آخرین اخبار و پیش بینی ها از بورس

***اگر در اولین قدم، موفقیت نصیب ما می شد، سعی و تلاش دیگر معنی نداشت. ***

گزارش روزانه بازار سه شنبه 30 خرداد

بازار کسل کننده امروز در پی بی رونقی معاملات دیروز از سوی حقوقی ها با افت شاخص مواجه شد.در شرایطی که می رفت با آغاز بسیار خوب هفته جاری ، شاخص جهش هیجانی داشته باشد ، کم کاری حقوقی ها در دادوستدهای اخیر از یک سو و بی نظمی بانک مرکزی در اعلام نرخ ارز و عدم ثبات آن از سویی دیگر توان موتور شاخص را کاستند تا امروز در پی ریزش 93 واحدی شاخص عدد 25120 را برای معاملات 30 خرداد ثبت کنند.بیشترین تاثیرمنفی بر شاخص را نمادهای فملی و وغدیر هرکدام با 35 و 24 واحد بر شاخص اعمال کردند.از سویی دیگر وبملت با 21 واحد افزایش بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص برجای گذاشت.

در پایان معاملات امروز 125 میلیارد سهم  و حق تقدم با ارزش 36 میلیارد تومان دادوستد شد.

در گروه خودرویی ها همچنان شاهد کاهش قیمت در تمام نمادهای مطرح این گروه بودیم.با توجه به پایین تر آمدن نرخ ارز نسبت به روزهای قبل سایپا که در این شرایط اقبال بیشتری داشت با کاهش قیمت مواجه شد.البته با توجه به رشد 18 درصدی سود این شرکت می توان چشم امید به این نماد داشت البته با دید میان مدت.اما در این گروه با توجه به افزایش نرخ ارز هرچه اندک ، سایپا دیزل 98 درصد از مواد اولیه مصرفی خود را از بازارهای خارجی تامین می نماید ، همچنین این شرکت نرخ یورو در سال جاری را مبلغ 14273 ریال در نظر گرفته است . با توجه به افزایش نرخ ارز و تاثیر پذیری بهای تمام شده محصولات از نرخ ارز به نظر می رسد این شرکت در سال جاری با مشکلات عدیده ای مواجه باشد . و اینکه بر اساس صورتهای مالی سال گذشته و همچنین عملکرد نه ماهه سال جاری ، زیان انباشته شرکت در تاریخ 30/09/89 مبلغ (595ر479) میلیون ریال (به ازای هر سهم مبلغ (799) ریال) می باشد.با توجه به این نکات نمی توان دید مثبتی به آینده این شرکت داشت.

در گروه نفتی ها نیز از شفن اینگونه به گوش می رسد که این شرکت قصد تعدیل عایدی مجدد دارد. شرکت عایدی 873 ریالی خود را در این گزارش به 1067 ریال ارتقا داده و توانایی تعدیل در عایدی سال 90 خود را دارا می باشد.در این گروه پالایش نفت اصفهان نیز افزایش قیمت داشت.

در گروه بانکی ، زمزمه های بانک مرکزی مبنی بر افزایش سودهای سپرده  بانکی سبب رونق این گروه شده است.همچنین در این گروه وبملت برای سال مالی 89 موفق به شناسایی سود تلفیقی 39 تومانی شده است.در این گروه ونوین پیش‌بینی سود هر سهم سال مالی 89 را در بهمن 89  مبلغ 503 ریال اعلام کرده بود که مطابق با صورتهای مالی حسابرسی نشده مبلغ 541 ریال محقق گردیده‌ است.

در گروه فلزات با توجه به تقویت دلار در برابر یورو شاهد کاهش قیمتهای جهانی فلزات در روزهای گذشته بودیم.البته پیش بینی می شود که با توجه به افزایش تقاضا از سوی چین و هند برای خرید فلزاتی همچون مس و سنگ آهن این کاهش قیمت زودگذرباشد.از این رو توصیه می شود سهامهای گرانبهای خود در این گروه را مفت از دست ندهید.

در گروه کانی های غیر فلزی نیز از باما اینگونه به گوش می رسد که سازمان بورس با افزایش 400 درصدی سرمایه این شرکت موافقت کرده است.

در گروه تجهیزاتی ها نیز در خصوص لیدر این گروه یعنی صدرا در معاملات امروز مجددا اخباری مبنی بر احتمال اجرایی شدن استمهال بدهی های این شرکت و بازگشت سود 300 تا 350 ریالی به عایدی سال جاری شنیده می شد البته همانند گذشته چندان نمی توان در خصوص این گونه شایعات اطمینان کافی را داشت اما با توجه به معاملات روزهای اخیر سهم به نظر می رسد تحولات خاصی بر روی سهم در حال شکل گیری و پیش بینی می شود این روند به وجود امده تحت تاثیر برگزاری مجمع عادی و فوق العاده شرکت موجب رشد قیمتی سهم در روزهای اینده شود .

 

+ نوشته شده در  دوشنبه سی ام خرداد ۱۳۹۰ساعت ۲۲:۱۳ بعد از ظهر  توسط آرمین شهبازی  | 

گزارش روزانه بازار شنبه 28 خرداد

در اولین روز این هفته جهش شاخص در همان ابتدای صبح همه سهامداران را خوشحال و امیدوار کرد.همانطور که در گزارش روز چهارشنبه پیش بینی شد رونق به بازار سرمایه بازگشت.

درپایان معاملات بازار امروز شاخص با رشد 333 واحدی به عدد 25128 رسید.بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص مربوط به نمادهای فملی ، فولاد و وغدیر هرکدام با 67 ، 57 و 35 واحد افزایش می باشد.

در بازار امروز 230 میلیارد سهم و حق تقدم به ارزش 63 میلیارد تومان دادوستد شد.

در پس بازار امرو اخبار خوشی نهفته بود. از جمله این اخبار بهبود یافتن شرایط سیاسی داخلی و پایین آمدن قیمت طلا بود که تاثیر مثبت چشمگیری بر رشد شاخص بازار سرمایه نهاد. از دیگر دلایل مثبت شدن بازار ا امروز می توان به اتمام زمان تسویه حساب کارگزان با سهامداران اشاره کرد.

در گروه خودرویی ها همانطور که پیش بینی می شد تعدیل عایدی مثبت خودرو باعث شد تا گروه خودرویی ها که هفته های ناخوشی را پشت سر گذاشته بودند وارد فاز مثبت شودند البته خبر افزایش قیمت محصولات خبهمن نیز بر مثبت شدن بازار این گروه بی تاثیر نبود.همچنین شنیده ها حکایت از افزایش سرمایه خزامیا در مجمع پیش رو دارد.این اخبار خوش آینده درخشان این گروه را تضمین می کند.در نتیجه تمام نمادهای این گروه روز مثبتی را پشت سر گذاشتند.

در گروه فلزات هنوز بازی سهامداران بر سر فروش فولاد و خرید حق تقدم آن ادامه داشت تا جائیکه فولادح امروز با صف خرید 40 میلیونی به کار خود پایان داد،در این نماد حقوقی مهر اقتصاد ایرانیان خریدار بود. البته جو مثبت بازار بر روی فولاد نیز تاثیر مثبت چشمگیری داشت اما متعادل معامله شد.

در نماد فملی هم این روزها با توجه به نزدیکی مجامع عادی و همچنین فوق العاده افزایش سرمایه با تقاضای قابل توجهی مواجه شده است. شنیده می شود که شرکت در مجمع 1650 ریال سود تقسیم خواهد کرد و200 درصد افزایش سرمایه را نیز از محل سود انباشته و مطالبات به تصویب خواهد رساند. افزون بر این، شرکت احتمالاً در مرحله اول حدود 30 درصد سود خود را تعدیل خواهد کرد. اولین مقاومت پیش روی سهم در محدوده 16600 ریال قرار دارد.

 

در گروه سنگ آهنی ها نیز ومعادن برای تعدیل مثبت 20 درصدی بسته شد فردا گل گهر برای برگزاری مجامع عادی و فوق العاده متوقف می شود.در این گروه تنها کچاد در این روزهای رونق پیشتازی خواهد کرد.

در گروه تجهیزاتی ها نیز اخبار و شایعات مثبتی پشت سر لیدرهای این گروه شنیده می شود.در نماد صدرا مدیر عامل این شرکت از افزایش سرمایه 100 درصدی این شرکت در اینده نزدیک خبر داد و گفت این افزایش سرمایه از محل اورده های نقدی می باشد.با توجه به این خبر صدرا امروز افزایش قیمت حداکثری داشت.دیگر اینکه در نماد فاذر شنیده ها حکایت ازحضور سرمایه گذاری بوعلی در جمع خریداران نماد صنایع آذراب حکایت دارد.که این امر خود به اقبال بیشتر بازار بر این سهم دلالت خواهد کرد.همچنین شایان ذکر است که بازدید علی آبادی از فازهای در دست احداث پارس جنوبی بی تاثیر بر این گروه نبوده است.

در گروه بانکی ها نیز تمام نمادها افزایش قیمت را تجربه کردند این گروه نیز که چند وقتی بود وارد کما شده بودند با جو مثبت بازار امروز همراه شدند.در این گروه مطلب شایان ذکر درمورد سمایه است که باید سهامداران بیشتر توجه کنند چراکه در روزهای اخیر این سهم بیش از حد ارزندگی خود صعود کرد که هم اکنون وارد فاز استراحت خود شده است.اما مطرح شدن بسته جدید افزایش نرخ سود سپرده های بانکی توسط بانک مرکزی میث تواند اقبال از دست رفته را به گروه برگرداند.دیگر اینکه در این گروه اخبار خوشی پشت سر وتجارت است که صعود چشمگیر این سهم را باعث خواهد شد. بانک پارسیان همزمان با این خبر مثبت (افزایش نرخ سود بانکها)و رسیدن به محدوده حمایتی قدرتمند 3100 ریال با بازگشت روند مواجه گردید .

اما امروز روز اقبال گروه نفتی ها نبود.در این گروه شبریز و  وپترو با کاهش قیمت مواجه شدند اما شپدیس و شخارک افزایش قیمت دادند.پیش بینی می شود با توجه به صادرات بالای شخارک و همچنین حاشیه سود ایجاد شده برای این شرکت صعود قیمتی این نماد پایدار باشد.

+ نوشته شده در  شنبه بیست و هشتم خرداد ۱۳۹۰ساعت ۲۲:۶ بعد از ظهر  توسط آرمین شهبازی  | 

گزارش روزانه بازار چهارشنبه 25 خرداد

در معاملات بیشتر روزهای هفته گذشته شاهد افت شاخص بورس تهران بودیم. شاخص در روز چهارشنبه با افت 0.75 درصدی (188 واحدی) مواجه شد. ارزش معاملات چهارشنبه به 304 میلیارد تومان رسید که 202 میلیارد تومان آن به معامله بلوکی بانک صادرات تعلق داشت. بیشترین تاثیر مثبت بر روی شاخص در این روز به سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات تعلق داشت و بیشترین تاثیر منفی بر روی شاخص بورس به ترتیب به فولاد مبارکه، ملی مس، سرمایه گذاری غدیر، چادرملو و خدمات انفورماتیک تعلق داشت.

یکی از مهمترین پارامترهای تاثیرگذار بر روی بازار در روزهای جاری، تغییرات نرخ ارز است که بانک مرکزی ظاهراً قصد دارد به هر طریقی که شده آنرا مدیریت کند. همچنین در پی افزایش نرخ سکه، رییس کل بانک مرکزی از حذف مالیات بر ارزش افزوده در آینده نزدیک خبر داد. ممکن است در کوتاه مدت شاهد افت مقطعی دلار باشیم. در هر صورت در کوتاه مدت امکان تداوم افت قیمت سهم‏های وابسته به نرخ دلار باشیم. در هر صورت در صورت افت شپدیس تا حدود 2300 تومان، آنگاه برای شپدیس توصیه به خرید داریم.

در گروه ساختمانی شاهد درج یکی دیگر از زیر مجموعه های ثاخت در فرابورس بودیم: شرکت توسعه صنعت ساختمان غدیر خوزستان که در گروه محصولات کانی غیر فلزی درج شده است. پیش­بینی می­شود ورود این شرکت به فرابورس باعث اوج گیری مجدد ثاخت گردد. شایان ذکر است ثاخت در روز چهارشنبه بازگشایی شد و قیمت پایانی آن تغییری نکرد.

در بحث ورود شرکتها به بورس و فرابورس شاهد درج نام کشتیرانی والفجر و احتمالاً عرضه قریب الوقوع آن خواهیم بود.

در بحث اوراق با درآمد ثابت شاهد اوراق صکوک اجاره با بهره 17.5 درصد سالیانه از 28 خرداد ماه به مدت 15 روز خواهیم بود.

قیمت جهانی مس به 9080 دلار رسیده است. قیمت جهانی بیلت با افزایش 21 دلاری به 571 دلار رسیده است.

صدرا این روزها، پایین ترین قیمتها را تجربه می کند. شایعاتی مبنی بر پوشش ضعیف صدرا در سه ماهه شنیده می شود، گرچه بعید است این شایعات واقعیت داشته باشد.

حق تقدم سرمایه گذاری سایپا امروز با توقف نماد مواجه شد. به نظر می رسد خرید وساپا با توجه به NAV حدود 400 تومانی این سهم و p/e پایین آن گزینه مطلوبی باشد.

در گروه خودرویی، شنیده می شود ایران خودرو برای تعدیل مثبت حدود 20 درصدی با توقف نماد روبرو شده است. اگر این شایعه درست باشد آنگاه خگستر گزینه مناسبی برای سرمایه گذاری است.

در نماد بترانس شاهد جلسه معارفه ایران ترانسفو ری در یکشنبه هفته آتی هستیم. البته توجه داشته باشید ورود ایران ترانسفو ری به بازار از مدتها قبل به بازار اعلام شده بود و بعید است اثر زیادی بر روی ایران ترانسفو داشته باشد.

نماد سرمایه گذاری رنا که ماه ها با توقف نماد مواجه بود، در روز چهارشنبه بازگشایی شد و با کاهش شش درصدی قیمت مواجه شد. ورنا با توجه به طرح تحقیق و تفحص مجلس در مورد معاملات بلوکی خودرویی ها و در پی آن کاهش قیمت سهام ایران خودرو و سایپا، پتانسیل کمی برای افزایش قیمت دارد.

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و پنجم خرداد ۱۳۹۰ساعت ۲۲:۰ بعد از ظهر  توسط آرمین شهبازی  | 

گزارش روزانه بازار دوشنبه 23 خرداد

خلاف انتظار همگان ، بازار امروز با جهش 115 واحدی شاخص ، کام سهامداران را در عین ناباوری شیرین کرد.در پی حمایتهای بسیاراز سهم های مطرح از سوی حقوقی ها بازار امروز رونق چشمگیری داشت.

در پایان معاملات امروز شاخص با 115 واحد افزایش به عدد 25163 واحد رسید.در این میان نماد فملی با 66 واحد افزایش بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص اعمال کرد.پس از ان نمادهای کگل و کچاد و فولاد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بر جای گذاشتند.

در سویی دیگر نمادهای رمپنا ، خساپا و رانفور با 16 و 14 و 13 واحد کاهش بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص اعمال کردند.

در بازار امروز همانطور که شاهد بودیم گروه فلزات با تمام قدرت لیدر افزایش قیمت بازار بودند.در این گروه فملی همچون روزهای گذشته از خبر افزایش نرخ ارز بهره برد وبا حداکثر افزایش قیمت مواجه شد.در این گروه فولاد نیز با انتشار خبر افزایش نرخ 4 درصدی فولاد در بورس کالا با اقبال بازار مواجه شد.اما در این میان فاسمین که روز گذشته افزایش قیمت داده بود امروز وارد فاز استراحت شد.البته در این گروه ومعادن نیز با توجه به اخبار خوش پشت پرده به افزایش قیمت 4 درصدی بسنده نکرد و با صف خرید به کار خود پایان داد.

در گروه سنگ اهنی ها نیز با انتشار خبر پذیرفته شدن سنگ آهن در بورس کالا ، دوقولوهای سنگ اهنی با حداکثر افزایش قیمت به کار خود پایان دادند.  

در گروه تماما قرمز خودرویی ها شاهد یک استثنای جالب بودیم.در این آشفته بازار سیاسی بازی ها ، نماد خودرو با افزایش قیمت تقریبا 4 درصدی (در قیمت آخرین معامله)به کار امروز خود خاتمه داد.این در حالی است که با توجه به افزایش نرخ ارز ، این شرکت تعدیل عایدی خود را به میزان 10 درصد کاهش دادهاست.البته گمانه زنی ها بر سر افزایش قیمت محصولات ایران خودرو امروز در خلال معملات بر سر سهام این گروه بالا گرفته است.شنیده ها حاکی از افزایش 8 درصدی قیمت محصولات ایران خودرو دارند.نماد خساپا همچنان روزهای سختی را پشت سر می گذارد.در نماد خبهمن نیز شاهد کاهش قیمت بودیم.افزایش نرخ محصولات این گروه تا اینجا که نتوانسته بر روند نزولی قیمت این سهم تاثیر بگذارد.

در گروه تجهیزاتی ها صدرا همچنان منتظر دریافت مجوز افزایش سرمایه از سوی سازمان بورس است.اما از مجمع پر سر و صدای دیروز فاذر اینطور به گوش می رسد که این شرکت با توجه به قراردادهای منعقد شده در فازهای 18 و 19 پارس جنوبی و عایدات این قرارداد توانایی خواهد داشت سرمایه خود را 200 درصد افزایش دهد.همچنین در مورد تاثیر افزایش نرخ ارز بر سودآوری شرکت اینطور به نظر می رسد که از آنجاکه قراردادهای شرکت بر یورو بسته می شود در بلند مدت این افزایش نرخ ارز موجب سوداوری شرکت خواهد شد.البته همانطور که در گزارش روز گذشته آمده بود این شرکت با توجه به زیان انباشته 6.3 میلیاردی نتوانست سودی در مجمع تقسیم کند.فاراک نیز همچنان منتظر بازگشایی نماد است.

در گروه نفتی ها نیز شاهد افزایش قیمت در سه نماد مطرح این گروه یعنی شپدیس و شخارک و شپترو بودیم.افزایش قیمت جهانی نفت و همچنین افزایش نرخ ارز تاثیرات خود را بر این گروه نمایان ساخته است تا جائیکه سهامداران ناایمن بودن مجتمع پتروشیمی خارک را به دست فراموشی سپرده اند.

 در گروه سیمانی ها امروز در اول وقت شاهد افزایش قیمت بودیم اما در میانه بازار روند نزولی به خود گرفتند که جای نگرانی ندارد.چراکه شایعه افزایش 15 درصدی نرخ سیمان تا پایان خرداد ماه پابرجاست.همچنین  هئیت مدیره سیمان تهران مبلغ سود نقدی و زمان تقسیم سود را اعلام کرد. هیئت مدیره سیمان تهران قبل از برگزاری مجمع عمومی سالانه پیشنهاد تقسیم 500 ریال سود نقدی به ازای هر سهم و زمان تقسیم سود را به اعلام کرد.

به گزارش سنا، گزارش سالانه هیات مدیره شرکت سیمان تهران به مجمع عمومی سالانه سال مالی 89 منتشر شد و بر اساس این گزارش هیات مدیره این شرکت درنظر دارد تا در جلسه مجمع با اعلام درآمد واقعی 638 ریال به ازای هر سهم 500 ریال سود نقدی را به سهامداران پیشنهاد دهد. همچنین بر اساس زمانبندی تقسیم سود این شرکت، دارندگان تا هزار سهم از 15 شهریور تا 30 آبان ماه سال جاری، از هزار و یک سهم تا 50 هزار سهم از ابتدای آذر تا 13 بهمن ماه سال جاری و دارندگان سهام 50 هزارو یک سهم تا 100 هزار سهم از 15 تا 20 بهمن می توانند سود سهام خود را دریافت کنند.

 

گفتنی است، سهامداران از 100 هزار و یک سهم تا 200 هزار سهم از 23 تا 27 بهمن و دارندگان سهام از 200 هزارسهم به بالا در روزهای 29 و 30 بهمن ماه و با هماهنگی قبلی سود خود را دریافت خواهند کرد.

