد کلان، اجرای سیاست انبساطی با شتاب زیاد آن هم از سوی بخش دولتی طبیعتا تهدید افزایش نقدینگی و رشد تورم در سال آینده را در پی دارد. ترکیب این شرایط با اصلاح قیمت حامل‌های انرژی (که سرعت گردش پول را افزایش می‌دهد) و پرداخت یارانه نقدی به خانوارها (که فشار تقاضا به ویژه در دهک‌های ضعیف‌تر درآمدی را در پی دارد) باید در تحلیل چشم‌انداز تورم مورد توجه قرار گیرد. آخرین آمار ماهانه تورم که از سوی بانک مرکزی ارائه شده نرخ تورم ماهانه را در مهرماه 8/1 درصد، آبان‌ماه 1/1 درصد، آذر ماه 5/1 درصد و دی‌ماه معادل 7/2 درصد اعلام كرده است. از سوی دیگر، رييس‌كل بانك مركزي اخيرا اعلام كرد كه حجم نقدينگي در دي‌ماه 1389 نسبت به مقطع مشابه سال قبل، 5/25 درصد رشد كرده است. علت عدم انعکاس این رشد نقدینگی در نرخ تورم (با توجه به محدود شدن رشد اقتصادی سالانه در سطح احتمالی 5/1 درصد)، افزایش واردات کالا و کاهش سرعت گردش پول به علت رسوب نقدینگی در سیستم بانکی بوده است.

برآیند سه عامل مذکور (بودجه انبساطی 90، هدفمندسازی یارانه‌ها و رشد نقدینگی)، چشم‌انداز افزایش نرخ تورم در سال آینده را به عنوان یک رویداد احتمالی مطرح می‌سازد. در این میان، شرکت‌های بورس تهران هر چند از محل افزایش بودجه دولت (به ویژه در بخش عمرانی که با 25 درصد رشد پیش‌بینی شده است) منتفع خواهند شد اما رشد هزینه انرژی (در جهت کاهش سودآوری شرکت‌ها) و نیز افزایش تورم (در جهت افزایش نرخ بازده مورد انتظار سرمایه‌گذاران) دو عاملی هستند که به عنوان موانعی در مسیر افزایش قیمت سهام خود نمایی می‌کنند. باید توجه داشت رشد نقدینگی هر چند در کوتاه مدت می‌تواند منجر به جابه جایی برخی منابع به سوی بورس شود، اما به خودی خود نمی‌تواند عاملی در جهت افزایش پایدار قیمت سهام باشد؛ زیرا در نهایت بازده واقعی سرمایه‌گذاران از محل سودآوری شرکت‌ها، تعیین‌کننده نرخ سهام به عنوان یکی از فرصت‌های سرمایه‌گذاری در مقایسه با بازارهای رقیب خواهد بود.

3- بازارهای رقیب: چهار بازار عمده رقیب بورس، بازارهای پول، طلا، ارز و مسکن هستند. بازار پول در حال حاضر با انتشار انواع اوراق با درآمد ثابت، نرخ بازده 5/16 تا 5/17 درصدی را به صورت روزشمار در اختیار سرمایه‌گذاران قرار داده است. بازده مزبور که بالاتر از نرخ تورم فعلی و نیز نرخ بازده نقدی بازار سهام (حدود 10 درصد) است به عنوان یکی از فرصت‌های جذاب سرمایه‌گذاری پیش روی سپرده‌گذاران است، اما در شرایط کنونی زمزمه‌هایی مبنی بر احتمال تجدید نظر در نرخ سود بانکی در بسته سیاستی – نظارتی بانک مرکزی برای سال آینده شنیده می‌شود. هر چند با توجه به چشم‌انداز نرخ تورم (که پیش‌تر در مورد آن بحث شد)، عدم تغییر نرخ بازده سپرده‌ها تصمیمی متناسب با شرایط موجود به شمار می‌رود اما در صورت کاهش نرخ سود سپرده‌ها و اوراق مشارکت به هر دلیل، یکی از عوامل مهم در افزایش جذابیت بازار سهام شکل خواهد گرفت. به این ترتیب لازم است سرمایه‌گذاران به دقت تحولات مربوط به تعیین نرخ سود بانکی در شورای پول و اعتبار را در روزهای آینده تعقیب كنند، اما بازار ارز در حال حاضر با توجه به ذخایر ارزی قابل توجه بانک مرکزی