در گروه بانکی ها نیز در نماد وتجارت شاهد اندک افزایش قیمت بودیم. به گزارش سنا ، بانک تجارت پیش‌بینی سود هر سهم سال مالی منتهی به 29 اسفند 89 را با سرمایه 10 هزار و 437 میلیارد ریال در اسفند 88 و فروردین 89 به صورت حسابرسی‌شده مبلغ 288 ریال و با سرمایه 13 هزار و 568  میلیارد ریال در مرداد، آبان، آذر و بهمن ماه  89 مبلغ 280 ریال اعلام کرده بود که مطابق با صورت‌های مالی حسابرسی نشده مبلغ 330 ریال محقق شده است.

گفتی است این بانک پیش‌بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به 29 اسفند 90 را در تاریخ اسفند 89 مبلغ 307 ریال اعلام کرده ‌است.در نماد وپارس نیز امروز نیز شاهد معامله بلوک 88.3 میلیون سهمی بانک پارسیان با همان قیمت دیروز بودیم. گفتنی است این معامله همچون روز گذشته توسط یکی از زیرمجموعه های سمند به یکی از زیرمجموعه های ایران خودرو (خگستر) صورت گرفته است.

در نماد سرمایه گذاری ها شاهد افزایش قیمت چشمگیر وسپه بودیم.خوارزم نیز همچون روزهای گذشته به کندی افزایش قیمت می دهد.اما نماد وغدیر و وصندوق با کاهش قیمت مواجه شدند.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و سوم خرداد ۱۳۹۰ساعت ۱۸:۲۰ بعد از ظهر  توسط آرمین شهبازی  | 

گزارش روزانه بازار یکشنبه 22 خرداد

بازار بی نفس ، درگیر مسائل سیاسی

بازار امروز آنقدر بی رمق و خسته از سیاسی بازی های داخلی بود که نتوانست افت دیروز را جبران کند تا جایی که فشار عرضه ها همان اندک توان رشد شاخص را نیز گرفت و بازار را دچار افت کرد.

در پایان معاملات متعادل امروز شاخص با 123واحد ریزش به عدد 25121 رسید.در افت شاخص موثرترین نمادها ، وپارس ، وغدیر و رمپنا هرکدام با 15 و 14 و 13 واحد کاهش بودند.

در سوی مثبت بازار تنها نماد شخارک است که با 12 واحد افزایش بیشترین تاثیر مثبت را بر این بازار منفی اعمال کرده است.

و اما با ادامه دار شدن جریانات سیاسی داخلی و پیچیده تر شدن درگیریها میان دولت و مجلس از یک سو و تصویب نمایندگان جهت آغاز تحقیق و تفحص  از نحوه واگذاری سهام سایپا توسط مجلس از سوی دیگر بازاری را که می رفت با خبر افزایش نرخ ارز روند صعودی خوبی را در فصل پربازده مجامع آغز کند ، با رکود سنگینی مواجه کرد.

انتشار خبر تصویب نمایندگان علاوه بر گروه خودروییها سایر گروهای مطرح بازار را نیز وارد کما کرد. نمایندگان مجلس شورای اسلامی روز یکشنبه با تقاضای تحقیق و تفحص از نحوه واگذاری سهام شرکت خودروسازی سایپا موافقت کردند.

به گزارش سنا و به نقل از خبرگزاری خانه ملت  در جلسه علنی امروز ـ 22 خرداد ماه ـ تقاضای تحقیق وتفحص از نحوه واگذاری سهام شرکت خودروسازی سایپا که از سوی کمیسیون صنایع و معادن مطرح شده بود با 140 رای موافق، 5 رای مخالف و 9 رای ممتنع از مجموع 203 رای نمایندگان تصویب شد.

تقاضای تحقیق و تفحص از نحوه واگذاری سهام شرکت خودروسازی سایپا از سوی "علیرضا محجوب"، "حمیدرضا کاتوزیان"، "حسین نجابت"، "الیاس نادران" و "روح الله حسینیان" نمایندگان تهران، ری، شمیرانات واسلامشهر، "حسن کامران" نماینده اصفهان، "جواد جهانگیرزاده" نماینده ارومیه، "جمشید انصاری" نماینده زنجان و طارم و "عبدالله کعبی" نماینده آبادان مطرح شده است.

در گروه خودرویی ها همانطور که انتظار می رفت با تسعیر نرخ ارز و باز شدن پای مجلس در معامله سایپا تمام نمادهای این گروه با حداکثر کاهش قیمت مواجه شدند و هفته سختی را برای این گروه پیش بینی میکنیم.البته انتشار اخبار جدید مبنی بر افزایش قیمت دو خودرویی سایپا دیزل و گروه بهمن که بیشترین تاثیر منفی را از افزایش نرخ ارز متحمل شده اند نیز می تواند در این اوضاع آشفته تا حدی از ریزش قیمت این دو خودرویی جلوگیری کند.اما باید دید کار مجلس به کجا کشیده می شود.در نماد خبهمن زمزمه هایی از تعدیل مثبت عایدی 10 درصدی این گروه به گوش میرسد.حال باید منتظر شد و دید با این افزایش قیمت محصولات و تعدیل عایدی مثبت نماد این گروه از جو منفی خارج می شود یا نه.

در گروه فولاد نیز شاهد تحرک خواصی نبودیم.سه نماد مطرح یعنی فولاد و فولاژ و فخوز با اندک کاهش قیمت روبرو شدند.در این گروه مدیر عامل فولاد خوزستان از عدم تاثیر پذیری سودآوری این شرکت از افزایش نرخ ارز خبر داد. وی با بیان این مطلب درباره تاثیر افزایش نرخ ارز بر حاشیه سود این شرکت گفت : با توجه به این که به واسطه نیاز داخل بیش از یک سال است که صادرات این کارخانه متوقف شده است و این افزایش نرخ ارز تاثیری در سودآوری ندارد. گفتنی است،مجمع شرکت فولاد خوزستان 31 ماه جاری برگزار خواهد شد. دیگر اینکه به گزارش سنا،شرکت فولاد خوزستان در تازه ترین اطلاعیه اعلام کرد که سود مصوب مجمع عمومی عادی سالانه این شرکت برای سال مالی منتهی به 29 اسفند 89 از ابتدای شهریور امسال پرداخت خواهد شد.

بر اساس این گزارش سهامداران دارای یک تا 32 هزار سهم از ابتدای شهریور تا ابتدای مهر سال جاری، سهامداران دارای  32 هزار و یک سهم تا 200 هزار سهم از 9 مهر تا 9 آبان 90 و سهامداران دارای 200 هزار و یک سهم تا 10 میلیون سهم از 14 آبان تا 14 آذر 90 می توانند سود سهام سال مالی منتهی به 29 اسفند 89 را دریافت کنند.

گفتنی است سهامداران دارای 10 میلیون و یک سهم تا 30 میلیون سهم از 21 آذر ماه تا ابتدای دی ماه سال جاری و سایر سهامداران از بهمن ماه و با هماهنگی قبلی سود خود را دریافت خواهند کرد.

 

در دیگر نماد این گروه یعنی فولاژ اخبار حاکی از تعدیل مثبت این شرکت دارد. درآمد هر سهم فولاد آلیاژی ایران با 27 ریال افزایش مواجه شد.

فولاد آلیاژی ایران در صورت های مالی 12 ماهه سال 89 توانست برای هر سهم مبلغ 380 ریال سود محقق کند.

این در حالی است که شرکت در اطلاعات قبلی مبلغ 353 ریال سود پیش بینی کرده بود.

بر این اساس سود هر سهم سال 89 فولاد آلیاژی در مقایسه با سال 88 معادل 65 درصد افزایش نشان می دهد.

در نماد ملی مس ایران امروز شاهد افزایش قیمت قابل قبولی نبودیم.چراکه انتظارها از این شرکت با توجه با افزایش نرخ ارز و افزایش قیمتهای جهانی بیش از اینهاست.

نماد فاسمین نیز توانست با افزایش قیمت خوبی به کار خود پایان دهد.چراکه كالسيمين براي سال 90 پيش بيني صادرات 45 درصدي محصولات خود و واردات 4 درصدي مواد اوليه را دارد.ميزان صادرات شركت 61.964.000 دلار و ميزان واردات شركت 1.880.000 دلار است،شركت نرخ ارز را در بودجه سال 90 خود 1000 تومان لحاظ كرده است كه با فرض دلار 1170 توماني براي كل سال شاهد تعديل و رشد عايدي 23 توماني در سود هر سهم كالسيمين براي يك سال مالي كامل  خواهيم بود.

در گروه سنگ آهنی ها نیز با موافقت افزایش سرمایه ، کگل امروز 600 میلیارد تومانی شد.دلیل این افزایش سرمایه ، احداث كارخانه كنستانتره سنگ آهن به ظرفيت 4 ميليون تن در سال و احداث كارخانه گندله سازي به ظرفيت 5 ميليون تن در سال می باشد.با وجود این خبر احتمال رونق بیش از پیش برای این نماد دور از انتظار نیست.

در این گروه برای نماد فرآور نیز می توان چنین پیش بینی در نتیجه افزایش نرخ  ارز داشته باشیم که فرآوري براي سال 90 پيش بيني صادرات 70 درصدي محصولات خود و واردات 6 درصدي مواد اوليه را دارد. ميزان صادرات شركت 19.756.000 دلار و ميزان واردات شركت 917.300 دلار است،شركت نرخ ارز را در بودجه سال 90 خود 1000 تومان لحاظ كرده است كه با فرض دلار 1170 توماني براي كل سال انتظار تعديل و رشد عايدي 26توماني در سود هر سهم فرآوري براي يك سال مالي دور از دسترس نخواهد بود.

و اما دوباره رونق تسه ها ،این گروه امروز در تمام نمادها شاهد افزایش قیمت حداکثری بود. در این آشفته بازار تنها گروهی که از این افت خرسند می شوند اوراق تسهیلات مسکن می باشند.با افزایش 20 درصدی قیمت مسکن و نیز نزدیک شدن به فصل تابستان هرگاه بازار سرمایه وارد فاز منفی می شود می توان انتظار داشت که بازار مسکن رونق می یابد البته شایان ذکر است که این تقابل روند بین بازار سرمایه و بازار مسکن توجیه اقتصادی دارد و در همه جای جهان چنین تقابلی وجود دارد.از این رو با احتمال منفی بودن بازار تا پایان هفته ،خرید از گروه تسه ها در این هفته و برای کوتاه مدت خالی از لطف نیست.

در گروه نفتی ها ، شخارک و شپدیس و شصفها افزایش قیمت دادند.همانطور که در تحلیل افزایش نرخ ارز بر روی 36 شرکت بورسی که در بخش تحلیلهای فاندامنتال بر روی سایت قرار گرفته ، آورده شده است شخارک و شپدیس از صادرات بالای خود به سودآوری قابل قبولی دست خواهند یافت.در نماد شخارک اینطور که بررسی ها نشان می دهد ، این شرکت براي سال 90 پيش بيني صادرات 100 درصدي محصولات خود و عدم واردات مواد اوليه را دارد، ميزان صادرات شركت 329.550.000 يورو است،شركت نرخ ارز را در بودجه سال 90 خود 1400 تومان لحاظ كرده است كه با فرض يورو1700 توماني براي امسال انتظار رشد عايدي 97توماني در سود هر سهم این شرکت را داریم.

شصفها نیز براي سال 90 پيش بيني صادرات 69 درصدي محصولات خود و عدم واردات مواد اوليه را دارد. ميزان صادرات شركت 127.843.000 دلار است، شركت نرخ ارز را در بودجه سال 90 خود 1040 تومان لحاظ كرده است كه با فرض دلار 1170توماني شاهد تعديل و رشد عايدي 55توماني در سود هر سهم این شرکت براي يك سال مالي خواهيم بود.

البته با انتشار خبر عدم موافقت اکثر اعضای اوپک مبنی بر در خواست عربستان برای افزایش تولید نفت ، بهای نفت در بازار هیا جهانی افزایش خواهد یافت که این امر نیز به روند صعودی این شرکتها در این هفته تاثیر گذار خواهد بود.

در گروه سیمانی ها نیز که این روزها با اقبال بازار هماهنگ شده اند امروز نیز اکثر نمادهای این گروه افزایش قیمت حداکثری داشتند.با قطی تر شدن خبر افزایش 15 درصدی نرخ سیمان ، تمایل سرمایه گذاران به خرید از این گروه بیشتر شده است.چراکه این گروه پس از اجرای طرح هدفمندسازی یارانه ها 25 درصد افزایش قیمت مواد اولیه داشتند درصورتیکه مجوز هیچگونه افزایش قیمت محصولات خود را نداشتند.البته در این گروه سیمان هگمتان بیشترین صادرات را دارد.طی بررسی های انجام شده ، پس از افزایش نرخ ارز با توجه به صادرات 35 درصدی این شرکت با دلار 1170 تومانی شاهد تعديل و رشد عايدي 9توماني در سود هر سهم سهگمت براي يك سال مالی خواهيم بود.

در گروه تجهیزاتی ها از مجمع فاذر اینطور به گوش می رسد که بدلیل بالا بودن زیان انباشته این شرکت در مجمع نتوانست سودی تقسیم کند البته اخبار حاکی از اعتراض سهامداران در پایان وقت این مجمع می باشند.در نماد صدرا نیز شاهد کاهش قیمت بودیم.مپنا نیز کاهش قیمت داد.و بازار نیز همچنان منتظر باز شدن نماد فاراک می باشد.

در گروه سرمایه گذاری ها نیزاکثر نمادهای مطرح این گروه گرفتار افت قیمت بودند به جز وساپا این نماد که امروز به شدت مورد حمایت سهامدار عمده قرار گرفت همچنین شرکت سرمایه گذاری سایپا نخستین پیش بینی درآمد خود را برای سال مالی منتهی به 29 اسفند 90 با سرمایه 3 هزار میلیارد ریال مبلغ 459 ریال به ازای هر سهم اعلام کرد. در عین حال کسر هزینه های عمومی، اداری از درآمد و افزودن سایر درآمدهای عملیاتی به آن موجب شد سود عملیاتی شرکت مبلغ یک هزار و 444 میلیارد و 931 میلیون ریال پیش بینی شود.البته سرمایه گذاری خوارزمی نیزز همچون روزهای گذشته با فازایش قیمت ناچیزی همراه بود.

در پایان لازم به ذکر است که در چنین شرایط نابسامانی عملکرد شتابزده سهامداران جهت فروش سهام ارزنده خود نتیجه ای جز پشیمانی بهمراه نخواهد داشت.پس با توجه به تجربیات هفته های اخیر از خالی سبک کردن سبد سهام خود از سهم های پر پتانسیل بپرهیزید.چراکه خریدارران این روزها حقوقی های فرصت طلب هستند.گفتنی است که 78 درصد خریداران دیروز را حقوقی ها و 70 درصد فروشندگان را حقیقی ها تشکیل دادند

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و دوم خرداد ۱۳۹۰ساعت ۲۲:۳۵ بعد از ظهر  توسط آرمین شهبازی  | 

گزارش روزانه بازار شنبه 21 خرداد

بازار امروز که در دقایق ابتدایی رشد تا بیش از 150 واحد داشت به ناگهان با عرضه های سنگین روبرو شد و حمایت سهامداران عمده نتوانست از ریزش شاخص جلوگیری کند و در نتیجه بازار امروز شاهد افت 40 واحدی شاخص بود.

در پایان معاملات امروز شاخص با 40 واحد ریزش به عدد 25245 رسید.بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص نمادهای خساپا و رمپنا و وپارس هر کدام با 25 و 23 و 16 واحد ریزش بر شاخص داشتند

از سویی دیگر بیشترین تاثیر مثبت را نمادهای فملی و کگل با 74 و 25 واحد افزایش بر شاخص اعمال کردند.امروز211 میلیارد سهم و حق تقدم به ارزش 111میلیارد تومان داد و ستد شد.

مهمترین نکته ای که باعث منفی شدن بازار امروز بود انتشار خبر بررسي گزارش كميسيون صنايع مبني بر تصويب تقاضاي تفحص از نحوه واگذاري سهام سايپا در صحن علنی مجلس بود.

بررسي گزارش كميسيون صنايع و معادن مبني بر تصويب تقاضاي تحقيق و تفحص از نحوه واگذاري سهام شركت خودروسازي سايپا و رسيدگي به گزارش كميسيون تدوين آيين‌نامه داخلي درباره اصلاح آيين‌نامه داخلي مجلس شوراي اسلامي نيز در دستور كار هفته آتي صحن علني پارلمان قرار دارد.

این خبر توانست در همان ابتدا بازار خودرویی ها و سپس کل بازار را وارد جو منفی کند.

دیگر اینکه بالاگرفتن مجدد درگیریهای سیاسی داخلی باعث شد بازار سرمایه نتواند آغاز هفته خوبی را داشته باشد.انتشار مجدد یکسری شایعات مبنی بر نفوذ گروههای انحرافی و فتنه برانگیز در داخل دولت تاثیر مستقیم خود را بر معاملات امروز نمایان کرد.

با وجود این تفاسیر به بررسی نکات بازار امروز می پردازیم:

در گروه خودرویی ها که این روزها با خبر افزایش نرخ ارز حال و روز خوبی ندارند خبر بررسي گزارش كميسيون صنايع مبني بر تصويب تقاضاي تفحص از نحوه واگذاري سهام سايپا نیز به آن اضافه شد.در این گروه تمام نمادها بدون استثنا کاهش قیمت داشتند.گفتنی است تا حل نشدن قضیه سایپا توسط مجلس نمی توان چشم امیدی به این گروه داشت.البته گفتنی است 250 تومان برای خساپا محدوده حمایتی بسیار قوی است

در گروه سرمایه گذاری ها از ابتدای صبح شاهد حمایتهای نامحسوسی از سوی سهامداران عمده وساپا و وساپاح روی این نماها بودیم در 15 دقیقه آخر بازار این حمایتها واضح تر شد تا انجا که در اخر وقت قیمت وساپاح که تا 150 تومان هم پایین امده بود با 160 تومان بسته شد.در این گروه تنها نماد سبزرنگ خوارزم بود که افزایش قیمت ان هم چندان زیاد نبود.

در گروه سیمانی ها امروز اکثر نمادها با حداکثر افزایش قیمت مواجه شدند.دلیل آن هم خبر موافقت اولیه با افزایش 15 درصدی نرخ سیمان بود.البته نباید افزایش نرخ ارز را نیز بی این گروه بی تاثیر دانست. در این گروه شرکتهای سیمان غرب – سیمان بهبهان – سیمان همگتان – سیمان کردستان – سیمان ارومیه بین 20 الی 30 درصد از محصولات تولیدی خود را در سال 90 برای صاردات به کشورهای همسایه در نظر گرفته اند . شرکت های سیمان غرب – سیمان بهبهان – سیمان ارومیه نرخ تسعیر ارز را در بودجه اعلامی 1150 تومان در نظر گرفته اند. بنابراین افزایش قیمت نرخ ارز تا سطح 1170 تومان می تواند تعدیل ناچیزی را برای این شرکت ها در بر داشته باشد . شرکت سیمان همگتان با در نظر گرفتن نرخ ارز 1092 تومانی می تواند در حدود 10 درصد تعدیل مثبت عایدی را به همراه داشته باشد . تنها شرکتی که میتواند بیشترین تاثیر مثبت را از افزایش نرخ مرجع ارز به خود ببیند سیمان کردستان است.  این شرکت نرخ تسعیر ارز را در بودجه 1034 تومان در نظر گرفته است .

در گروه فولادی ها نیز امروز شاهد کاهش قیمت اندکی در نمادهای فولاد و فولاژ بودیم اما فخوز با رشد قیمت مواجه شد که البته با توجه تسعیر نرخ ارز این رشد برای فخوز ادامه دار است.

در گروه مس ، فملی همچنان لیدر رشد قیمت است البته کالسیمین نیز از این رشد حداکثری قیمت بی بهره نمانده است.مس باهنر هم افزایش قیمت داشت. باید در نظر داشت که این شرکت بدلیل صادراتی بودن حدودا 40 درصد محصولاتش تاثیر مثبت زیادی ار افزایش نرخ ارز می پذیرد و افزایش فشار تقاضا بر روی این سهم در شرایطی که اکثر سهم ها منفی و یا صف فروش هستند منطقی و قابل پیش بینی است.اگر اتفاق خواصی برای این گروه نیافتد این افزایش قیمتها پایدار خواهد بود

در گروه سنگ آهنی ها نیز امروز شاهد حرکت خلاف جهت این دوقلو ها بودیم که البته بی دلیل هم نبود.از انجا که قیمت جهانی سنگ اهن کاهش یافته کچاد با کاهش قیمت روبرو شد و لی کگل با ارائه صورتهای مالی حسابرسی شده توانست با اقبال بازار هماهنگ شود. سنگ آهن گل گهر در پایان سال مالی 89 توانست با سرمایه 3 هزار میلیارد ریال به ازای هر سهم مبلغ 1427 ریال سود محقق کند.

شرکت گل گهر طی سال مالی 89 مبلغ 8 هزارو 260 میلیارد و 423 میلیون ریال سنگ آهن دانه بندی شده، کنسانتره سنگ آهن داخلی، کنسانتره سنگ آهن صادراتی، هماتیت دانه بندی شده، گندله داخلی و صادراتی به فروش رساند که ازاین رقم بهای تمام شده کالای فروش رفته و سایر هزینه ها کسر و پس از اضافه شدن برخی درآمدها، سود خالص این شرکت به رقم 4 هزارو 280 میلیاردو 785 میلیون ریال رسید تا به ازای هر سهم مبلغ 1427 ریال سود محقق شود.

 

در گروه نفتی ها نیز اکثر نمادهای مطرح افزایش قیمت دادند.در این گروه شنیده ها حاکی از افزایش عرضه در معاملات فردا بر روی نماد شپدیس است.باید دید حمایتها بر روی این سهم تا چه میزان می تواند اثر عرضه ها را بگیرد.البته شنیده شده شرکت پتروشیمی پردیس توانایی دارد که به جز تعدیل مثبتی که از قبل در بازار زمزمه آن شنیده می شد ،به علت افزایش قیمت ارز 10 درصد دیگر نیز با تعدیل مثبت عایدی روبرو شود.

در گروه تجهیزاتی ها نیز شاهد افت قیمت بودیم.البته در نماد حفاری احتمالا روزهای خوبی را باید انتظار بکشیم

+ نوشته شده در  شنبه بیست و یکم خرداد ۱۳۹۰ساعت ۲۲:۹ بعد از ظهر  توسط آرمین شهبازی  | 

گزارش روزانه بازار چهارشنبه 18خرداد

پس چند هفته رکود خسته کننده بر بازار سرمایه ، امروز شاهد جهش یکباره قیمتها در اکثر نمادهای معاملاتی بازار بودیم.اعلام خبر رشد 10 درصدی نرخ ارز دولتی توسط بانک مرکزی توانست طی چند دقیقه بازاری را که میرفت با جو منفی این هفته را به پایان برساند ، با هیجان زیادی روبرو کند.این افزایش نرخ ارز که به مذاق برخی صنایع خوش و به مذاق برخی دیگر خوش نیامد به دو دلیل عمده صورت گرفته است:

1-کسری بودجه شدید دولت

2-آغاز روند آزاد سازی نرخ ارز ، حمایت از صادرات تولیدات داخلی و ایجاد بازار رقابتی بین تولیدکنندگان داخلی

 این افزایش یکباره نرخ ارز از سوی بانک مرکزی هرچه بود جانی دوباره به این بازار بی رمق بخشید.

در پایان معاملات امروز بازار ، شاخص با جهش 163 واحدی به عدد 25286 رسید.بیشترین تاثیر مثبت را فملی ، فولاد ،وغدیر و کگل ، هرکدام با 59 ، 55 ، 32 و 22 واحد افزایش بر شاخص اعمال کردند.

از سویی دیگر بیشترین تاثیر منفی را نمادهای وپارس ، خساپا و رمپنا هرکدام با 22 ، 16 و 14 واحد ریزش بر شاخص بر جای گذاشتند.

دو نکته قابل توجه بازار امروز را اینگونه می توان برشمرد:

1-      مهمترین و تاثیرگذارترین خبر امروز ، افزایش نرخ ارز از سوی بانک مرکزی بود.تا آنجا که اعلام این خبر توانست یکباره روند نزولی بازار را عوض کند.در تحلیل اجمالی این خبر بر روی بازار سرمایه چنین می توان گفت که افزایش نرخ ارز دولتی در مورد صنایعی که دارای صادرات قابل توجهی هستند بشدت می تواند بر روند سودآوری این صنایع تاثیر مثبت بگذارد.از جمله این صنایع می توان به گروه پتروشیمی ، گروه فلزات از جمله فولاد ، گروه سنگ آهنی ها که حجم بالایی از تولیدات خود را صادر می کنند و در آخر بخشی از گروه تجهیزاتی ها.در طرف دیگر صنایعی که بیشترین ضرر را متحمل می شوند خودرویی ها ، دارویی هاو تا حدی تجهیزاتی ها هستند.البته شایان ذکر است که در صنایعی که ذکر شدند شرکتهای مختلف بنا به میزان صادرات و واردات خود مشمول این سود و ضرر می شوند.

2-      سخنان بی حاشیه دیروز آقای احمدی نژاد و اعلام دوباره حمایت دولت از بازار سرمایه.فعالان بازار سرمایه دیروز منتظر شنیدن سخنان ایشان در کنفرانس خبریشان بودند و با مثبت ارزیابی کردن این سخنان امروز تنش خاصی بر بازار روانه نشد.

با توجه به این نکات به بررسی معاملات صورت گرفته در بازار امروز می پردازیم:

گروه فلزات که بیشترین شوق شور را در مقابل خبر افزایش نرخ ارز از خود نشان دادند در تمام نمادها شاهد افزایش قیمت چشمگیر بودیم.در نمادفولاد که تقریبا بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص اعمال کرد علاوه بر تاثیر مثبت افزایش نرخ ارز شنیده ها حکایت از افزایش 15 تومانی نرخ تولیدات فولاد در داخل درمرحله اول دارد.البته در بین گروه فولادیها نماد فخوز بیشترین سود را از این افزایش نرخ ارز خواهد برد چراکه از میزان صادرات بالایی برخوردار است.

در نماد فاسمین نیز شاهد افزایش قیمت 4 درصدی این سهم بودیم.چراکه این شرکت درصد بالایی از محصولات خود را به صورت مواد خام صادر می کند.

در بین دوقولوهای سنگ آهنی نیز رقابت جالبی صورت گرفت.قضیه از اینجا شروع شد که شرکت سنگ آهن گل گهر در یک زمان با دو خبر خوش همراه شد.اولی همان افزایش نرخ ارز که باعث سودآوری هرچه بیشتر صادرات این شرکت می  شود و دیگری اینکه شنیده ها حکایت از تعدیل مثبت مجدد این شرکت در روزهای آینده دارند. بر اساس این اخبار گل گهر در صورتهای مالی حسابرسی شده سود شرکت را به 142 تومان افزایش داده است.

این شرکت در 31 خرداد ماه سه مجمع برگزار خواهد کرد. مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت برای سال مالی منتهی به 29 اسفند 89 برای تصویب صورت های مالی ، مجمع عمومی عادی فوق العاده شرکت برای تصمیم گیری درخصوص افزایش سرمایه شرکت از 3هزار به 6 هزار میلیارد ریال و مجمع عمومی عادی فوق العاده شرکت درخصوص انتشار 3هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت در 31 خرداد ماه برگزار خواهد شد.

گل گهر سود سال 90  را 1052 ریال اعلام کرده است. این شرکت سود سال 89 را 1104 رایل اعلام کرده بود که این رقم با تعدیل مثبتی 18 درصدی که شرکت در تاریخ اول خرداد ماه اعلام کرده بود به 1304 ریال افزایش یافته است و قرار است مجددا با تعدیل مثبتی 9 درصدی به مبلغ 1420 ریال برسد.در نتیجه این اخبار این نماد امروز صف خرید را تجربه کرد.در اینجا بود که با انتشار این اخبار بین سهامداران ، آنهایی که نتوانستد کگل بخرند متوسل به خرید کچاد شدند و این نماد نیز امروز با افزایش قیمت مواجه شد و این همان تجربه ایست که حکایت از همسویی این دوقولوها دارد.

در گروه مس نیز با وجود خبر ناخوشایند کاهش یک درصدی قیمت جهانی این  فلز در بازار لندن این خبر نتوانست تاثیر سوءی بر بازار امروز فملی بگذارد.چراکه شرکت ملی مس از صادرات بالایی برخوردار است.البته لازم به ذکر است که کاهش عرضه از سوی تولید کنندگان بزرگ مس در جهان از سویی و افزایش تقاضا خصوصا در کشورهایی همچون چین و هند آینده قیمتی بسیار خوبی را برای این صنعت به ارمغان اورد.

دیگر گروهی که از این خبر منفعت خواهد برد گروه سیمانی ها خواهد بود که این روزها از اقبال بازار برخوردار است.در این گروه نیز هگمتان از صادرات خود سود خوبی خواهد برد.

در نماد گروه پتروشیمی و پالایشگاهی نیز اکثرا شاهد افزایش قیمتی حداکثری بودیم.نمادشبریز نیز با افزایش قیمت بسته شد تا روانه مجمع شود.در این گروه شخارک افزایش قیمت چشمگیری داشت.همچنین از آنجا که این پتروشیمی درصد بالایی از محصولات خود را صادر می کند سهم بسزایی از سود افزایش نرخ دلار خواهد برد.البته با توجه به شایعات درباره ناامنی این مجتمع نمی توان برای بلند مدت این سهم را در سبد خود نگه داشت.دیگر نماد این گروه نیز که امروز تحت تاثیر این خبر مورد اقبال بازار قرار گرفت شپدیس بود.کارشناسان آینده این سهم را بسیار درخشان متصور می شوند.اما نکته ای که باید مورد توجه قرار گیرد نشست امروز سران اپک است.احتمالا طی این جلسه افزایش تولید نفت در دستور کار قرار گیرد که این خود بازار این گروه را برای شنبه تحت تاثیر قرار می دهد.

اما گروه تماما قرمز خودرویی ها که این روزها فقط این خبر بد را کم داشتند.این گروه که همگی درگیر ابطال معامله بلوکی ایران خودرو هستند روزهای خوبی را پشت سر نگذاشتند.افزایش نرخ دلار هم بر بیشتر نمادهای این گروه تاثیر منفی خواهد گذاشت.درصد تاثیر گذاری این خبر با نسبت واردات این شرکتها رابطه مستقیم دارد.به این صورت که شرکتی مانند سایپا که واردات کمتری را دارد از زیان کمتری برخوردار خواهد شد.اما در مقابل شرکتهایی مانند ایران خودرو و سایپا دیزل که از میزان واردات بالایی برخوردارند از سودشان بسیار کاسته خواهد شد.البته نکته دیگری که قابل ذکر است تاثیر منفی این خبر بر قیمت خودروهای وارداتی می باشد. که این امر خود به رشد قیمتی خودروهای ساخت داخل کمک می کند.حال باید دید این شرکتها چه سیاستهایی را درقبال افزایش نرخ ارز اتخاذ می کنند تا از زیان خود پیشگیری کنند.ولی در این گروه زمزمه های از تعدیل مثبت 10 تومانی گروه بهمن به گوش می رسد.

گروه تجهیزاتی ها نیز امروز صدرا با حداکثر افزایش قیمت مواجه شد و تشکیل صف فروش داد.ولی فاذر که امروز به منظور برگزاری مجامع عمومی عادی سالیانه به منظور تصویب صورتهای مالی بسته شد با افت قیمت قبل از مجمع به کار خود پایان داد.گفته می شود این شرکت به جهت زیان انباشته بالا سودی در مجمع تقسیم نخواهد کرد.در دیگر نماد این گروه یعنی رمپنا نیز شاهد کاهش قیمت بودیم.اما نماد حفاری با اقبال خوبی همراه شد چرا که خبر افزایش نرخ دلار تاثیر مثبتی بر این شرکت خواهد گذاشت زیرا  عایدات این شرکت از قراردادهایش  بر مبنای دلار است.

گروه سرمایه گذاری ها نیز امروز با اقبال بازار مواجه شدند چرا که اکثرا در پرتفوی خود سهام صنایع فلزی و پتروشیمی را دارند.که با رشد قیمت این صنایع ، این شرکتها نیز با افزایش قیمت مواجه شدند. در این گروه شنیده ها حکایت از افزایش سرمایه مجدد وساپا و تبدیل این شرکت به هلدینگ سرمایه گذاری دارد.از آنجا که این سهم به کف قیمتی خود نزدیک شده است و همچنین برگزاری مجمع در پایان تیر (مجمعی که حاوی خبر افزایش سرمایه است) خرید این سهم در قیمتهای کنونی توصیه می شود

+ نوشته شده در  چهارشنبه هجدهم خرداد ۱۳۹۰ساعت ۱۸:۴۶ بعد از ظهر  توسط آرمین شهبازی  | 

گزارش روزانه بازار دوشنبه 16خرداد

بازار پس از تعطیلات ، معاملات داغی را در بر داشت.  پیش از آغاز معاملات امروز بر روی بسیاری از نمادها همچون کالسیمین،‌آذرآب،‌باما،گروه بهمن شاهد تشکیل صف خرید بودیم. در همان ابتدای ساعت معاملاتی ، شاخص روند صعودی با شیب زیادی را در پیش گرفت.و این روند صعودی را تا پایان ساعت معاملاتی داشت.

و اینچنین شد که شاخص امروز با 198 واحد افزایش نسبت به چهارشنبه ، عدد 25293 را ثبت کرد.بیشترین تاثیر مثبت را فولاد با 55 واحد افزایش بر شاخص داشت.پس از آن وغدیر و رمپنا و خساپا هرکدام با 34 ، 22 و 18 واحد افزایش بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص اعمال کردند.

از طرفی دیگر وپارس با 22 واحد و وخودرو با 8 واحد کاهش بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند.

در بازار امروز 138 میلیارد سهم و حق تقدم به ارزش 48 میلیارد تومان دادوستد شد.

در گروه فلزات شاهد افزایش قیمت در اکثر نمادهای این گروه بودیم ،به جز فولاژ.طی افزایش قیمت جهانی مس و بیلت این افزایش قیمت برای گروه فلزات دور از انتظار نبود.البته علت اصلی افزایش قیمت مس کاهش ارزش دلار می باشد.

در این گروه کالسیمین با صف خرید نسبتا خوبی بسته شد.تا احتمالا فردا با اقبال بازار روبرو شود.در این گروه نماد شرکت معادن وفلزات امروز برای اعلام تعدیل مثبت سود سال 89 متوقف شد. قیمت آخرین معامله سهم با رشد حدود 2 درصدی 910 تومان ثبت شده است . معاون مالی و اقتصادی سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات از تعدیل مثبت بیش از 20 درصدی این سهم خبر داد.

به نظر می رسد این تعدیل مثبت از محل افزایش سود سهام شرکتهای زیرمجموعه است.

به عقیده کارشناسان اگر گل گهر در مجمع خود بیش از 80 درصد سود تقسیم کند، در سهام معادن و فلزات نیز تاثیر گذار خواهد بود. زمان برگزاری مجمع گل گهر 29 خردادماه است.و همچنین زمان برگزاری مجمع وعادن 29 دتیر اعلام شده است.

در گروه سنگ آهنی ها نیز کچاد و کگل هر دو افزایش قیمت را تجربه کردند.کبافق نیز همچنان روند صعودی حداکثری خود را دارد.

در گروه خودرویی ها ، نماد خودرو در کاهش قیمت دست و پا می زند.تا معلوم نشدن تکلیف معامله بلوکی ایران خودرو نمی توان امید تحرک خاصی در قیمت این سهم داشت.

اما در سایر نماهای این گروه شاه افزایش قیمت بودیم.در نماد خزامیا نیز همچنان امید به رشد حداکثری می رود.چرا این  شرکت با توجه برنامه هایی گه در پیش رو دادرد و همچنین کاهشی که در هزینه های این شرکت مشاهده می شود ، پتانسیل این سهم را برای میان مدت بسیار بالا برده است.

گروه پتروشیمی و پالایشگاهی نیز امروز با اقبال خوب بازار مواجه شدند.در این گروه شبریز همچنان لیدر افزایش قیمت است.این سهم امروز یکی از مهمترین مقاومتهای خود یعنی 218 تومان را شکست که پیش بینی می شود هدف قیمتی بعدی این سهم 235 تومان باشد.در این گروه پتروشیمی پردیس و پتروشیمی خارک هر دو افزایش قیمت داشتند.ولی شاراک افت قیمت را تجربه کرد.البته پیش بینی می شو با ادامه روند صعودی قیمت جهانی نفت این افزایش قیمت برای گروه نفتی ها پایدار باشد.

در گروه سرمایه گذاری ها نیز که این روز ها از محل رشد شرکتهای زیر مجموعه خود بسیار مننتفع شده اند ، در نماد سرمایه گذاری غدیر شاهد افزایش قیمت خوبی بودیم.این شرکت از محل رشد شرکتهای زیر مجوعه خود و همچنین فروش سهامهای خود در روزهای گذشته وخصوصا در بازا رمنفی با رشد مناسبی همراه شده است.و اما نماد وسپه  لازم به ذكر است شركت در مجمعي كه چند روز پيش برگزار كرد از 211 ريال سود محقق شده براي سال 89 حدود 190 ريال ان را بين سهامداران خود تقسيم نمود و اين امر نشان از تقسيم بالاي سود مجامع در وسپه حكايت دارد.

طبق آخرين اخبار مجمع شركت در عملكرد 5 ماهه موفق به پوشش بيش از 70 درصد از سود خود شده است كه اين امر نشان از احتمال پوشش بالاي 100 درصدي سود شركت در عملمرد 6 ماهه و تعديل مثبت عايدي دارد.

لازم به ذكر است، وسپه سود سال 90 خود را رقم 17 تومان به ازاي هر سهم پيش بيني نموده است كه اين رقم قطعا تا پايان سال به بالاي 20 تومان افزايش خواهد يافت.

از شرکتهای پر سود زیرمجموعه وسپه به گل گهر و چادرملو می توان اشاره کرد که پتانسیل بالای این سهم ها بر سودآوری شرکت تاثیر بسزایی خواهد کذاشت.

در دیگر نماد این گروه یعنی وصندوق نیز شاهد رشد حداکثری قیمت بودیم.شنیده ها حکایت از تعدیل عایدی 30 درصدی این شرکت از محل سود آوری شرکتهای زیر مجموعه خود دارد.

در گروه تجهیزاتی ها نیز فاراک که برای تعدیل سود مثبت بسته شده است با سود هر سهم در اطلاعات حسابرسی نشده مربوط به دوره 12 ماهه منتهی به اسفند 89 با 109 ریال افزایش مواجه شده است.

شرکت در اطلاعات قبلی سود هر سهم را مبلغ 131 ریال پیش بینی کرده بود که در پایان سال 89 مبلغ 240 ریال سود برای هر سهم پوشش داده است.

در این گروه رمپنا نیز با توجه به سودآوری پروژهای در حال اتمام خود ، آینده خوبی را برای قیمت سهام خود انتظار می کشد.انتظار می رود این سهم  در کوتاه مدت قیمت 390 تومان را به خود ببیند.

با توجه به اخبار خوب منتشر شده در این گروه ، صدرا نیز امروز رشد حداکثری قیمت را تجربه کرد.البته این روند صعودی را می توان در نتیجه بازگشت ارامش سیاسی و نیز دید مثبت بازار بعد از گذشت اعمال تحریم ها بر شرکتهای تجهیزاتی دانست.

در گروه بانکی ها نیزتازه وارد فرابورسی این گروه یعنی بانک سرمایه امروز حداکثر افزایش قیمت را به خود دید.شنیده می شود گروه بهمن درصدد جمع آوری سهام این بانک از بازار است.در سایر نمادهای این گروه نیز شاهد افت و خیزهایی بودیم.

+ نوشته شده در  دوشنبه شانزدهم خرداد ۱۳۹۰ساعت ۱۶:۲۳ بعد از ظهر  توسط آرمین شهبازی  | 

گزارش روزانه بازار دوشنبه 2 خرداد

در ساعات ابتدایی بازار امروز به دلیل عرضه های سنگین ، شاهد نزول روند شاخص تا عدد 26 هزار و 20 بودیم.ولی در میانه راه این سیر نزولی جای خود را با روند صعودی عوض کرد تا بازار امروز با افزایش شاخص هرچند کم بسته شود.