(حداقل 80 میلیارد دلار) از سیاست‌های دولت در این حوزه تبعیت می‌کند. افزایش 6/6 درصدی نرخ دلار در بودجه 90  (از 9850 ریال به 10500 ریال) هر چند بیشترین افزایش سالانه نرخ ارز پس از یکسان‌سازی قیمت آن از سال 81 به شمار می‌رود اما احتمالا به معنای عزم دولت مبنی بر کنترل نرخ ارز در سال آینده در محدوده مشخصی است. به‌رغم احتمال افزایش تقاضا برای واردات کالا، انتظار می‌رود بازار ارز در سال 90 تحت کنترل بانک مرکزی نوسانات محدودی را تجربه کند و افزایش خارج از عرف نرخ ارز با توجه به سیاست‌های دولت از احتمال کمی برخوردار است. بازار طلا نیز در شرایط کنونی کاملا از نرخهای جهانی و قیمت دلار تبعیت می‌کند. اکثر مراجع تحلیلی دسترسی قیمت هر اونس از این فلز گران بها به محدوده 1500 دلار در مقطعی از سال‌جاری را دور از ذهن نمی‌دانند، اما برای افق میان مدت با توجه به افزایش نرخ‌های بهره و نیز افزایش ریسک‌پذیری سرمایه‌گذاران، رشد بیشتر قیمت طلا را با چالش‌های جدی ارزیابی می‌کنند؛ بنابراین چشم‌انداز جهانی قیمت طلا در ترکیب با افق داخلی بازار ارز از عوامل محدود‌کننده كسب بازده در بازار سکه و طلا در سال 1390 به شمار می‌روند. در این میان، مطالعه وضعیت بازار مسکن به عنوان رقیب سنتی بازار سرمایه حائز اهمیت بیشتری است. بازار مسکن در سال 90 با شرایط متناقضی رو‌به‌رو است. از یک سو نگاه دولت پس از ایجاد حباب قیمت در سال 86 نسبت به این بخش همواره کنترل‌کننده بوده و کوشیده است تا با ایجاد پروژه‌هایی نظیر مسکن مهر و بهبود طرف عرضه از رشد احتمالی آن جلوگیری کند. از سوی دیگر رشد شدید نقدینگی و عدم افزایش قیمت مسکن از اواسط سال 87 تاکنون منجر به افت قیمت واقعی مسکن نسبت به سایر کالاها و افزایش جذابیت این بازار برای خریداران شده است. همچنین مطالعه چرخه‌های زمانی رونق و رکود در بازار مسکن از ابتدای انقلاب اسلامی تا کنون، میانگین دوره‌های رکود را 11 فصل برآورد مي‌كند که بر این اساس، پایان دوره رکود مسکن در اواسط سال 90 تخمین زده می‌شود. البته محدود کردن بخش اعتبارات بانکی و نیز عدم تمایل جدی دولت به منظور ورود مسکن به فاز تورم کماکان از جمله موانع افزایش قیمت‌ها در این بخش محسوب می‌شوند. با توجه به این توضیحات به نظر می‌رسد در بین بازارهای رقیب، سپرده‌های بانکی و اوراق مشارکت روز شمار در کنار بازار مسکن جدی‌ترین رقبای بورس در سال آینده هستند و سرمایه‌گذاران علاوه بر رصد نرخ‌ها در بازار پول، نیم نگاهی به بازار مسکن نیز خواهند داشت تا اثر سیاست‌های انبساطی را بر خروج احتمالی این بازار از رکود سه ساله را ارزیابی كنند.