در پایان دادوستدهای امروز ، بازار 5 واحد افزایش برای شاخص کل را ثبت کرد.بیشترین تاثیز مثبت در این افزایش را نماد فولاد با  42 واحد افزایش به خود اختصاص داد.در ادامه شرکتهای ملی مس ایران و بانک اقتصاد نوین هرکدام با 16 واحد افزایش بیشترین تاثیز مثبت را بر شاخص داشتند.

اما در گروه منفی ها شرکتهای سایپا و مدیریت پروژه های نیروگاهی هرکدام با 15 واحد کاهش بیشترین تاثیر منفی زا بز شاخص داشتند.نماد وغدیر و کچاد نیز هرکدام با 6 واحد کاهش در ادامه بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند.

نکات مورد توجه بازار امروز:

گروه فلزات امروز بسیار پر خبر بود.اطلاعیه های مربوط به صورت های مالی حسابرسی نشده سال 1389 شرکت ملی صنایع مس که تعدیل عایدیش را به بازار اعلام کرده است مورد توجه سهامداران قرار گرفته. در این اطلاعیه افزایش سرمایه 200 درصدی که از محل سود انباشته و وصول مطالبات خواهد بود، در دستور کار شرکت قرار گرفته است.ملی صنایع مس سود هر سهم سال مالی 89 را 2330 ریال اعلام کرده در حالی که سود هر سهم را پیش از این 1936 ریال اعلام کرده بود. قیمت متوسط فروش هر تن کاتد مس برابر با 8710 دلار در هر تن بوده است. روند تولید و فروش شرکت نسبت به سال پیش از ان تغییر چندانی نداشته است. میزان سود انباشته شرکت حدود 2 برابر سرمایه فعلی شرکت و بیش از 1100 میلیارد تومان است. قیمت فروش هر تن کاتد در بودجه 90 برابر با 7275 دلار در هر تن اعلام شده در حالی که قیمت فعلی در جهان حدود 9000 دلار است.

دیگر نماد لیدر امروز فولاد بود که بیشترین تاثیر مثبت را بر بازار داشت.فولاد نیز در اطلاعیه ای  سود هر سهم خود را از 399 تا 426 ریال در سال 89 افزایش داده است. شرکت اعلام کرده فروش هر تن محصول گرم با نرخ متوسط 624 هزار و هر تن محصول سرد با متوسط 818 هزار تومان در هر تن بوده است. این ارقام برای سال 90 به ترتیب 692 و 861 هزار تومان اعلام شده است. حاشیه سود ناخالص سال 89 در حالی 40 درصد اعلام شده که این رقم برابر با 25 درصد در سال جاری پیش بینی شده است.

البته اخباری از وتوکا به گوش می رسد که سرمايه گذاري توكافولاد از محل سود انباشته 2 ميليارد تومان به سرمايه اسمي 20 ميلياردتوماني خود اضافه مي كند.

 

به گزارش  فارس، شركت سرمايه گذاري توكافولاد كه داراي سهامداران عمده ايي مانند فولاد مباركه و صباتامين است ، درصدد اعمال افزايش سرمايه 2 ميليارد توماني برآمده تا با برگزاري مجمع فوق العاده اي در حداكثر 60 روز آينده ، سرمايه اسمي خود را به 22 ميليارد تومان برساند.

اين افزايش سرمايه از محل سود انباشته ( سهام جايزه ) و به منظور جبران مخارج تحصيل سهام شركت توكا ريل اعمال خواهد شد.

 

از سوی دیگر در گروه روی شاهد کاهش قیمت در نمادها بودیم.از آنجا که قیمت سهام این گروه کاملا وابسته به قیمتهای جهانی است در نتیجه افت قیمت جهانی روی نمادهاي كالسيمين ، توسعه معادن روي ، فرآوري مواد معدني ايران امروز با کاهش قیمت همراه بودند.

ولی امروز دوقلوهای سنگ آهنی خلاف جهت هم حرکت کردند.سنگ آهم گل گهر افزایش قیمت داشت و چادرملو کاهش قیمت.

البته این افزایش قیمت گل گهر بی تاثیر از خرید این سهام توسط ومعادن نیست.

در گروه خودرویی ها تنها نماد گروه بهمن و خگستر با افزایش قیمت روبرو هستند.البته گفتنی است که  صبا تامین  روز گذشته اقدام به خرید 3 میلیون و 480 هزار از سهام خگستر کرد.سایر نمادهای این گروه همچنان دچار افت قیمت هستند.و بیشترین کاهش قیمت در این گروه را سایپا آذین بخاطر تعدیل منفی داشت.

در گروه الكترونيكي خدمات انفورماتيك و تجارت الكترونيك پارسيان با كاهش قيمت روبرو شدند ولي داده پردازي ايران و ايران ارقام با افزايش قيمت روبرو شده اند. در مورد داده پردازی ایران این طور به گوش می رسد که دو پروژه در دست اقدام  یکی پروژه نظارت بر طرح مالیاتی به ارزش 5 میلیارد تومان که از اول خرداد شروع شده است و دیگری پروژه مشارکتی با یک بانک که ارزش این پروژه، مبلغ 21 میلیارد تومان برآورد شده است اقبال بازار بر این سهم را دوچندان کرده است.

در گروه هاي سرمايه گذاري ،سرمايه گذاري غدير و سرمايه گذاري صندوق بازنشستگي ، سرمايه گذاري بوعلي و سرمايه گذاري سپه با كاهش قيمت روبرو بودند ولي نماد سرمايه گذاري خوارزمي که تازه وارد بورس است در نخستین  روز معاملاتی خود در صدر جدول بیشترین افزایش قیمت بود.به زودی تحلیلی از  سرمايه گذاري خوارزمی بر روی سایت قرار خواهد گرفت.

در گروه بانکی ها شاهد صعود ونوین بودیم.ولی سایر نمادهای این کروه کاهش قیمت داشتند. در این گروه بانک آرین که این روزها با اقبال بازار همراه نیست قصد افزایش سرمایه خود از 550 میلیارد به 1500 میلیارد تومان را در چند مرحله دارد.

گروه بیمه نیز شاهد افزایش قیمت سهام آسیا و پارسیان بود و همچنین در این گروه بیمه دی تشکیل صف خرید داد.البته با توجه خبر دوبرابر شدن دیه (هنوز به تصویب نرسیده) و بار مالی سنگینی که بر دوش این گروه خواهد گذاشت باید دید آیا روند سودآوری شرکتهای بیمه ای می تواتد بر این بار مالی غلبه کند.

+ نوشته شده در  دوشنبه دوم خرداد ۱۳۹۰ساعت ۱۹:۴۲ بعد از ظهر  توسط آرمین شهبازی  | 

گزارش روزانه شنبه 31 ارديبهشت

بازار امروز در شرایط اقبال سنگین به نمادهای فلزی و بی اقبالی فراگیر به نمادهای گروه خودرو به پایان رسید در حالی که کمتر صنعت دیگری بود که روند مشخصی از خود نشان دهد.

چندین رویداد دست به دست هم داد تا صنعت فلزات با اقبال فراگیر بازار روبرو شود. در بازارهای جهانی، این فلز مس بود که بار دیگر به قیمت هایی بیش از 9 هزار دلار در هر تن دست یافته بود تا ملی صنایع مس که این روزها قصد خود را برای افزایش سرمایه 200 درصدی اعلام کرده، با صف خرید روبرو شود. عرضه ها بر فملی بالا بود اما دو نماد فرآوری مواد معدنی و کالسیمین از گروه روی با صف خرید بدون عرضه ای روبرو بودند. روی نیز با وجود نوسان بسیار اما تا حدی بر قیمت خود در بازارهای جهانی در روزهای اخیر افزوده است. نمادهای گروه روی افت بیشتری نسبت به فملی در هفته های قبل داشته اند. در گروه روی امروز شاهد به حد نصاب نرسیدن سهامداران حاضر مجمع عمومی عادی سالیانه توسعه معادن روی بودیم تا مجمع لغو شود و به 11 خرداد موکول شود.

اما در گروه فولاد، رشد قیمت ها در بازار داخل بر تقاضا فولاد مبارکه و خوزستان افزوده بود که حجم معاملات مبارکه به ده ها میلیون سهم رسید. گروه فولاد آلیاژی نیز با افزایش جالب تقاضا روبرو شد. در گروه سنگ آهن نیز برگزاری مجامع سرمایه گذاری امید در چهارشنبه گذشته، مهمترین رخداد بود و این گروه به خصوص نماد گل گهر را با صف خرید ویژه روبرو کرد. در گروه خودرو اما تحولات معامله بلوکی سهام ایران خودرو و حواشی آن بر این صنعت سایه افکنده بود. برخی تحولات سیاسی نیز مزید بر علت بود تا نمادهایی چون خودرو، خگستر، وساپا و خپارس با صف عرضه روبرو شوند و سایپا نیز فشار عرضه بالایی را تحمل کند.

اما در سایر صنایع، دو نماد ایران ترانسفو و کنتورسازی با صف خرید روبرو شدند. در گروه الکترونیکی اما این نماد داده پردازی ایران بود که تحرکی ویژه داشت. در گروه لیزینگ، رایان سایپا در ادامه روند مثبت روزهای قبل، به صف خرید رسید. در گروه سرمایه گذاری، نماد غدیر تقاضا بالا اوایل صبح خود را نتوانست تداوم بخشد. در گروه پیمانکاری اما با وجود صف خرید حفاری شمال، دیگر نمادها با افزایش تقاضا در ابتدای وقت و رشد عرضه در ادامه روبرو شدند.

+ نوشته شده در  شنبه سی و یکم اردیبهشت ۱۳۹۰ساعت ۲۱:۸ بعد از ظهر  توسط آرمین شهبازی  | 

گزارش روزانه بازار دوشنبه 26اردیبهشت

بازار امروز نیز جوی منفی را در پیش رو داشت و تنها چند سهم بر خلاف جهت بازار حرکت کردندبازار گرچه با جوی نسبتا مثبت آغاز شده اما تقاضا قدرتی نداشت و صرفا شاهد بازاری متعادل بودیم که کمتر نمادی در آن با افت یا صعود جدی قیمت مواجه بود.

در طی داد و ستدهای امروز انجام شده در بازار بورس اوراق بهادار تهران شاخص با 147 واحد کاهش عدد25هزار و 750 را به خود دید.که ارزش کل ایت معاملات به عدد 551,044.39 میلیارد ریال رسید و 162,292,776واحد سهام و حق تقدم داد وستد شد.

بازیگردانان اصلی این افت شاخص همانند دیروز نماد اخابر با 30 واحد کاهش و وغدیر با 25 واحد کاهش می باشند.در ادامه کاهش قیمت نمادهای خودرو ، خساپا و رانفور نیزبیشترین تاثیر را بر افت شاخص بازار امروز داشتند.در این بین تنها سهمی که توانست بیشترین تاثیر مثبت را بر جو بازار داشته باشد نماد فولاد با 18 واحد افزایش بود.

نکات بازار امروز را اینچنین می توان بررسی کرد:

در گروه  فلزات، شاهد كاهش قيمت اکثر نمادها بودیم. فولاد آلياژي ايران و يزد ، ملي مس ،مس شهيد باهنر با كاهش قيمت روبرو شدند. فولاد آلیاژی ایران برای دقایقی در بازار امروز به صف خرید رسید. افتتاح کارخانه « فولاد غدیر ایرانیان» در اقبال ضعیف به فولاژ موثر بوده است.. گفتنی است که افتتاح این کارخانه اثر مناسبی بر سودآوری فولاژ حتی در ابتدای کار دارد اما بر سرمایه گذاری غدیر و چادرملو نیز که دیگر سهامداران عمده هستند، دست کم در ابتدای افتتاح اثر چندانی ندارد.

در گروه سنگ آهني ،سنگ آهن گل گهر با كاهش قيمت روبرو بود و همچنین شاهد خرید سهام گل کهر توسط توسعه معادن فلزات بودیم. چادرملو افزايش قيمت اندكي داشت. در اين گروه باما افزايش قيمت داد. مجمع عمومي چادرملو در روز يكشنبه مورخ 8/3/90 در محل باشگاه بانك سپه برگزار مي شود.البته در این گروه فولاد که سبز رنگ بود از اقبال خوبی برخوردار بود.این اقبال خوب بی تاثیر از شایعات پشت پرده نبود.شنیده ها حکایت از افزایش سرمایه در مجمع آتی این شرکت که در خرداد ماه برگزار می شود دارد.

در گروه بانكي پست بانك تنها صف خريد اين گروه را به خود اختصاص داده است اين نماد فردا در گره معاملاتي قرار مي گيرد. در اين گروه بانك آرين و بانك سينا، بانك كارآفرين،بانك ملت با كاهش قيمت روبرو شده اند ولي در بانك اقتصاد نوين و بانك تجارت با افزايش قيمت روبرو بودیم.

 

در گروه الكترونيكي، خدمات انفورماتيك امروز با صف فروش روبرو بود كه صف آن خرید شد اما در آخر متعادل بسته شد. در نمادهاي ديگر اين گروه تجارت الكترونيك پارسيان  و داده پردازي ايران نيز با كاهش قيمت مواجه بودند. شرکت سرمایه گذاری ایرانیان همچنان به عرضه سهام رانفور ادامه داد.

در گروه سرمايه گذاري، شاهد كاهش قيمت بر روي نماد سرمايه گذاري غدير بودیم .در اين نماد موسسه صندوق بيمه اجتماعي روستاييان سهام غدیر را خریداری کرد. در سرمايه گذاري صندوق بازنشستگي نيز شاهد كاهش قيمت بودیم،در سرمايه گذاري صندوق بازنشستگي شنيده شده با عرضه بلوكي ايران خودرو نگاه ها به سمت اين سهم معطوف مي شود. سرمايه گذاري اميد نيز كاهش قيمت دارد.

در گروه تجهيزاتي ها صنعتي دريايي ايران و ماشين سازي اراك و آذرآب همگي با كاهش قيمت مواجه هستند. حفاري  نيز با كاهش شدید قيمت روبروشد.

در گروه نفت ، نفت بهران ، پالايش نفت تبريز و پالايش نفت اصفهان ، تجهيز نيروي زنگان همگي با كاهش قيمت روبرو بودند.

صف خرید باغمیشه عرضه شد تا نماد با فاصله گیری 15 درصدی از قیمت عرضه اولیه متعادل شده باشد. در مورد اینده این نماد می توان گفت رکود صنعت ساختمان در بورس، شاید به تداوم فعالیت نماد به شکلی آرام بیانجامد اما سیاست های سهامدار عمده و خریداران عمده احتمالی را نیز نباید از نظر دور نگاه داشت. اگر برخی تحولات همانند افزایش سرمایه در آینده ای نزدیک باشد، نماد می تواند حرکت صعودی دیگری را نیز پایه ریزی کند.

و اما درباره تاثیر سخنان دیشب رئیس جمهور بر بازار سرمایه چنین می توان نتیجه گرفت که:

شرایط منفی بازار دیروز را کارشناسان تحت تاثیر عوامل بسیاری دانستند که انتظار بازار برای سخنان رئیس جمهور یکی از این عوامل بود با این وصف بازار سرمایه به روند منفی ادامه داد که به نظر می رسد که بازار برای بررسی و جمع بندی نیاز به زمان داشته باشد. بحث ادغام وزارت خانه ها و حاشیه های آن، این روزها نقل محافل اقتصادی است. رییس جمهور اعلام کرد که این کار به سرعت انجام شده و کارها به روال خود بازخواهد گشت. با توجه به تعیین تکلیف وزارتخانه های کار و صنایع - آقای غضنفری امروز به عنوان سرپرست وزارت صنایع معارفه می شود - می توان این امید را داشت که برخی مصوبات و قوانین که با انجام ادغام ها، در هاله ای از ابهام قرار گرفته بود، اجرایی شود و فعالان بورس از این نظر با خیالی آسوده کار خود را دنبال کنند.

 

یک کارشناس بازار سرمایه در این خصوص می گوید:"توقع این بود که بازار متاثر از سخنان دیشب به طور نسبی مثبت باشد ولی شرایط کنونی بازار نشانگر آن است زمان لازم است که بازار بتواند شرایط جدید را بررسی کرده و تبعات آن را بسنجد."

این کارشناس اذعان داشت:"ادغام  وزارتخانه های بازرگانی و صنایع اتفاق مهمی برای بازار قلمداد می شود چرا که صنایع بورسی را تحت تاثیر قرار می دهد ." وی ادامه داد :" به نظر می رسد که ادغام دو وزارتخانه در حالی که وزیر اصلی نیز ، وزیر صنایع نیست صنایع را دچار تردید ساخته است ."

وی ابراز داشت:" این ابهام برای صنایع وجود دارد که آیا هنوز هم موردحمایت هستند یا اینکه آیا سیاست ها در خصوص آن ها دستخوش تغییر خواهد شد؟!"

این کارشناس یادآور شد:" مولفه هایی که در ابتدای امسال برای بازار سرمایه شمردیم تغییر نکرده ، اینکه صنایع به دنبال تطبیق خود با شرایط موجود هستند،افزایش حجم نقدینگی ، حمایت از تولید داخلی در سایه شعار جهاد اقتصادی ، حرکت رو به رشد شرکت ها و رکود بازارهای موازی از مولفه هایی بود که در ابتدای سال برای بازار سرمایه شمردیم ." وی افزود:" این مولفه ها تغییر نکرده است گرچه بازار مسکن که رقیب جدی برای بازار سرمایه محسوب می شود حدودا رشدی ده درصدی را داشته و تحرک کمی را برای این بازار ایجاد کرده است  ولی این تحرک منجر به خروج پول از بازار سرمایه به سوی مسکن نشده است که بتوان روند منفی بازار را نتیجه  آن دانست."

آقای احمدی نژاد بر حل مشکل مسکن تا سال 92 تاکید کرد و از طرح جدیدی در حوزه شهرک سازی سخن گفت و بر عدم افزایش قیمت مسکن تاکید داشت. به این ترتیب شاید رکود بازار مسکن را باید ادامه دار دانست و گروه ساختمان کماکان از گزینه های مهجور بازار خواهد بود. عرضه صف خرید باغمیشه شاید به این مسئله بی ارتباط نباشد.

در بودجه امسال، اجرای یک گام دیگر از قانون هدفمند کردن یارانه ها پیش بینی شده است. البته دولت اجرای این مرحله را به بررسی شرایط موکول کرده است. در صورتی که این مرحله اجرا شود، اثرات تازه ای بر پارامترهای کلان اقتصادی همچون تورم می گذارد. ضمن این که شرکت های با مصرف انرژِی بالا باز هم باید اثرات تازه ای را در بودجه خود لحاظ کنند.

در مجموع سخنان رئیس جمهور برای بازار سرمایه نوید بخش بوده ومثبت ارزیابی می شود ولی نکته اینجاست که بازار سرمایه زمان لازم دارد تا به این جمعبندی مثبت برسد

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم اردیبهشت ۱۳۹۰ساعت ۲۱:۱۰ بعد از ظهر  توسط آرمین شهبازی  | 

گزارش روزانه بازار یکشنبه 25 اردیبهشت

در بازار قرمز رنگ امروز شاهد افتهای پلکانی شاخص بودیم.در ابتدای معاملات یعنی تا ساعت 9:30 شاهد رشد شاخص تا عدد26 هزار و 130 واحد بودیم ولی این رشد دیری نپایید و بازار روند نزولی چشمگیری به خود گرفت.چنانکه تا پایان ساعت معاملات عدد شاخص با 124 واحد کاهش در عدد 25هزار و900 بسته شد.که بیشترین تاثیر منفی بر گردن نمادهای اخابر با 62 واحد ، کچاد 37 واحد ، فولاد25 واحد و کگل با 24 واحد می باشد.در مقابل نماد خساپا با 21 واحد رشد بیشترین تاثیر مثبت را بر بازار امروز داشت پس از آن وغدیر ، خودرو و وصندوق بیشترین تاثیر مثبت را داشتند. یکی از دلایل اصلی این افت که گریبان بیشتر سهم های مطرح بازار را گرفته بود می توان عرضه های پی در پی درنظر گرفت. در یک بررسی اجمالی می توان نکات زیر را در رابطه گروههای مختلف بازار امروز چنین بیان داشت: در گروه خودرویی ها عرضه بلوکی ایران خودرو در ابتدای معاملات همچنان وضعیت بازار این نماد را با صف خرید همراه کرده بود و خودرو به قیمت سقف قبلی خود رسیده و در پایان با عرضه صف خرید مواجه شد ولی هچنان با رشد قیمتی بازار امروز را به پایان رساند. گروه سایپا در ابتدای وقت با تشکیل صف خرید برای سایپا با رشد قیمت روبرو شد اما به تدریج با افت قیمت حتی تا محدوده منفی مواجه شد ولی خود را تاپایان داد و ستدها از کاهش قیمت نجات داد و با رنگ سبز بسته شد. وضعیت تکنیکی نمادهای این گروه نشان می دهد صرفا با عبور از سقف قبلی قیمت می توان از تداوم روند صعودی مطمئن شد و هنوز فاز استراحت ادامه دارد. شاید عرضه بلوکی خساپا، روزهای بهتری را برای این نماد و گروهش رقم بزندزمزمه هایی از تعدیل منفی عایدی از سوی شرکت پارس خودرو در بازار سرمایه به گوش می رسد اما گفته می شود این شرکت توانایی دارد عایدی سال مالی 90 خود را به طور کامل مورد پوشش قرار دهد. شرکت سایپا نیز به تازگی شرکت بن رو را خریداری کرده است. دیگر نمادهای خودرویی گرچه رشد داشته اند اما به صف نرسیده اند. گروه روی با صف فروش فاسمین، فرآور و فسرب روبرو شد. افت قیمت های جهانی تا مرز قیمت های متوسط فروش پیش بینی شده برای سال 1390 علت مهم بی اقبالی به این نمادها است. وضعیت در سایر نمادهای فلزی کمی بهتر است گرچه بررتری عرضه در گروه سنگ آهن و فولاد مشهود بود. در این گروه همچنین، توسعه معادن روي كاهش قيمت داشت. در گروه سنگ آهني، چادرملو و سنگ آهن گل گهر نيز با صف فروش روبرو شدند. وضعیت مبهم وزارت صنایع و معادن در حالی که در وزارت بازرگانی ادغام شده و وزیر مربوط نیز خداحافظی کرده، سبب شده مصوبه لغو عوارض صاردات سنگ اهن در هاله ای از ابهام قرار گیرد و با وجود صعود قیمت اما گل گهر را به صف فروش بکشاند. چادرملو نیز البته زودتر از رقیب با شدت عرضه ها مواجه شده بود. در گروه سرمايه گذاري، شاهد كاهش قيمت بر روي نماد سرمايه گذاري غدير بودیم و در سرمايه گذاري صندوق بازنشستگي نيز شاهد افزايش قيمت بودیم.معادن و فلزات نیز تا حدی با وامید همسو بود اما این نماد نیز منفی شد.، نماد سرمايه گذاري اميد نيز امروز باز شد و با افزايش قيمت روبرو شد. شنیده شده که شرکت سرمایه گذاری توسعه ملی از محل رشد سهام شرکتهای موجود در پورتفوی خود با سود مناسبی همراه شده و احتمال تعدیل مثبت عایدی در این شرکت از محل مذکور وجود دارد. سرمایه گذاری پردیس نیز که به مجمع افزایش سرمایه می رود، امروز با افت قیمت مواجه شد. با وجود شایعات فراوان و افزایش سرمایه قریب الوقوع، این اتفاق نشان از وجود عرضه کنندگانی دارد که روزهای گذشته تقریبا به چشم نمی خوردند.ولی در این گروه بوعلی و وبهمن از اقبال خوبی برخوردار بودند و با افزایش قیمت مواجه شدند. در گروه پیمانکاری، صنعتي دريايي ايران، ماشين سازي اراك و آذرآب همگي با كاهش قيمت مواجه شدند. حفاري شمال نيز با كاهش قيمت روبرو شد. حفاری شمال علی رغم رقابت برای بلوک عمده سهام اما از بالای جدول قیمتی به پایین کشیده شد. به نظر می رسد نماد نیاز به انرژی برای عبور از سقف قبلی قیمت دارد. در صورت فراهم نشدن این انرژی، افت بعید نیست. شنيده شده رقابت بر سر بلوک شرکت حفاری شمال بین شرکت های گروه بهمن ، بانک ملت و سرمایه گذاری صباتامین است که احتمال برنده شدن صباتامین از رقبای دیگر بیشتر است.و اما صدرای لیدر که این روزها حرکت آرامی در پیش گرفته است با شایعاتی همراه شده است. شنيده شده صنعتی دریایی ایران گزارشی از آخرین وضعیت عملکرد و بدهی های خود در این هفته به بازار سرمایه ارائه خواهد داد. یکی افزایش سرمایه و دیگری کاهش بدهی ها.در مورد کاهش بدهی ها شرکت به صورت کاملا جدی در نظر دارد که بار مالی این زیان های انباشته را از روی صورتهای مالی شرکت کم کند. در گروه الكترونيكي مشاهده مي شود كه خدمات انفورماتيك پس از چند روز صف خريد امروز با صف فروش روبرو شد. در نمادهاي ديگر، اين گروه تجارت الكترونيك پارسيان و داده پردازي ايران نيز با كاهش قيمت مواجه هستند. شنیده شده است شرکت سرمایه گذاری ایرانیان طی معاملات هفته گذشته سهام شرکت خدمات انفورماتیک را در بازار سرمایه عرضه کرده است در گروه بانكي، پست بانك تنها صف خريد اين گروه را به خود اختصاص داده است. در اين گروه بانك آرين، بانك سينا،بانك ملت با كاهش قيمت روبرو شده اند ولي در نمادهای بانك صادرات و بانك تجارت و بانک کارآفرین با افزايش قيمت روبرو بودیم شنيده شده در حالی که بحث افزایش سرمایه ، تعدیل مثبت عایدی و معامله بلوکی پست بانک قوت بیشتری گرفته، وزارت اقتصاد هم در حال جمع آوری سهام پست بانک از بازار سرمایه است. و در آخر اینکه بین المللی توسعه ساختمان(ثاخت) امروز به کندی به روند صعودی خود ادامه داد در حالی که شدت تقاضا بر باغمیشه همچنان پابرجاست. به نظر می رسد برخی سهامداران اقدام به شناسایی سود کرده اند و احتمال افت قیمت تا 340 تومان وجود دارد اما تحلیل تکنیکی همچنان هدف 420 تومان را برای نماد معتبر می داند. البته شایان ذکر است که روند منفی بازار امروز را نمی توان بی تاثیر از مشکل دیروز دانست.چرا که بروز چنین اشکالاتی خود جو منفی به داد و ستدهای آتی بازار می دهند.
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و پنجم اردیبهشت ۱۳۹۰ساعت ۲۰:۳۶ بعد از ظهر  توسط آرمین شهبازی  | 

نماد سرمايه گذاري خوارزمي 31ارديبهشت باز مي شود

 به نقل از روابط عمومي فرابورس ايران ، مراسم معارفه شركت سرمايه گذاري خوارزمي روز سه شنبه از ساعت 15 الي 17 در آمفي تئاتر مؤسسه مطالعات و بهره‌وري بهره وري واقع در خيابان شيخ بهايي جنوبي - خيابان ايرانشناسي برگزار مي شود.
دراين مراسم علاوه بر ارائه گزارشي از سوي مهدي كرباسيان ، مديرعامل شركت سرمايه گذاري خوارزمي ، درباره اهداف ، سياست ها ، برنامه ها و چشم انداز فعاليت هاي اين شركت ، به پرسش هاي مدعوين اعم از كارگزاران فعال دربورس سرمايه گذاران ،علاقه مندان و سهامداران پاسخ داده مي شود.
همچنين نماد شركت سرمايه گذاري خوارزمي روز 31 ارديبهشت گشايش مي يابدو همزمان با گشايش نماد و ورود خوارزمي به اين بازار ، پذيره نويسي افزايش 59 درصدي سرمايه اين شركت نيز آغاز خواهد شد.
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و پنجم اردیبهشت ۱۳۹۰ساعت ۱۹:۴۲ بعد از ظهر  توسط آرمین شهبازی  | 

گزارش روزانه بازار چهارشنبه 21 ارديبهشت

ساعات اوليه بازار امروز ركود خاصي بر معاملات حاكم بود بطوريكه صفهاي خريد اول صبح به تدريج جمع شدند. بازار امروز قرمز رنگ غالب بود اما معاملات پر حجم و مثبت در چند نماد مطرح ، سبب صعود ارزش شاخص شده است.اين ركود بيشتر به سبب تعادل در داد و ستدها بر سر نمادهاي مطرح بازار بود ولي در ساير سهامهاي كم تاثير گذار بازار صف خريدهايي مشاهده مي شد كه البته اين هيجام در بين سهامهاي كم اهميت تر نتوانست فضاي سرد اول صبح بازار را بشكند.

اين تنزل تا جايي ادامه پيدا كرد كه شاخص در همان ساعات اوليه به زير26هزار واحد كاهش يافت.البته پس از تلاشهاي بسياري كه بين خريداران و فروشندگان سهامهاي نامطرح صورت گرفت اين افت شاخص تا حدودي جبران شد و در پايان معاملات رقم شاخص براي امروز 2600030 به ثبت رسيد كه نسبت به ديروز 41 واحد افت از خود نشان مي دهد.

در اين افت و خيز شاخص بيشترين تاثير منفي را نماد فولاد با 37 واحد افت داشت.بعد از آن نماد اخابر و خساپا و كچاد با افت قيمتي خود منجر به اين كاهش رقم شاخص شدند.در سويي ديگرسرمايه گذاري غدير با25واحد رشد بيشترين سعي در جبران افت شاخص را داشت.در ادامه نمادهاي ايران خودرو و خدمات انفورماتيك و بانك ملت به اين افزايش شاخص كمك كرند تا بار ديگر شاخص بر مرز 26هزار واحد مقاومت كند.

در گروه سرمايه گذاري ،سرمايه گذاري غدير در اوايل بازار با صف خريد روبرو بود كه با عرضه روبرو شد و در آخر هم متعادل معامله شد ولي افزايش قيمت داشت. در سرمايه گذاري صندوق بازنشستگي شاهد كاهش قيمت بوديم. در اين گروه سرمايه گذاري اميد براي مجمع ساليانه بسته است. سرمايه گذاري پرديس افزايش قيمت داشت.اخيرا سرمايه گذاري پرديس در گزارشي منتهي به دوره مالي31/1/90 آخرين تغييرات سبد سهام خود را اعلام كرده استدر این گزارش، سرمایه شرکت در سهام متنوعی سرمایه گذاری شده است که مهمترین آنها همراه درصد سرمایه آنها بر مبنای ارزش روز به شرح زیر است:

1)     بانک پارسیان با 17.2 درصد از ارزش روز سبد

2)     سرمایه گذاری معادن و فلزات با 17.7 درصد از ارزش روز سبد

3)     ملی صنایع مس ایران با 8.4 درصد از ارزش روز سبد

4)     همراه اول با 4.2 درصد از ارزش روز سبد

5)     لیزینگ رایان سایپا با 3.3 درصد از ارزش روز سبد

6)     داروسازی فارابی با 3.2 درصد از ارزش روز سبد

7)     سرمایه گذاری گروه توسعه ملی (وبانک) با 3 درصد از ارزش روز سبد

8)     مخابرات ایران با 2.5 درصد از ارزش روز سبد

9)     سایر سبد 41 درصد از ارزش روز سبد

بر اساس موارد فوق ارزش روز سبد سهام برای هر سهم مبلغ 1864 ریال به دست می آید. با در نظر گرفتن آخرین ترازنامه شرکت ارزش روز دارایی های شرکت برای هر سهم(NAV)  هم معادل ارزش روز سبد به دست می آید.

در بررسی عملکرد 3 ماهه شرکت و مقایسه آن با دوره مشابه سال قبل در همه بخش ها به جز سود حاصل از سرمایه گذاری، شاهد رشد هستیم که نهایتا منجر به رشد 95 درصدی نسبت به عملکرد سه ماهه سال قبل شده است. اين نماد قرار است 26 ميليارد توماني شود و از محل سود انباشته، سرمايه اسمي خود را از 20 به 26 ميليارد تومان افزايش خواهد داد.

در گروه بانكي فقط پست بانك صف خريد مستحكمي داشت بانك آرين در حالي كه در چند روز گذشته صف خريد هاي سنگيني داشت امروز با كاهش قيمت روبرو شد و صف فروش تشكيل داد. بانك سينا كاهش قيمت را تجربه كرد. بانك سينا 31 ارديبشهت ماه دو مجمع سالانه و فوق العاده (با هدف افزايش سرمايه 100 ميليارد توماني از محل مطالبات و آورده نقدي سهامداران) در ساعات 15 و 17 در هتل اوين برگزار خواهد كرد. بانک ملت که فعال ترین نماد بانکی امروز است،. نماد در صورت عبوراز قيمت 238 به افق های تازه ای خواهد اندیشید اما در صورت عدم موفقیت، احتمال افت تا محدوده 220 و سپس 210 تومان وجود دارد. در نماد بسته بانك پارسيان بنا بر پیشنهاد نماینده گروه ایران خودرو در هیئت مدیره، تقسیم 370 ریال سود به ازای هر سهم مورد تصویب قرار گرفت با این توضیح که تقسیم سود به بعد از ثبت افزایش سرمایه موکول می شود. شرکت امروز قصد تصویب افزایش سرمایه 36 درصدی را دارد و سود تقسیمی را به این امر تخصیص می دهد با این توضیح که سهامدارانی که از فرصت افزایش سرمایه بهره نگیرند، سود را نقدا دریافت می کنند.مجمع همچنان ادامه دارد

در پست بانك شنيده شده پر رنگ تر شدن بحث اعمال افزایش سرمایه این شرکت باعث سنگین تر شدن صف خرید این سهم شده. شنيده شده بانک آرین با تعدیل مثبت عایدی در سال مالی جاری خود مواجه شده است برخی شنیده ها از تعدیل به میزان 100% در این بانک حکایت دارد.

در گروه روي فرآوري مواد معدني و توسعه معادن روي با كاهش قيمت مواجه هستند.در گروه سنگ آهني چادرملو كاهش قيمت دارد، سنگ آهني گلگهر در لحظاتي از بازار با افزايش قيمت روبرو بود ولي در آخر با كاهش قيمت روبرو شد.ايميدرو به تازگي معدن سنگ آهن روباز و جديدي به شركت چادرملو داده است كه مقدمات تجهيز آن درحال انجام است. گل گهر در روزهای گذشته به طور تقریبی پراقبال ترین نماد گروه فلزات بوده که امروز نیز همانند دیگر نمادهای این گروه با رکود روبرو شده است. نماد در روز گذشته به سقف قیمتی قبلی برخورد کرد که امروز با روند نزولی قیمت نشان داد توان عبور از این سطح را ندارد. در صورت تایید این ادعا، احتمال تا قیمت هایی بین 1070 تا 1100 تومان دور از انتظار نیست البته در آن سطح احتمالا حرکت تازه صعودی را اغاز می کند.

در نماد پالايشگاهي و پتروشيمي، پالايش نفت اصفهان و پالايش نفت تبريز شاهد كاهش قيمت بودند. شنيده شده است شرکت پالايش نفت تبريز تعدادي طرح توسعه در دست اجرا دارد که در صورت بهره برداري از آنها توانايي خواهد داشت عايدي خود را مبلغي بيش از 400 ريال به بازار سرمايه اعلام نمايد. در ديگر نمادها مثل نفت بهران و تجهيز نيروي زنگان نيز شاهد كاهش قيمت بوديم.

در گروه خودرويي ها مشاهده شد كه نمادهاي سايپا، پارس خود، گروه بهمن ، زامياد ، ايران خودرو ديزل با كاهش قيمت روبرو هستند. در اين گروه شاهد كاهش قيمت در اكثر نمادها بوديم،ایران خودرو نیز که اقبال ویژه را به دنبال خود می بیند، در صورت تداوم روند صعودی ظرف دو روز آینده به مصاف سطح 480 تومان می رود که سقف قبلی قیمتی است. مدل نمودارها و اندیکاتورها در این نماد به شکلی است که احتمال عبور از این سطح نیز می رود اما در صورت شکست در عبور،افت تا محدوده 420 و سپس 370 تومان دور از انتظار نیست. در صورت عبور از سطح فعلی نیز در ابتدا هدف 550 و سپس هدف 650 تومان در میان مدت است.امروز اين نماد تنها نماد مثبت خودرويي ها بود كه صف خريد تشكيل داد.

فولادي ها امروز تماما قرمز رنگ بودند و نماد فولاد هم بيشترين تاثير منفي را بر شاخص داشت.

در گروه تجهيزات ،صنعتي دريايي ايران با كاهش قيمت روبرو شده است، شنيده هايي مبني بر اينكه تعديل سود شركت منتفي شده ولي افزايش سرمايه تاييد شده است، وجود دارد. در نماد ماشين سازي اراك و آذرآب نيز با كاهش قيمت روبرو بوديم.

نكته اي كه در رابطه با حفاري شمال مي توان گفت اين است كه به سقف قیمتی قبلی خود نزدیک شده که در سطح 310 تومان است. این سطح بالاترین قیمت نماد از زمان حضور در بورس است. برای عبور از این سطح نیاز به انرژی فوق العاده ای است و تعیین تکلیف عبور ظرف یک تا دو روز آینده روشن می شود. در صورت عبور از این سطح، قیمت تا اعدادی بین 380 تا 420 تومان در میان مدت رشد می کند.

و در آخر بايد يادآور شد كه سهامداران نماد اخابر از سهام خود غافل نشوند.در گزارشي از خبرگزاري فارس آمده كه مديرعامل شركت مخابرات با اعلام انجام اقدامات لازم براي بازگشايي نماد در بورس، به انعكاس خبر بدهي مخابرات به ارتباطات زيرساخت و تهديد به قطع ارتباطات مخابراتي پاسخ داد و از سهامداران خواست به مانند گذشته هوشمندانه عمل كنند.وي گفت: با توجه به شفافيت صورت هاي مالي شركت و نبود هيچ مشكلي در فعاليت هاي مخابرات، به مانند گذشته در قابل چنين مواردي هوشمندانه عمل كنند و فريب بازي هاي رسانه اي و غيراخلاقي برخي از عوامل را نخورند.

+ نوشته شده در  شنبه بیست و چهارم اردیبهشت ۱۳۹۰ساعت ۰:۳۹ قبل از ظهر  توسط آرمین شهبازی  | 

گزارش روزانه بازار سه شنبه 20 ارديبهشت

در سومين روز معاملاتي از هفته جاري شاخص بورس بعد از يك افت ، مجددا به عدد 26هزار واحد رسيد. در ادامه روند مثبت روزگذشته معاملات بازار سهام، امروز هم قيمت سهام اغلب شركت هاي بزرگ و آينده دار با افزايش قيمت داد و ستد شدند تا نمودار دماسنج بورس با جهش 288 واحد بار ديگر ازخط مقاومت 26 هزار واحدي عبور كند.

اين جهش از همان ساعات ابتدايي معاملات آغاز شد ، بطوريكه در يك ساعت اول داد و ستدها شاخص بورس بيش از 244 واحد رشد كرد.كه اين نتيجه ، حاصل تاثير مثبت 58تا 12 واحدي نمادهايي همچون فولادمباركه، سرمايه گذاري غدير، چادرملو، گل گهر، پالايش نفت اصفهان ،بانك ملت و توسعه معادن و فلزات مي باشد.

در بازار امروز 369 ميليون سهم به ارزش 135 ميليارد تومان داد و ستد شد كه در اين بين فولاد مباركه بيشرين تاثير را بر رشد شاخص داشت و در مقابل سایپا با 19 واحد کاهش ، بیشترین تاثیر منفی را بر روی شاخص داشت.

نكته اي كه در بازار امروز جلب توجه مي كند ، در نتيجه پايداري ثبات سياسي و آرام بودن جو رواني بازار، ميل به خريد سهام شركت هاي سودآور با قيمت هاي بالاتر از روزهاي پيش، امروز هم قوت گرفت كه اين روند با تشكيل صف هاي خريد از يك طرف و عرضه سهام و حذف صف خريد و شكل گيري دوباره صف خريد سهام تعدادي از شركت ها مانند سرمايه گذاري غدير،فولاد مباركه، بانك ملت، ايران خودرو، پالايشگاه تبريز ، زامياد ، پست بانك ايران ، گل گهر و غيره همراه بود.