4- ارزش گذاری بازار: همان طور كه مي‌دانيد، نسبت P/E از تقسيم قيمت بر سود هر سهم شركت به دست مي‌آيد؛ بنابراين اگر P/E يک سهم 5 باشد، به اين معني است که سرمايه‌گذاران حاضرند 5 ريال براي هر يك ريال از سود شرکت بپردازند و اين عدد، نرخ بازگشت سرمايه 20 درصدي سالانه را در مورد سهام اين شرکت (با فرض ثبات سودآوري و تقسيم كامل سود) نشان مي‌دهد. متوسط نسبت قیمت به درآمد سهام در بورس تهران در ابتدای سال 89 معادل 8/5 واحد بوده است، اما در حال حاضر بر اساس آخرین گزارش رسمی سازمان، این نسبت رقم 2/7 واحد را بر اساس پیش‌بینی سال 89 شرکت‌ها تجربه می‌کند. تفسیر این مساله بیانگر این موضوع است که شتاب رشد قیمت سهام (صورت کسر) از میزان سودآوری شرکت‌ها (مخرج کسر) در سال 89 بیشتر بوده است که نتیجه آن به طور طبیعی کاهش جذابیت خرید سهام برای سرمایه‌گذاران است. شرکت‌های بورس تهران در سالهای اخیر به طور متوسط 70 درصد سود حاصله را در هر سال بین سهامداران خود تقسیم کرده‌اند؛ بنابراین بازده نقدی بورس با فرض حفظ قیمت‌ها و نسبت P/E کنونی تا فصل مجامع معادل 10 درصد به دست می‌آید که کمتر از نرخ بازده بازار پول است. به اين ترتيب مي‌توان گفت سرمايه‌گذاران با چشمداشت رشد سودآوري شرکت‌ها در حال خريد سهام به قيمت کنوني هستند. این در حالی است که شرکت‌های بورس تهران عموما پیش‌بینی بودجه خود برای سال آینده را در سطح عملکرد سال‌جاری یا با کاهش پیش‌بینی كرده‌اند. یک برآورد اولیه نشان می‌دهد که میانگین نسبت قیمت کنونی سهام بر درآمد شرکت‌ها بر اساس پیش‌بینی‌های 90 در محدوده 8 واحد قرار می‌گیرد (Forward P/E=8) که بالاترین سطح برای این نسبت در بازار بورس از نیمه سال 83 تا کنون است. به این ترتیب بورس تهران جهت حفظ رابطه منطقی بین سودآوری و قیمت سهام شرکت‌ها در سال آینده نیازمند تغییر نرخ بازده بدون ریسک (كاهش سود سپرده‌ها) یا رشد معنادار سودآوری شرکت‌ها نسبت به عملکرد سال 89 است. با توجه به مجموعه عوامل فوق به نظر می‌رسد که بورس تهران در افق سال 90 با تهدید رشد نرخ تورم، افزایش هزینه‌های عملیاتی شرکت‌ها (از قبیل دستمزده، انرژی و ...) و تعديل رشد قیمت مواد خام در سطح جهانی به عنوان عوامل محدود‌کننده بازدهی مواجه است. از سوی دیگر سیاست‌های انبساطی دولت در کنار رشد نقدینگی و ورود منابع جدید مهم‌ترین پتانسیل را برای بورس، به منظور حفظ جذابیت و تداوم رشد فراهم می‌آورد. تقابل این عوامل دو گانه و رشد پرشتاب قیمت سهام در دو سال اخیر (که منجر به دو برابر شدن نسبت میانگین نسبت قیمت بر درآمد در بازار سهام شده است) سال‌‌ 90 را به دوره‌ای متفاوت با دو سال گذشته براي فعالان بورس تهران تبدیل مي‌كند که موفقیت سهامداران در آن نیازمند هوشمندی بیشتر و تعقیب دقیق تحولات محیطی خواهد بود.