در اين بازار پر تقاضاي امروز  ، نتنها تا پايان بازار عطش خريداران  كم نشد بلكه با بالا رفتن رقم شاخص در همان ساعات ابتدايي اين ميل نيز افزايش يافت و رشد قيمت سهام اغلب شركتها از اين هيجان خريد نكاست.

و در نتيجه اين خريدها ، ما امروز شاهد بوديم كه آمار معاملات از مرز 100 ميليارد گذشت كه خود نشاني از پويايي امروز بازار بود.

در گروه سنگ آهنی ها در حالی شاهد واگذاری صف های خرید چادر ملو و گل گهر بودیم که اخبار رسیده از این شرکتها حکایت از آینده ای روشن و افزایش سود آوری برای آنها دارد به عنوان مثال حذف عوارض صادرات و تأثیر مثبت آن بر گل گهر و نیز واگذاری معدن رو باز در یزد به چادر ملو و همچنین نظر موافق و زیر صنایع برای ورود سنگ آهن به بورس کالا اخباری نیست که سبب ترس سهمداران از آینده این شرکتها شود از همین رو با نگاهی میان مدت براحتی می توان سودی به مراتب بیشتر از نوسان گیران بر دو شرکت مذکور شناسایی کرد .

در گروه سرمایه گذاری های بورس ، غدیر تاكنون پيشتاز بوده است اين نماد پس از اعمال افزایش سرمایه تا 1200 میلیارد تومان با اقبال بازار روبرو شده است. كارشناسان دلايل اين پيشتازي را رخدادهای متنوع و گوناگونی ميدانند كه اين روزها در شرکت های زیرمجموعه وغدیر دیده می شود که ورود برخی از آن ها به بازار سرمایه، از مهمترین تحولات است كه اين تحولات را به صورت زير مي توان بررسي كرد:

الف)  شرکت باغمیشه که مهمترین زیرمجموعه شرکت بین المللی توسعه ساختمان است، فردا وارد فرابورس می شود در حالی که با توجه به سهامداری بیش از 99 درصد ثاخت در این شرکت، اثرپذیری وغدیر از این عرضه را نشان می دهد. با توجه به بهای تمام شده برابر با قیمت اسمی ثباغ در صورت های مالی بین المللی توسعه ساختمان، عرضه 10 درصد سهام این شرکت می تواند سود مناسبی نصیب ثاخت نماید.

ب) پتروشیمی پردیس وارد فرابورس شد تا یکی از دو شرکت با ارزش بالا که بخش اعظم سود هر سهم سرمایه گذاری غدیر را تامین می کند، امکان ارزیابی دقیق ارزش خود را فراهم کند. تحولات اخیر در گروه پتروشیمی بر این نماد اثر مطلوب بنیادی خواهد داشت و عرضه های سنگین نیز سبب ایجاد سهام شناور بیشتر در بازار شد.

ج) سرمایه گذاری خوارزمی گرچه اکثر سهام خود را متعلق به مجموعه بانک صادرات می بیند اما در برخی زیرمجموعه های سرمایه گذاری غدیر، سرمایه گذاری کرده است. ورود این شرکت به بازار سرمایه نشان از تحرک ویژه گروه بانک صادرات و سرمایه گذاری غدیر برای هر چه بیشتر بورسی شدن این مجموعه است.

د) اما شرکت های بورسی وغدیر نیز تحولات جالبی دارند. شاید عرضه سهام زیرمجموعه های بین المللی توسعه ساختمان به منظور واقعی تر شدن ارزش این شرکت است تا مگر پرونده فروش ثاخت دوباره به جریان بیافتد. سال گذشته قرار بود این شرکت به فروش برسد اما این موضوع به تعویق افتاد. موتوژن نیز سال عملیاتی بسیار خوبی را پشت سر گذاشته و سرمایه گذاری غدیر به فروش این شرکت بی میل نیست. سهام وغدیر در توسعه صنایع بهشهر در دو سال گذشته افزایش بسیاری پیدا کرده است. گروه بهمن نیز شایعاتی دال بر افزایش سرمایه 100 تا 200 درصدی و تعدیل مناسب سود را به دنبال خود می بیند.

و اينچنين است كه غدير در بازار اين روزها زير ذره سهامداران مي باشد.

در گروه تجهیزاتی ها شاهد كاهش قيمت ماشين سازي اراك و آذرآب بوديم.كه از دلايل اين كاهش قيمت را روند منفي صدرا مي توان دانست.صدرا امروز متعادل معامله شد اما عليرغم شايعات موجود در رابطه با صدرا انتظار سهامداران برآورده نشد.چرا كه اين روزها خبر افزايش سرمايه اين شركت ليدر در محافل بورسي مطرح است.به نظر برخي كارشناسان منتفي شدن بحث تعديل سود تا قبل از مجمع يكي از دلايل اين رفتار قيمتي صدرا است.البته ناگفته نماند كه صدرا كمي دور از انتظار عمل مي كند كه اين از مشخصه هاي اصلي اين نماد پر آوازه بورس است.

همان طور كه شاهد بوديم در معاملات امروز فشار عرضه سهام بر روی اغلب شرکتهای پر متقاضی مشهود بود اما بنظر می رسد همچنان تفکر ادامه روند صعودی قیمت سهام شرکتها و شاخص بورس در بین سرمایه گذارن وجود دارد . اما با نگاهی واقع بینانه و تحلیلی به بازار سرمایه بنظر نمی رسد در شرایط فعلی ریسک خاص و ابهام تأثیر گذاری بر بازار اثر گذار باشد حداقل برای یک سرمایه گذاری میان مدت خطری متوجه بورس نیست

+ نوشته شده در  سه شنبه بیستم اردیبهشت ۱۳۹۰ساعت ۱۸:۱۲ بعد از ظهر  توسط آرمین شهبازی  | 

گزارش بازار روز دوشنبه 19 ارديبهشت

 ارزش کل معاملات امروز به 836 میلیارد ریال رسید. 96 میلیارد ریال متعلق به معاملات فولاد مبارکه و 88 میلیارد ریال مختص معاملات گل گهر بود. شاخص کل امروز با 58/385 واحد افزایش به 70/25752 واحد رسید.

حضور حیدر مصلحی در جلسه عصر دیروز هیئت دولت و اظهارات احمدی نژاد از تب التهاب مسائل سیاسی کاست تا بازار رنگی مثبت و امیدوار کننده به خود بگیرد. در این بین بازارهای جهانی نیز نشانه هایی از بهبود را پس از سقوط اواخر هفته گذشته، به نمایش گذاشتند.

صعود عمومی قیمت ها در دو صنعت فلزات و پتروشیمی در حالی رخ داد که تقاضا برتری قاطع خود را اثبات کرد و صف های خرید متعددی تشکیل شد. گروه سنگ آهن در این زمینه پیشرو بود چه این که فرصت یافت تاثیر خبر مثبت اخیر را در حوزه صادرات، در تقاضا خود ببیند گرچه عرضه ها بر نمادهای چادرملو و گل گهر بالا بود. فولاد مبارکه بارها صف خرید تشکیل داد و حجم معاملات سنگینی داشت. نمادهای متعلق به گروه فلزات رنگی نیز فرصت تعادل یافتند گرچه فرآوری مواد معدنی، ملی صنایع مس و توسعه معادن روی اوقات زیادی را در محدوده منفی سپری کردند. نمادهای فولاد آلیاژی نیز صف خرید پیدا کردند.

در گروه پتروشیمی اما صعود قیمت ها در شکلی وسیع تر رخ داد. نمادهای شازند و آبادان در طول وقت صف خرید داشتند و پردیس بارها به این مرحله رسید. در ادامه وقت اما نمادهایی چون اصفهان، شیراز، خارک و فن آوران نیز تا محدوده صدر جدول رشد کردند که شصفها و شیراز به صف خرید نیز رسیدند. رشد قیمت ارز برای این صنعت، رخدادی مهم در این روزها است. نماد شاراک امروز برای برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه بسته شد. اما گروه خودرو نیز با افت و خیز فراوان صف خرید نمادهای متعددی از خود را دید. در این گروه زامیاد صف خود را حفظ کرد و صف نمادهای ایران خودرو و پارس خودرو نیز پایدار بود اما سایپا و گروه بهمن با مشکل عرضه های سنگین روبرو بودند.

در گروه نمادهای سرمایه گذاری اما حق تقدم سرمایه گذاری غدیر با رشد قیمت جالب گشایش یافت. در گروه مخابرات، اقبال نسبی به ارتباطات سیار وجود داشت در حالی که مجمع عمومی عادی مخابرات ایران دیروز برگزار شده و 430 ریال سود به ازای هر سهم تقسیم شده است. در گروه الکترونیکی نیز شاهد تشکیل صف خرید برای نمادهای تجارت الکترونیک پارسیان و خدمات انفورماتیک بودیم. گروه پیمانکاری با تاخیر به صف خرید رسید گرچه تقاضا برای حفاری شمال بالا بود و نماد در همان دقایق ابتدایی صف خرید تشکیل داده بود

+ نوشته شده در  دوشنبه نوزدهم اردیبهشت ۱۳۹۰ساعت ۲۲:۴۷ بعد از ظهر  توسط آرمین شهبازی  | 

گزارش روز يكشنبه 17 ارديبهشت

ارزش کل معاملات امروز به 864 میلیارد ریال رسید. 155 میلیارد ریال متعلق به معاملات سرمایه گذاری غدیر و 80 میلیارد ریال مختص معاملات زامیاد بود. شاخص کل امروز با 12/153 واحد کاهش به 60/25366 واحد رسید.

همان طور که قابل پیش بینی بود، تحولات بازارهای جهانی در روزهای تعطیل گذشته، اثر خود را بر بازار امروز گذاشت. در این بین گرچه شاهد تشکیل صف های عرضه متعددی بودیم اما تقاضا نیز قدرتمند بود و کمتر صفی پایدار ماند.

افت قیمت فلزات رنگی سبب تشکیل صف های فروشی شد که جمع آوری نشد. نرخ جهانی روی در حالی تا 2000 دلار در هر تن افت کرده که قیمت متوسط فروش بودجه 90 شرکت های صنعت روی نیز به همین میزان تخمین زده شده است. به این ترتیب این نگرانی به وجود می آید که با افت قیمت روی به کمتر از سطح مذکور، تحقق بودجه این شرکت ها با دشواری همراه شود. به این ترتیب هر سه نماد فعال فرآوری مواد معدنی، توسعه معادن روی و ملی سرب و روی با صف عرضه مواجه شدند. این در حالی است که مجمع عمومی عادی سالیانه کالسیمین امروز برگزار می شود.

اما نماد ملی صنایع مس نیز با صف مستحکم فروش روبرو بود در حالی که همچنان نرخ های جهانی حدود 1500 دلار ( بیش از 20 درصد) بیش از پیش بینی بودجه شرکت است. در گروه فولاد و سنگ آهن نیز برتری عرضه مشهود بود اما نماد گل گهر به واسطه حذف عوارض صادرات سنگ آهن، با تقاضا ویژه ای روبرو بود. در گروه پتروشیمی نیز اثر افت قیمت های جهانی بر نمادها مشهود بود با این تفاوت که نماد شازند در آستانه برگزاری مجمع عمومی عادی با اقبال روبرو بود و این اقبال نسبتا برای نماد آبادان نیز مشاهده می شد. پتروشیمی پردیس نیز سعی می کرد با افت قابل توجه قیمت روبرو نشود. در این گروه خبر واگذاری دو شرکت زیرمجموعه پتروشیمی از سوی سرمایه گذاری پتروشیمی، سبب اقبال به این نماد شد و سرمایه گذاری غدیر که این روزها با خبر خرید شرکت پتروشیمی مارون روبرو است، برتری تقاضا و حجم معاملات سنگین را شاهد بود.

در گروه خودرو و پیمانکاری اما شدت عرضه ها به شکلی بود که صف های عرضه متعددی تشکیل شد. در گروه پیمانکاری علی رغم صف سه قلوی مطرح این گروه، حفاری شمال با صف خرید گشایش یافت. نماد برای برگزاری مجمع فوق العاده انتخاب اعضای هیئت مدیره متوقف شده بود. در گروه خودرو نیز شدت عرضه ها بر گروه سایپا بالا بود گرچه خریداران زیادی برای سهام شرکت های این گروه وجود داشت. در گروه بانکی صف نماد آرین فرو ریخت و صف نماد پست بانک حفظ شد.

+ نوشته شده در  دوشنبه نوزدهم اردیبهشت ۱۳۹۰ساعت ۹:۲۷ قبل از ظهر  توسط آرمین شهبازی  | 

تحليل روند نزولي شاخص بورس و لزوم اجتناب سهامداران از رفتار احساسي

محمدرضا رهبر مديرعامل كارگزاري حافظ در رابطه با شرايط روزهاي اخير بازار سهام اظهار داشت: نكته اساسي در وضعيت حال حاضر بازار سهام اين است كه به رغم ريزش ارقام شاخص بورس و قيمت سهام اكثر شركت ها، اوضاع نقدشوندگي سهام و حجم معاملات روزانه نسبت به روزهاي رونق گذشته تغييري نكرده و حجم معاملات قابل توجه است كه نشانه هايي از اميد اغلب سرمايه گذاران به بهبود اوضاع دارد.
وي ادامه داد: بخشي از نزول قيمت ها و شاخص بورس طبيعي بوده و با در نظر گرفتن رشد شتابان متغيرها در هفته هاي اول سال، قميت ها بايد تعديل مي شد و شاخص در وضعيت استراحت قرار مي گرفت.
به گفته رهبر اما بخشي ديگري از نزول شاخص ناشي از مسائل روز است كه در صورت تداوم آن مي تواند موجب بروز نگراني هايي بين سهامداران شود.
اين كارگزار بورس با اشاره به اينكه طي روزهاي آينده و نزديك دو اتفاق ممكن است جهت بازار را تغيير دهد، خاطر نشان كرد: اتفاق اول مربوط به راه اندازي صندوق سرمايه گذاري سپهر (وابسته به صادرات) است كه با سرمايه 150 ميليارد توماني شروع كرده و طي آن قرار است 70 درصد از منابع آن در بورس و بازار سهام تزريق شود.
رهبر افزود: علاوه بر اين صندوق ارزي ايرانيان كه تاكنون 18 ميليون يورو از منابع را جمع آوري كرده برنامه حضور در بورس و سرمايه گذاري در شركت هاي بورسي دارد كه در اين حالت مي توان شاهد ارايه تقاضاهاي جديد و خريد سهام شركت ها و در نتيجه تغيير جهت بازار سهام شد.
وي در خاتمه به سهامداران توصيه كرد: در اين شرايط بايد از هرگونه رفتار احساسي و تصميم گيري هاي بدون تحليل و بررسي و فروش سهام شركت هاي ارزشمند خودداري كرد چرا كه با برگشت قريب الوقوع بازار، سهام اين دسته از شركت ها به دليل تشكيل صف هاي خريد قابل تهيه نخواهد بود.
+ نوشته شده در  یکشنبه یازدهم اردیبهشت ۱۳۹۰ساعت ۱۹:۰ بعد از ظهر  توسط آرمین شهبازی  | 

گزارش روز چهارشنبه 7اردیبهشت

ارزش کل معاملات امروز به 1600 میلیارد ریال رسید. 286 میلیارد ریال متعلق به معاملات مخابرات ایران و 134 میلیارد ریال مختص معاملات پتروشیمی پردیس بود. شاخص کل امروز با 31/491 واحد کاهش به 80/25781 واحد رسید.

روند منفی بازار امروز تشدید شد و این در حالی بود که همگان برخی اخبار سیاسی را علت اصلی این موضوع می دانستند. برخی رخدادهای اقتصادی کشور نیز در این بین مزید بر علت شده تا دوران اصلاح و رکود بازار سرمایه به خروج نقدینگی از این عرصه کمک کند.

همچنان فروش سکه توسط بانک مرکزی رونق خاصی در شبکه بانکی دارد. در حالی که پیش از این بازار سکه دچار حباب قیمتی شده بود و رشد قیمت ها افسار گسیخته ادامه داشت، بانک مرکزی به صحنه آمد و با عرضه نامحدود سکه و شمش طلا قیمت ها را با افت زیادی روبرو کرد تا نرخ انواع سکه با قیمت های جهانی طلا برابر شود. افت قیمت ها گرچه عده ای را متضرر کرد اما قیمت های مناسب طلا در بانک ها سبب هجوم مردم و برخی فعالان این صنعت شد تا همچنان سرآمدی بازار طلا در این شرایط تداوم داشته باشد. این مسئله نمی تواند بر بازار سرمایه نیز اثرگذار نباشد چه این که بازار سه هفته ای است با توقف روند صعودی روبرو شده و رخدادهای روزهای اخیر نیز به ایجاد یک روند کاهشی جدی منجر شده است.

در این گونه مواقع است که ترس بر بازار غلبه می کند و همین ترس به ایجاد فشار فروش و تمایل بالا به نقد کردن دارایی های مالی می انجامد. اگر بازار دیگری برای سرمایه گذاری جذاب به نظر برسد، تمایل سهامداران برای خروج نقدینگی بیشتر نیز می شود. به این ترتیب رخدادهای بازار طلا در روزهای اخیر و افت بازار سرمایه، به تشدید این روند در آخرین روز هفته انجامید. فشار سنگین فروش، اکثر نمادهای مطرح را در صف فروش فرو برد و البته همچون روند دو سال گذشته، حمایت ها سبب شد اکثر صف ها به سرعت از بین برود و برخی صف ها نیز حجم نه چندان قابل توجهی داشته باشد.

بازار منتظر هفته آینده و تحولات بازار سرمایه می ماند. احتمال تقویت خریداران وجود دارد به شرطی که ترس بازار افزایش نیابد و انگیزه ها برای فروش افت کند. شاید مقطع فصل مجامع به این مسئله کمک کند.

+ نوشته شده در  پنجشنبه هشتم اردیبهشت ۱۳۹۰ساعت ۲۱:۳۰ بعد از ظهر  توسط آرمین شهبازی  | 

گزارش روز چهارشنبه 7اردیبهشت

ارزش کل معاملات امروز به 1600 میلیارد ریال رسید. 286 میلیارد ریال متعلق به معاملات مخابرات ایران و 134 میلیارد ریال مختص معاملات پتروشیمی پردیس بود. شاخص کل امروز با 31/491 واحد کاهش به 80/25781 واحد رسید.

روند منفی بازار امروز تشدید شد و این در حالی بود که همگان برخی اخبار سیاسی را علت اصلی این موضوع می دانستند. برخی رخدادهای اقتصادی کشور نیز در این بین مزید بر علت شده تا دوران اصلاح و رکود بازار سرمایه به خروج نقدینگی از این عرصه کمک کند.

همچنان فروش سکه توسط بانک مرکزی رونق خاصی در شبکه بانکی دارد. در حالی که پیش از این بازار سکه دچار حباب قیمتی شده بود و رشد قیمت ها افسار گسیخته ادامه داشت، بانک مرکزی به صحنه آمد و با عرضه نامحدود سکه و شمش طلا قیمت ها را با افت زیادی روبرو کرد تا نرخ انواع سکه با قیمت های جهانی طلا برابر شود. افت قیمت ها گرچه عده ای را متضرر کرد اما قیمت های مناسب طلا در بانک ها سبب هجوم مردم و برخی فعالان این صنعت شد تا همچنان سرآمدی بازار طلا در این شرایط تداوم داشته باشد. این مسئله نمی تواند بر بازار سرمایه نیز اثرگذار نباشد چه این که بازار سه هفته ای است با توقف روند صعودی روبرو شده و رخدادهای روزهای اخیر نیز به ایجاد یک روند کاهشی جدی منجر شده است.

در این گونه مواقع است که ترس بر بازار غلبه می کند و همین ترس به ایجاد فشار فروش و تمایل بالا به نقد کردن دارایی های مالی می انجامد. اگر بازار دیگری برای سرمایه گذاری جذاب به نظر برسد، تمایل سهامداران برای خروج نقدینگی بیشتر نیز می شود. به این ترتیب رخدادهای بازار طلا در روزهای اخیر و افت بازار سرمایه، به تشدید این روند در آخرین روز هفته انجامید. فشار سنگین فروش، اکثر نمادهای مطرح را در صف فروش فرو برد و البته همچون روند دو سال گذشته، حمایت ها سبب شد اکثر صف ها به سرعت از بین برود و برخی صف ها نیز حجم نه چندان قابل توجهی داشته باشد.

بازار منتظر هفته آینده و تحولات بازار سرمایه می ماند. احتمال تقویت خریداران وجود دارد به شرطی که ترس بازار افزایش نیابد و انگیزه ها برای فروش افت کند. شاید مقطع فصل مجامع به این مسئله کمک کند.

+ نوشته شده در  پنجشنبه هشتم اردیبهشت ۱۳۹۰ساعت ۲۱:۱۹ بعد از ظهر  توسط آرمین شهبازی  | 

گزارش روز چهارشنبه 31/01/1390

ارزش کل معاملات امروز به 939 میلیارد ریال رسید. 65 میلیارد ریال متعلق به معاملات ملی صنایع مس و 63 میلیارد ریال مختص معاملات صندوق بازنشستگی بود. شاخص کل امروز با 53/259 واحد افزایش به 00/26475 واحد رسید.

بازار بالاخره پس از چند روز روند منفی و خنثی، روزی مثبت را پشت سر گذاشت. تحولات جهانی موتور محرکی برای این رشد بود. برخی صنایع و نمادهای مطرح نیز پس از تجربه تصحیح قیمتی در روزها ی گذشته، با جو امروز بازار هم گام شدند.

نه تنها قیمت طلا رکورد خود را بهبود بخشید که قیمت های جهانی نفت نیز توانستند به خبر یک خبرگزاری ها تبدیل شوند. این اتفاق کافی بود تا صنایع وابسته با افزایش تقاضا در بورس روبرو شوند. قیمت جهانی روی رشد مناسبی داشت. در این بین نمادهای توسعه معادن روی و فرآوری مواد معدنی با رشد قیمت روبرو شدند تا کالسیمین که سود قطعی هر سهم سال مالی 89 را 141 تومان اعلام کرده بود، بازگشایی قیمتی مطلوبی داشته باشد. نمادهای گروه روی در روزهای آینده به استقبال مجامع عمومی عادی خود می روند. صعود در گروه سنگ آهن و فولاد نیز از دیگر تحولات بود. فولاد مبارکه البته تنها دقایقی به صف خرید رسید اما گل گهر این اتفاق را چند بار تکرار کرد. نمادهای سرمایه گذاری سنگ آهنی نیز نوسان زیادی داشتند.

اما گروه خودرو در لحظات نخست شاهد صف خرید پارس خودرو بود و در ادامه با انباشت تقاضا در نماد سایپا روبرو شد. صف سایپا مرتب عرضه می شد. دیگر خودروسازان نیز صعود قیمتی مناسبی داشتند. در گروه سرمایه گذاری اما نمادهای دارای صف خرید بسیار بیشتر بود چه این که سرمایه گذاری سایپا صف خرید جالبی داشت و نمادهای دیگری چون وصندوق، ونیکی، وتوکا، وتوشه و وصنعت نیز به صف خرید رسیدند. در گروه بانکی اما نماد پارسیان بسته شد که علت آن احتمال « دستکاری قیمت» عنوان شد. این نماد دو روزی بود با صف بسیار سنگین روبرو بود که حاصل رقابت بر سر کرسی های مدیریتی این بانک بود. در این گروه شاهد تشکیل صف خرید برای نمادهای سینا و ملت نیز بودیم. گروه پیمانکاری اما به فاصله یک روز شاهد بازگشایی نماد صنایع آذرآب بود. این نماد پس از تعدیل 50 درصدی عایدی دوباره به تابلو معاملات برگشت و البته با افت قیمت روبرو شد. دراین گروه صدرا نیز همچنان گرفتار شدت عرضه ها بود و ماشین سازی اراک نیز با دو نماد دیگر همسویی داشت.

در هر حال با وجود روند مثبت بازار اما قدرت تقاضا همچنان از تردید فعالان در ثبات این روند حکایت دارد. به نظر می رسد دوران استراحت آن هم با رنگ و بوی مجامع کماکان ادامه داشته باشد.

+ نوشته شده در  پنجشنبه یکم اردیبهشت ۱۳۹۰ساعت ۹:۴۷ قبل از ظهر  توسط آرمین شهبازی  | 

گزارش روزانه بازار سه شنبه 30فروردین

طی معاملات امروز شاخص کل بورس با افت 192 واحدی به رقم 26236 واحد رسید که سهم های مپنا ، ملی مس و فولاد مبارکه بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل داشتند .حجم معاملات امروز بازار 439 میلیون سهم و ارزش کل ان 192 میلیارد تومان بود .

 

ورود به هیجان خرید بازار در هفته سوم فروردین ، به طور هیجانی قیمت های بسیار از سهام را زودتر به حرکت واداشته است و ریزش اخیر یک هفته گذشته تا حدود زیادی قیمت های را معقول و منطقی می کند .در این بین شرکت هایی که مجمع عادی سالیانه شان زودتر برگزار می شود و تقسیم سود مناسب تری دارند .

 

افت قیمت های جهانی در روز گذشته و رسیدن قیمت مس به سطح 9296 دلار و روی به سطح 2327 دلار منجر به افت قیمت سهم های فلزی در بازار شد، در این بین در صورت ادامه ریزش قیمت های جهانی انتظار می رود سهام فلزی بورس افت بیشتر را تجربه کنند .دراین بین قیمت بیلت نیز با اندکی رشد به 529 دلار رسید ، کارشناسان معتقدند در دو هفته آتی احتمال رشد قیمت های جهانی وجود دارد و دلیل افت قیمت های جهانی در هفته گذشته را تا حدودی تقویت دلار در بازارهای جهانی ارزیابی کرده اند .

 

در نماد سرمایه گذاری بوعلی بعد از عرضه سرماه گذاری تدبیر در معاملات امروز شاهد صف فروش بودیم ، بنظر می رسد محدوده 950 تا 970 ریال سطح حمایتی جالب توجهی برای سهم باشد و احتمالاً ازا ین سطح شاهد برگشت قیمتی باشیم .

 

در نماد داده پردازی ایران که در چند ماه اخیر بیش از 150% رشد را تجربه نموده و بدون اینکه تغییراتی در سود شرکت ایجاد شده باشد ، حرف و حدیث هایی شنیده می شود ، از قرار معلوم قرارداد امضای دیجیتال کلا کنسل شده و به یکی از شرکت های وزارت بازرگانی رسیده است ، ورود به معامله خرید در قیمت های فعلی نامناسب ارزیابی می شود و قیمت فعلی مصداق کامل حباب قیمتی می باشد .

 

فروکش کردن نگرانی مردم از نحوه اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها، ظرفیت کنونی بازار برای جذب نقدینگی های جدید و رکود سایر بازار ها از مهم ترین مواردی است که سبب رشد شاخص بورس شده است. به گزارش خبرگزاري ايلنا، مدیرعامل کارگزاری بانک ملت با بیان این مطلب گفت: پیش از اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها درسال 89، نوعی نگرانی و دغدغه وجود داشت که پس از اجرا، این نگرانی از بین رفت. مجید غفارپور افزود: جو روانی پیش از اجرای قانون هدفمندی یارانه ها این بود که شاهد افزایش نرخ تورم و رشد قیمتی در اکثر بازارها خواهیم بود که به تبع آن حاشیه سود واحدهای تولیدی، کاهش می یابد که این پیش بینی محقق نشد. به گفته وی اجرای خوب قانون هدفمند کردن یارانه ها بخش قابل توجهی از نگرانی ها را کاهش داد و فعالیت فعالان بازار سرمایه و شناساندن این بازار به جامعه سبب حرکت مردم به سمت بورس شده است. غفارپور اظهار داشت: باتوجه به این شرایط ، احتمال ادامه رشد شاخص بورس وجود دارد و نگرانی ها درباره رشد حبابی بازار نیز غیرمنطقی است. به اعتقاد وی در حال حاضر بازار سرمایه، مطمئن ترین و مناسب ترین بازار برای سرمایه گذاری است زیرا بازدهی مناسبی دارد

.

در معاملات امروز بعد از حجم سنگین خرید در فاراک و صدرا شاهد صف فروش در هر دو نماد بدیم که در انتهای بازار به دلیل ارزندگی فاراک صفش جمع اوری شد ، در نماد فاراک محدوده 2420 ریال سطح حمایتی بسیار مناسب و در صدرا 2500 ریال حمایت وجود دارد . بنظر می رسد  خرید فاراک در معاملات فردا و صدرا در محدوده 2500 ریال کم ریسک باشد .در خصوص فاراک شنیده می شود برنامه تعدیل عایدی تا 250 ریال وجود دارد .

 

مدير عامل شرکت آذرآب طي نامه‌اي به سازمان بورس از تاثير 50 درصدي قرارداد بويلرهاي ستاره خليج فارس بر EPS سال مالي 90 اين شرکت خبر داد.به گزارش سرويس اقتصادي آريا، غلامرضا بهمنش مدير عامل شرکت آذرآب طي نامه‌اي به اداره نظارت برناشران سازمان بورس از تاثير 50 درصدي قرارداد بويلرهاي ستاره خليج فارس بر هر سهم اين شرکت خبر داد و گفت: مراحل نهايي تهيه اطلاعات اين قرارداد بر مبناي زمانبندي پروژه در حال نهاي شدن است که در نهايت تا 7 ارديبهشتماه 90 اطلاعات تکميلي اين قرارداد از طريق سازمان بورس در اختيار فعالان بازار سرمايه قرار خواهد گرفت.براساس اين گزارش شرکت آذرآب پيش‌بيني سود هر سهم سال مالي 90 را در تاريخ‌هاي 28بهمن و 22 اسفندماه 89 به صورت حسابرسي‌شده مبلغ 197 ريال اعلام کرده بود.اين در حالي است که باتوجه به پيش بيني قبلي ارائه شده به مبلغ 197 ريال، لذا پيش بيني جديد در حدود 296 ريال خواهد بود. شرکت آذرآب جزييات اطلاعات را ارائه نکرده است از طرفي موضوع قرارداد يادشده و اخذ پيش‌دريافت قرارداد در تاريخ‌هاي سوم اسفندماه 89 و 20فروردين ماه جاري  افشا شده بود.بنابراين گزارش شرکت کماکان برخلاف استانداردهاي حسابداري پيش بيني تلفيقي را ارائه نکرده است.همچنين مطابق صورت‌هاي مالي حسابرسي‌شده سال مالي منتهي به 29 اسفندامه 88 زيان انباشته شرکت در پايان سال مالي مذکور بالغ بر 115 ميلياردو 129 ميليون ريال که به ازاي هر سهم مبلغ 384 ريال است.لازم به ذکر است که  نظر سرمايه‌گذاران محترم را به بندهاي گزارش بررسي اجمالي حسابرس مستقل نسبت به صورت‌هاي مالي مياندوره‌اي 6 ماهه که در تاريخ 27 آذرماه 89 در سايت کدال به بازار منعکس شده است جلب مي‌کند.

كيوان ايراني در گفت وگو با خبرنگار اقتصادي فارس، با ارايه تحليلي از وضعيت صنعت حاضر دربورس فولاد و سنگ آن كشور اظهار داشت: ظرفيت و توليد فولاد خام كشور (شامل شمش، بيلت، بلوم و اسلب) تا پايان سال 89 به ترتيب به 18 و 12 ميليون تن افزايش يافته و برآورد مي‏شود تا پايان سال93 با بهره برداري طرح‏هاي توسعه شركت‏هاي فولادي موجود به ظرفيت 11 ميليون تن، 8 طرح استاني به ظرفيت 6.4 ميليون تن و طرح‏هاي جديد فولادي از جمله فولاد ارفع، غدير ايرانيان، طرح‏هاي فولادي گل گهر و چادرملو به ظرفيت 7.6 ميليون تن، ميزان كل ظرفيت فولاد خام كشور به بيش از 43 ميليون تن برسد.
وي ادامه داد: براي توليد 43 ميليون تن فولاد خام كشور به بيش از 62 ميليون تن گندله يا به 63 ميليون تن كنسانتره نياز خواهيم داشت در حاليكه ظرفيت فعلي كنسانتره كشور حدود 24 ميليون تن و ظرفيت فعلي گندله 18 ميليون تن (5 ميليون تن گل گهر، 3.4 ميليون تن چادرملو و نيز فولاد خوزستان و مباركه هر كدام به ظرفيت 5 ميليون تن) است.
به گفته ايراني با به بهره‏رسيدن طرح‏هاي توسعه كنسانتره شركت‏هاي سنگ آهني و گندله تا انتهاي سال 93، ظرفيت كنسانتره و گندله كشور به ترتيب به 46 و 40 ميليون تن خواهد رسيد كه اين ميزان جوابگوي توليد 62 ميليون تن فولاد خام نخواهد بود.بنابراين تا انتهاي سال 93 با 17 ميليون تن كمبود ظرفيت كنسانتره و 22 ميليون تن كمبود ظرفيت گندله مواجه خواهيم بود.
اين كارشناس خاطر نشان كرد: در چنين شرايطي يعني كمبود كنسانتره و گندله انتظار مي‏رود به دليل مازاد تقاضاي كنسانتره و گندله، هم شركت‏هاي سنگ آهني از بازار فروش بسيار خوبي برخوردار بوده و هيچ گونه نيازي به صادرات كنسانتره و گندله نداشته باشند و هم اينكه قيمت‏هاي كنسانتره و گندله به دليل مازاد تقاضا و متعاقب آن افزايش قدرت چانه زني سنگ آهني‏ها از رشد قابل توجهي برخوردار باشند.
ايراني ادامه داد: بنابراين انتظار مي‏رود چشم انداز بسيار مساعد و خوشايندي در انتظار سهامداران هلدينگ‏هاي سنگ آهني از جمله مديريت سرمايه‏گذاري اميد و توسعه معادن و فلزات و نيز قيمت سهام شركت‏هاي سنگ آهني مانند گل گهر و چادرملو ‏باشد.
وي افزود: در شرايطي عمده صادارت كنسانتره طي سال‏هاي گذشته توسط گل گهر انجام مي‏گرفت كه با توجه به كمبود كنسانتره در داخل كشور، نه تنها اين شركت نيازي به صادرات محصولات نخواهد داشت بلكه انتظار مي‏رود محصولاتش را در سال‏هاي آتي پيش فروش كند.
به گفته وي از آنجا كه تبديل كنسانتره به گندله، ارزش افزوده بسيار بالايي را براي شركت‏هاي سنگ آهني به همراه دارد به همين دليل شركت‏هاي سنگ آهني ( از جمله گل گهربه ظرفيت 5 ميليون تن و چادرملوبه ظرفيت 3.4 ميليون) اقدام به احداث واحد گندله سازي كرده و طرح‏هاي توسعه ديگري را نيز در جهت افزايش ظرفيت گندله‏سازي (از جمله طرح افزايش ظرفيت 1.6 ميليون تن گندله چادرملو) در اولويت كاري خود قرار داده اند و در سال‏هاي آتي از ارزش افزوده اين طرح‏ها بهره‏مند شده و سودآوري‏شان از رشد قابل ملاحظه‎اي برخوردار خواهد بود.
اين كارشناس صنايع فولاد و سنگ آهن در ادامه تحليل اين صنايع خاطر نشان كرد: علاوه بر اين شركت‏هاي بورسي سنگ آهن گل گهر و چادرملو در راستاي تكميل چرخه ارزش افزوده محصولات خود، طرح‏هاي فولادي از جمله فولاد ارفع، فولاد ثامن، فولاد چادرملو و فولادگل گهر را در دستور كار خود قرار دادند. بنابراين در سال‏هاي آتي بايد منتظر چندين برابر شدن سودآوري اين دو شركت سنگ آهني بورسي بود.
ايراني ادامه داد: بنابراين كارشناسان و تحليلگران بنيادي بازار سرمايه سود هر سهم گل گهر را براي سال‏هاي 90، 91، 92 و 93 به ترتيب بيش از هزارو 500 ريال، دو هزارو 30، 3 هزار و 460 و 4 هزارو 490 ريال برآورد مي‏كنند.
به گفته وي درحال حاضر كنسانتره شركت چادرملو به شركت‏هاي فولاد مباركه و فولاد خوزستان به ترتيب 10 درصدو 12 درصد قيمت بيلت فولاد خوزستان و نيز قيمت كنسانتره گل گهر به فولاد خوزستان و فولاد مباركه به ترتيب 9 درصد و 9.62 درصد بيلت فولاد خوزستان فروخته مي‏شود.درحالي كه در بازارهاي جهاني نسبت قيمت كنسانتره سنگ آهن به بيلت بيش از 20 درصد است.
ايراني با بيان اينكه با تكيه بر كمبود كنسانتره كشور نسبت به تقاضاي شركت‏هاي فولادي‏ طي سال‏هاي آتي به نظر مي‏رسد ظرفيت افزايش نسبت قيمت كنسانتره به بيلت در كشور فراهم شود ادامه داد: دو شركت‏ بورسي چادرملو و گل گهر جمعاً با توليد 17.5 ميليون تن توليد كنسانتره و سنگ دانه بندي شده و با ارزش بازار سهام معادل 8 هزار و 358 ميليارد تومان حدود 67 درصد كل توليدات سنگ آهن كشور و 6.6 درصد كل ارزش روز بازار سهام را تشكيل مي‏دهند.
وي افزود: همچنين شركت‏هاي بورسي فولاد مباركه اصفهان، فولاد خوزستان، فولاد خراسان و فولاد آلياژي ايران جمعاً با توليد بيش از 9 ميليون تن فولاد خام و با ارزش بازار سهام معادل11 هزار و 320 ميليارد توماني حدود 76 درصد كل توليد فولاد خام كشور و 9 درصد كل ارزش بازار بورس اوراق بهادار تهران را تشكيل مي دهند


مدیرعامل شرکت مخابرات ایران با بیان اینکه تاکنون 5/8 درصد از سهام همراه اول در فرابورس عرضه شده است گفت: 5/1 درصد دیگر از سهام همراه اول طی 9 ماه آینده واگذار خواهد شد. به گزارش خبرنگار مهر، با عرضه اولیه و حدود 5/5 درصدی سهام همراه اول در آذر ماه و عرضه 3 درصد دیگر این سهام در اسفندماه سال گذشته تاکنون 5/8 درصد از سهام شرکت ارتباطات سیار ایران در فرابورس عرضه شده که برای ارائه صورتهای مالی به سهامداران و تقسیم سود، دومین مجمع عمومی این شرکت هفته آینده برگزار می شود.

.

بنظر می رسد از  فردا وضعیت عمومی بورس کمی بهبود یابد و شاهد برگشت بازار به صورت جزیی باشیم ، حجم معاملات امروز بازار در قیمت های منفی ، حجم قابل توجهی از خرید را در سهام لیدر بازار در گروه ها طی معاملات فردا  ایجاد خواهد نمود .

 

نظر به اینکه در حالت رکود قرار داریم ، خرید  سهم های زیر  در محدوده ذکر شده با دید میان مدت توصیه می شود . عدد اول محدوده ورود و عدد دوم حداقل هدف قیمتی برای سه ماه آتی می باشد :

 

فولاد مبارکه 2730 – 3400

حفاری شمال 2750-3400

مپنا 4850-5300

گل گهر 12000-14000

چادرملو 7800-9000

ملی مس 13800-15000

مخابرات ایران 4050-4600

پالایشگاه تبریز 2450-2900

سایپا 3300-3900

توسعه معادن روی 4100-4800

ایران خودرو دیزل 1050-1300

+ نوشته شده در  سه شنبه سی ام فروردین ۱۳۹۰ساعت ۱۵:۱۷ بعد از ظهر  توسط آرمین شهبازی  | 

گزارش روزانه بازار شنبه 27فروردین

طی معاملات امروز شاخص کل بورس همانند روزهای گذشته با رشد قیمتی همراه بود و با رشد 135 واحدی به رقم 26675 واحد رسید . فولاد مبارکه ، چادرملو و سرمایه گذاری امید بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل داشتند. حجم معاملات امروز 361 میلیون سهم و ارزش کل آن 124.5 میلیارد تومان بوده است .