+ نوشته شده در  سه شنبه دهم اسفند ۱۳۸۹ساعت ۱۰:۸ قبل از ظهر  توسط آرمین شهبازی  | 

پیش بینی سهراب کشی خودروسازان درمجامع!؟

یکی از دلایل بسیار مهم و تأثیر گذار در بازدهی های ذکر شده دعواهای شدید مدیریتی شکل گرفته در این دو شرکت و جنگی است که برای کسب بلوک مدیریتی و کرسی های هیأت مدیره این دو غول بزرگ بین برخی گروه ها در گرفته است

دو غول خودروساز کشور یعنی سایپا و ایران خودرو که سال جاری را با حرف و حدیث هایی مبنی بر کاهش سود و احتمال ورشکستگی در صورت کاهش تعرفه واردات خودرو و اجرای طرح هدفمندی یارانه ها آغاز کردند ، با توجه به تعویق هر دو خبر و عنایت ویژه ای که مقام معظم رهبری در عید امسال در بازدید از سایت تولیدی ایران خودرو داشت ، رشد قیمتی فاحشی را تجربه کردند . به گونه ای که ایران خودرو تا به امروز بیش از 230 درصد بازدهی و سایپا نیز بیش از 121 درصد بازدهی را نصیب سهامداران خود نموده است .

البته یکی از دلایل بسیار مهم و تأثیر گذار در بازدهی های ذکر شده دعواهای شدید مدیریتی شکل گرفته در این دو شرکت و جنگی است که برای کسب بلوک مدیریتی و کرسی های هیأت مدیره این دو غول بزرگ بین برخی گروه ها در گرفته است که البته مالکیت 30 درصدی بانک پارسیان توسط ایران خودرو نیز باعث جذاب تر شدن سهام این شرکت خودرو ساز برای گروههای ذکر شده و به تبع آن بازدهی 78 درصدی بانک پارسیان در سال جاری شده است .

در این گزارش جدای از مطالب ذکر شده در بالا قصد داریم گزارشات 9 ماهه شرکتهای ایران خودرو و سایپا را که درست شب قبل از توقف نمادشان بر روی سایت کدال قرار گرفت و حاوی نکات جالبی بود را بررسی کنیم .

ایران خودرو

ایران خودرو در گزارش جدید با 9.4 درصد تعدیل در EPS سال مالی جاری خود ، پیش بینی سود را از 423 ريال به 463 ريال افزایش داده و خبر از تحقق 365 ريال از آن که معادل با 78.8 درصد بودجه جدید می باشد در 9 ماهه ابتدای سال داده است .

شرکت دلیل اصلی تعدیل اخیر را کاهش در برآورد هزینه های گزاف مالی سال جاری اعلام نموده است که با مراجعه به این سرفصل در صورت سود و زیان جدید شرکت ، کاهش 141.656 میلیون ريالی مشهود می باشد و این تنها تفاوت پیش بینی درآمد جدید "خودرو" با پیش بینی قبلی است .

اما نکته جالب در گزارش های ایران خودرو در سال جاری تفاوتی است که در سرفصل درآمد حاصل از سرمایه گذاریهای شرکتهای بورسی تحت تملک ایران خودرو یعنی ایران خودرو دیزل و گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو به چشم می خورد!

به گونه ای که EPS و DPS "خاور" که "خودرو" مالک 23.43 درصدی آن است در حالی برای سال مالی جاری به ترتیب 384 و 347 ريال پیش بینی شده است که در گزارش ارسالی ایران خودرو دیزل سود امسال این شرکت 200 ريال به بازار اعلام گردیده است!

حال اینکه کدامیک از EPS های مذکور صحیح می باشد و در پایان سال مالی شاهد تحقق کدام EPSاز سوی شرکت می باشیم مطلبی است که بر ما پوشیده است.

شایان ذکر است "خاور" 154 ريال به ازای هر سهم سود انباشته دارد که با تقسیم همه آن در مجمع و افزودنش به 200 ريال سود پیش بینی شده امسال می توانیم شاهد سود 354 ريالی برای خاور باشیم ، که البته اولاً تقسیم تمام سود انباشته و ثانیاً تحقق کامل سود "خاور" در سال جاری با توجه به مشکلات زیاد پیش رو مثل کامیون های Huvo بسیار بعید می باشد.

بنابراین به نظر می رسد تحقق وعده های "خاور" صحیح تر از "خودرو" بوده و به واقعیت نزدیک تر باشد .

سایپا

در گزارش 9 ماهه سایپا نیز در حالی که در مبلغ پیش بینی EPS این شرکت یعنی 664 ريال ، تغییری حاصل نشده ولی در اکثر سر فصل ها شاهد تغییراتی می باشیم .

کاهش 4.4 درصدی سود عملیاتی به علت کاهش حجم تولید و فروش شرکت که از قبل نیز پیش بینی می شد به خاطر تحریم های کیا اتفاق بیفتد ، مهمترین تغییر در پیش بینی درآمد جدید می باشد که شرکت دلیل آن را کاهش در حجم برنامه تولید و فروش عنوان نموده است.

از دیگر نکات مهم افزایش 43 درصدی هزینه های مالی سایپا است که در گزارش 6 ماهه شرکت بر کاهش آنها در نیمه دوم سال تأکید شده بود !

اما مسئله ای که باعث شده شرکت با وجود تعدیل منفی در سود عملیاتی بواسطه کاهش تولید و فروش و افزایش هزینه های مالی ، EPS خود را بدون هیچ تغییری به بازار اعلام نماید ، افزایش 76.8 درصدی درآمدهای غیر عملیاتی و افزایش 4.3 درصدی درآمد حاصل از سرمایه گذاری سایپا در شرکتهای تابعه است .

افزایش درآمدهای غیر عملیاتی شرکت عمدتاً ناشی از افزایش درآمد سود سپرده های ثابت به علاوه افزایش سود ناشی از فروش های اعتباری عنوان شده است اما مطلب جالب در بخش درآمد شرکتهای بورسی سایپا رقم خورده است که در یک اقدام در خور توجه سود تقسیمی در مجامع شرکت های زیر مجموعه سایپا اکثراً بالاتر از EPS برآوردی خود آن شرکت ها که به بورس اعلام نموده اند در نظر گرفته شده است!

یعنی سایپا DPS را بعضاً همان EPS شرکتها و یا حتی بالاتر در نظر گرفته است . برای مثال سود نقدی پارس خودرو را 148 ريال در نظر گرفته که این یعنی تقسیم 100 درصدی سود "خپارس" در مجمع آتی و یا سود نقدی زامیاد را 704 ريال از 707 ريال EPS در نظر گرفته که به معنای تقسیم تقریباً 100 درصدی سود زامیاد در مجمع آتی است در حالی که در صورت های مالی زامیاد به تقسیم 10 درصدی سود در مجمع آتی تأکید شده است .

برای سرمایه گذاری سایپا که هنوز پیش بینی درآمد خود را به بازار اعلام ننموده است و تنها خبر از تحقق 864 ريال سود در 9 ماهه داده است نیز سایپا تقسیم 907 ريال سود در مجمع آتی را در نظر گرفته است!

شرکت پلاسکو کار ، سایپا آذین و رادیاتور ایران نیز از دیگر شرکتهای زیر مجموعه سایپا هستند که به نوعی قربانی تصمیمات مادر خود یعنی سایپا در مجمع خواهند شد و باید 100 یا بیش از 100 درصد سود خود را در مجمع آتی تقسیم کنند تا مادر آنها یعنی سایپا مجبور به اعلام تعدیل منفی نشود!

بنابراین با اوصاف ذکر شده میتوانیم شاهد فرزند کشی دو غول خودروساز کشور در مجامع آتی باشیم که میتواند دخالت سازمان بورس را نیز به جهت عدم شفافیت و تناقض آشکار در اعلام سود زیر مجموعه ها به بازار به همراه داشته باشدکه ظاهراً اینگونه نیز شده است .

+ نوشته شده در  یکشنبه دهم بهمن ۱۳۸۹ساعت ۱۶:۵۳ بعد از ظهر  توسط آرمین شهبازی  |