 

در بازار امروز پس از جو مثبت ایجاد شده در سهم خودرو بخاطر هیجان خودرو جدید ، کل گروه خودرو با اقبال بازار مواجه شد و هر یک تا درصد های مثبت معامله شدند ، بنظر می رسد در کوتاه مدت ایران خودرو به صورت آهسته به سطح 4650 ریال برسد . برای سایپا 2450 ریال سطح حمایتی می باشد .

 

به گزارش خبرخودرو، رئیس اتحادیه تعاونی حمل بار از آغاز ثبت نام برای از رده خارج کردن خودروهای فرسوده سنگین از ابتدای اردیبهشت ماه خبرداد و گفت : در این طرح حداقل هزار10 دستگاه کامیون جدید جایگزین خودروهای تجاری فرسوده خواهند شد .مهندس خان بلوکی در ادامه گفتگو با خبرخودرو اظهار داشت : بودجه لازم برای جایگزینی 10 هزار دستگاه کامیون فرسده نزد سازمان حمل نقل و پایانه های استان تهران وجود دارد که امید می رود این امر در روند نوسازی این بخش از صنعت حمل ونقل تسریع ایجاد کند .وی تاکید کرد :در ارتباط با جایگزینی کامیونهای فرسوده 22 میلیون تومان کمک بلا عوض و 80 میلیون تسهیلات با نرخ سود 7تا 14 درصد در اختیار متقاضیان قرار میگیرد .خان بلوکی مهمترین مسئله پیش روی نوسازی ناوگان فرسوده کامیون را عدم وجود خودرو تجاری مناسب در کشور دانست وافزود :در صورت تصویب طرح واردات کامیونهای استوک از کشورهای اروپائی با قیمت تمام شده مناسب ، قطعا این مسئله نیزاز پیش رو برداشته خواهد داشت .رئیس اتحادیه تعاونی حمل بار کشور گفت : علاقمندان با مراجعه به کارخانه های تولید خودروهای تجاری قادر هستند ثبت نام خود را تکمیل کرد و 15 روز قبل از تحویل گرفتن کامیون جدید اقدام به اسقاط خودرو خود نمایند .

 

 


به گفته مدیرعامل شرکت ایران خودرو دیزل توقف شماره‌گذاری تجاری‌ها هم‌اکنون رشد 15 تا 35 میلیونی قیمت خودروهای تجاری‌ داخلی در بازار را به همراه داشته، به‌طوری که این رشد در خودروهایی که زیر 100 میلیون تومان قیمت‌گذاری شده‌اند 10 تا 15 میلیون و برای خودروهای بالای 100 میلیون بیش از 35 میلیون بوده است. یکه زارع در پاسخ به این پرسش که کدام محصول این شرکت بیشترین رشد قیمت را تجربه کرده است، اظهار داشت: آکسور بیشترین افزایش قیمت را داشته به‌طوری که این خودرو در مدت زمان مذکور 30 میلیون افزایش قیمت را تجربه کرده است. گفته می شود هنوز مجوز شماره گذاری فراز صادر نشده است ، اما تا اوایل اردیبهشت این مشکل حل خواهد شد. شایع شده یک گروهی با 10 میلیارد تومان هزینه در صدد بازارسازی سهم هستند که فعالیت این گروه از امروز آغاز شده است و گفته می شود هدف بالا آوردن پله ای کف قیمتی سهم می باشد . انتظار می رود در دو یک ماه آتی قیمت بالای 1300 ریال تثبیت شود .

 

در نماد فولاد آلیاژی ایران امروز پس از جمع اوری 11 میلیون سهم شاهد صف فروش 5 میلیون سهمی بودیم ، گفته می شود سرمایه گذار غدیر و زر مجموعه ها فردا به شدت از سهم حمایت می کنند ، گفته می شود برنامه خارج کردن سهم از دست نوسان گیران بازار می باشد .

 

يك كارگزار بورس با اعلام دلايل رونق بازار سهام از رفتار منفعلانه سازمان خصوصي سازي انتقاد كرد و گفت: اين سازمان از جريان غالب اقتصاد و رونق بازار سرمايه عقب افتاده و همزمان و همسو با شرايط بازار سرمايه حركت نمي‌كند. مازيار حقيقي از مديران كارگزاري آبان در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادي فارس، با اشاره به رونق كم‌سابقه سال گذشته بازار سهام و ادامه اين روند در سال جاري اظهار داشت: مهمترين دلايل اين رونق را مي‌توان در دو دسته كلي تقسيم‌بندي كرد. اول اينكه امسال هم به مانند سال گذشته مسائل اقتصادي در اولويت مسئولان كشور قرار گرفته و اين مقوله از ارجحيت خاصي برخوردار شده است. همين رويكرد موجب شده تا عمده سرمايه‌گذاران و آحاد مردم به سمت كانون اقتصادي يعني بورس كه پذيراي صنايع و شركت‌هاي مختلف است، حركت كنند.

 

طی معاملات امروز شاهد بسته شدن نماد سرمایه گذاری غدیر جهت برگزاری مجمع عاد و فوق العاده بودیم ، گفته می شود شرکت در صدد افزایش سرمایه 97% می باشد که بخش قابل توجهی از آن از محل انباشته می باشد . همچنین همراه اول برای ششم اردیبهشت مجمع عادی سالیانه برگزار می کند .

 

فیضی(مدیرعامل شركت مخابرات ایران) در پاسخ به خبرنگار ما مبنی بر اینكه آیا شركت سرمایه گذاری نور دنا (متعلق به همراه اول) برای حضور در تركیب سهامداران بالای یك درصد شركت پست بانك ایران برنامه ای در دستور كار دارد ؟ گفت : در حال حاضر مجموعه مخابرات ایران و شركت های تابعه تصمیم خاصی برای حضور در تركیب سهامداری پست بانك نداشته و این در حالی است كه عرضه جدیدی نیز در خصوص باقیمانده سهام قابل واگذار این شركت از سوی خصوصی سازی رخ ندارده است . مديرعامل مخابرات با اعلام اينكه شايعه معامله بخشي از سهام مالك اصلي مخابرات هيچ ارتباطي به رشد قيمت سهام مخابرات ندارد و سهامداران فقط بايد به اطلاعات منتشره رسمي توجه كنند، از برگزاري مجمع سالانه اين شركت در نيمه دوم ارديبهشت خبر داد.

 

در نماد گروه بهمن شایعات مجددی در خصوص فعال شدن این شرکت در اپراتور سوم به گوش رسید که موجب حجم خرید سنگین این سهم در بازار شد . در روزهای اخیر مجموعه مهر مجدد خریدار هم می باشد ، گفته می شود تا زمان برگزاری مجمع عادی سالیانه امکان رشد قیمتی سهم تا 4000 ریال وجود دارد .

 

شرکت خدمات انفورماتيک براي انتخاب اعضاي هيئت مديره روز چهارشنبه هفتم ارديبهشت ماه 90 مجمع عمومي فوق‌العاده برگزار مي‌کند.به گزارش سرويس اقتصادي آريا،  شرکت خدمات انفورماتيک مجمع عمومي  فوق‌العاده خود را به منظور تصميم گير در خصوص  انتخاب اعضاي هئيت مديره تشکيل مي‌دهد.

 

وزیر نفت با تشریح جزئیات پیش فروش گازهای پارس جنوبی از صدور دستور عرضه بنزین در بورس خبر داد و گفت: وزارت نفت از حضور بخش خصوصی برای صادرات بنزین پالایشگاهی ایران استقبال می کند. سیدمسعود میرکاظمی در حاشیه برگزاری شانزدهمین نمایشگاه نفت، گاز و پتروشیمی درباره جزئیات پیش فروش گازهای تولیدی میدان پارس جنوبی به یک از کشورهای همسایه به خبرنگار مهر، گفت: در حال حاضر علاوه بر برخی از کشورهای منطقه سایر کشورهای خارجی هم خواستار واردات گاز طبیعی از ایران هستند.

 

مدیر عامل شرکت پتروشیمی خارک با ارسال نامه‌ای به اداره نظارت برناشران سازمان بورس از کاهش 216 ریالی پیش بینی سود هر سهم این شرکت خبر داد         به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، مدیرعامل شرکت پتروشیمی خارک از کاهش EPS  سال مالی 90 خبر داد و علت آن را نرخ جدید گاز بعد از اجرای طرح هدفمند کردن یارانه اعلام کرد.براساس این گزارش، شرکت پتروشیمی خارک در روز 25 بهمن ماه 89 پیش بینی درآمد هر سهم برای سال منتهی به 29 اسفندماه 90 را با سرمایه یک ‌هزار میلیارد ریال مبلغ 2860 ریال اعلام کرده بود که با توجه به کاهش 216 ریالی آن سود هر سهم پتروشیمی خارک برای سال مالی جاری 2644 ریال اعلام شده است.همچنین هیئت مدیره این شرکت تصمیم دارد 80 درصد سود خالص را برای تقسیم بین سهامداران به مجمع سال 90 پیشنهاد کند.

 

با توجه به عرضه پتروشیمی پردیس در روز دوشنبه از یک سو و اتمام مهلت تسویه حساب با کارگزاری ها در معاملات فردا بنظر می رسد فردا آخرین فرصت خرید افراد در بازار باشد و احتمالاً از دوشنبه شاهد بهبود وضعیت عمومی بازار و رشد پایدار بازار باشیم .

+ نوشته شده در  شنبه بیست و هفتم فروردین ۱۳۹۰ساعت ۱۸:۲۲ بعد از ظهر  توسط آرمین شهبازی  | 

گزارش روزانه بازار چهار شنبه 24فروردین

در نماد معاملاتی آذرآب که در یک ماه اخیر بشدت از سوی داناین پارس حمایت می شود ، گفته می شود شرکت برنامه تعدیل عایدی سال 90 خود تا 400 ریال را دارد و احتمالاً در هفته اول اردیبهشت نمادش متوقف می شود ، حجم معاملات سنگین در دو هفته اخیر و عدم ریزش قیمتی سهم تا حدودی شایعه ایجاد شده را قوت می بخشد.

 

در نماد حفاری شمال ، روز گذشته شرکت ساتا 2.2 میلیون سهم را در صف خرید جمع آوری نمود ، با توجه به حجم 20% خرید این شرکت از کل خریدهای چهارشنبه بنظر می رسد کف 2750 ریال برای سهم تثبیت شده باشد و در میان مدت سهم روند رو به رشدی بگیرد . بنا به اخبار موثق شرکت در سال 89 در گزارش حسابرسی شده 400 ریال سود شناسایی نموده است ، در صورت محقق شدن این سود این شرکت برای 90 قادر خواهد بود تا 550 ریال سود بسازد .

 

 در نماد گروه بهمن که کمترین P/e را در همگروهی های خود دارد شاهد افزایش حجم خرید از سوی عمده ها هستیم ، طبق صحبت هایی که با مدیر عامل شرکت شده ، احتمال رشد قیمتی سهم تا 4500 ریال در تابستان 90 وجود دارد . برخی شایعات از تعدیل سود شرکت تا 1000 ریال حکایت دارد . محدوده 3100 تا 3200 ریال رای خرید کم ریسک ارزیابی می شود .

 

در دو سهم سنگ آهنی گل گه و چادرملو شاهد حجم سنگین خرید در قیمت های منفی بودیم ، گفته می شود این دو شرکت برنامه افزایش سرمایه 100% را در دستور کار دارند ، از سوی دیگر احتمال انتشار اوراق مشارکت از سوی چادرملو به ارزش 600 میلیارد تومان نیز به گوش می رسد . محدوده 7600 برای کچاد و 1150 برای گل گهر سطح حمایتی قوی می باشد ، بنظر می رسد در هفته آتی چادرملو به بالای 8300 و گلگ هر به بالای 1250 تومان رشد کند .خبرهایی در خصوص صف خرید بیش از 30 میلیونی در نماد گل گهر در آینده ای ندیک نیز در تالار منتشر شده است .

بانك سينا كه هم اكنون با سرمايه 300 ميليارد توماني در ميان 8 بانك بورسي و به جز پست بانك داراي كمترين سرمايه اسمي است ، مجوز افزايش سرمايه 100 ميليارد توماني را در 23 فروردين ماه از سازمان بورس و اوراق بهادار دريافت كرد تا مصوبه شوراي پول و اعتبار و بانك مركزي را رعايت كرده باشد. براساس اين گزارش، در پي بررسي هاي اداره نظارت بر بازار اوليه سازمان بورس و عدم وجود مواردي حاكي از مغايرت با قوانين و مقررات مربوطه، بانك سينا با انتشار سهام يك ميليارد سهم 100 توماني اقدام به تجهيز 100 ميليارد تومان سرمايه خواهد كرد. اين افزايش سرمايه كه با برگزاري مجمع فوق العاده ايي و حداكثر تا 60 روز بعد از صدور مجوز اعمال خواهد شد، از محل مطالبات و آورده نقدي سهامداران تأمين مي شود.

 

در دو ماه آتی پالایشگاه شازند در بورس پذیرش خواهد شد ، بر اساس روال سنتی بازار ، احتمال رشد حداقل 40% دو شرکت پالایشگاه اصفهان و تبریز قبل از عرضه شازند در بورس وجود دارد . در نماد شپنا صحبت هایی مبنی راه اندازی طرح توسعه و اعلام عایدی تا 1700 ریال در سال 91 وجود دارد و خبرهایی از ورود چند سهامدار قوی و چند صندوق بزرگ در شبریز به گوش می رسد .

 

سرپرست سازمان توسعه و نوسازي معادن و صنايع معدني ايران با بيان اينكه نگراني‌هاي ايجاد شده در بورس مبني بر احتمال افزايش بهره مالكانه معادن در بودجه سال 90 نادرست است، گفت: در لايحه بودجه سال 90 همان رقم بهره مالكانه سال گذشته لحاظ شده است. وي پيش‌بيني كرد ميزان توليد مواد معدني در سال جاري از رشد قابل بيشتري نسبت به سال قبل داشته باشد. به گزارش فارس، در پي زمزمه رشد احتمالي 50 تا 100 درصدي نرخ بهره مالكانه و حقوق دولتي معادن سنگ آهن ايران در سال جاري كه عامل مهمي در سود آوري شركت هاي معدني بورسي است، سهام شركت هاي اين گروه مانند چادرملو ، گل گهر ، معادن روِي ايران ، كالسيمين و ديگر شركت هاي معدني بر خلاف روزهاي اول هفته با حذف صف هاي خريد و افت قيمت همراه شد.

 

 

به گزارش خبرنگار اقتصادي فارس، شركت لیزینگ خودرو غدیر از سهامداران حقيقي و حقوقي خود دعوت كرده تا در اين مجمع كه ساعت 9 صبح روز چهارشنبه 31 فروردين ماه در محل كيلومتر 12 جاده مخصوص كرج، تالار اجتماعات شركت ساپكو برگزار مي شود ، حضور داشته باشند. دستور جلسه اين مجمع استماع گزارش هيئت‌ مديره و بازرس قانوني، تصويب صورت‌هاي مالي منتهي به 30 آذر 89 و تعيين حق حضور اعضاي غير موظف هيئت مديره و تعيين پاداش هيئت مديره خواهد بود.

 

در نماد ایران خودرو دیزل که با توجه به اخبار مثبت در روزهای اخیر کمی از حالت رکود خارج شده بود ، در روز چهارشنبه مجدد صف فروش شد . طبق بررسی ها ، صف فروش سهم از سوی دو نفر ایجاد شده بود که به دلیل بدهی سنگین به کارگزاری مجبور بودند سهامشان را در صف فروش به فروش برسانند . احتمال برگشت قوی قیمت سهم در هفته آتی وجود دارد .

 

به گزارش خبرنگار اقتصادي فارس، شركت سرمايه گذاري البرز در حالي از جمله سهامداران عمده شركت هاي دارويي و شوينده به شمار مي رود و به طور مسقيم و غير مستقيم حدود 44 درصد از سهام شركت تولي پرس را در اختيار دارد كه حميدرضا جمشيدي از موافقت هيئت مديره اين شركت براي واگذاري همه يا بخشي از اين 44 درصد سهام تولي پرس خبر داد. براساس اين گزارش، وي روز گذشته با ارسال نامه اي به اداره نظارت بر ناشران بورسي سازمان بورس اعلام كرد "درخصوص واگذاري سهام تولي پرس، هيئت مديره سرمايه گذاري البرز در 22 فروردين ماه آمادگي خود را براي فروش اعلام كرد،بنابراين اين شركت اقدامات لازم را عملي خواهد كرد. " به گفته وي فروش سهام مذبور منوط به فراهم شدن شرايط كسب حداكثري منافع گروه سرمايه گذاري البرز بوده و بديهي است كه با پيشرفت كار ،اثرات سود و زيان و اطلاعات تكميلي به سازمان بورس و اوراق بهادار ارايه خواهد شد.گفته می شود قیمت بلوک سهم کمتر از 4500 ریال نیست .

 

در نماد فولاد آلیاژی ایران که در روز چهارشنبه با عرضه سنگینی مواجه شد گفته می شود ، سرمایه گذاری غدیر به دلیل فشارهای سازمان از یک سو بشدت عرضه می کرد و در سوی دیگر مجدد با کد خود و اعتضاد غدیر جمع اوری می کرد ، گفته می شود امکان رشد قیمتی سهم تا 7500 ریال در کوتاه مدت وجود دارد.

 

هيئت وزيران در جلسه 25 اسفندماه سال گذشته بنا به پيشنهاد مشترك وزارتخانه‌هاي نيرو و اقتصاد، معاونت برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي و بانك مركزي و با استناد به اصل 138 قانون اساسي نحوه پرداخت 6 هزار و 500 ميليارد تومان بدهي شركت‌هاي تابعه وزارت نيرو به بانك‌ها و بانك مركزي را تعيين كرد. بر اساس اين مصوبه، بدهي شركت‌هاي توانير، آب منطقه‌اي، برق منطقه‌اي، آب و برق خوزستان، توسعه منابع آب و نيروي ايران و سازمان توسعه برق ايران شامل اصل، سود و كارمزد تسهيلات بانكي تا سقف 65 هزار ميليارد ريال به بانك‌ها و بانك مركزي به حساب بدهي دولت انتقال مي‌يابد. طبق اين مصوبه كه در 27 اسفند 1389 توسط معاون اول رئيس‌جمهور ابلاغ شده،‌ فهرست تفصيلي بدهي‌هاي موضوع اين مصوبه حداكثر تا پايان خرداد90 توسط وزارت نيرو تعيين و با تأييد معاونت برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي و وزارت اقتصاد نهايي مي‌شود.

 

در نماد فولاد مبارکه ایران ، گفته می شود شرکت در صدد است ذخیره 270 میلیارد تومانی ناشی از کاهش ارزش سرمایه گذاری های خود را آزاد کند همچنین برنامه فروش سرمایه گذاری معادن و فلزات قطعی شده و در حال تصمیم گیری فروش کچاد و کگل هستند .گفته می شود فولاد مبارکه برای سال 89 خود حدود 550 ریال سود شناسایی می کندو سود سال 90 شرکت با سرمایه جدید کمتر از 600 ریال نیست که در صورت فروش دو سنگ آهنی شدت افزایش می یاید .

 

از گزارش شرکت ها چه خبر ؟

 

·         کارخانجات مخابراتی ایران که در سال 89 خود (2947)ریال زیان ساخته بود برای سال مالی 90 زیانی معادل (2459)ریال شناسایی نمود .لازم به ذکر است سود ناخالص شرکت در سال 89 از  3.7 میلیارد تومان برای سال 90 به 11.1 میلیارد تومان افزایش یافته است .

 

 

از خرید و فروش عمده ها چه خبر ؟

 

·         در نماد لعابیران ، حقیقی بالای یک درصد (ر.م) فعالیتش را افزایش داده است ، بنظر می رسد در یک ماه آتی قیمت تا 5000 ریال رشد کند .

·         د نماد خگستر شرکت صبا تامین بشدت خریدار می باشد ، با توجه یه مالکیت 8% خگستر در وپارس امکان رشد حداقلی سهم تا 3500 ریال در کوتاه مدت وجود دارد . شایعاتی از رشد سهم تا 5000 ریال در بازار مطرح است

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و پنجم فروردین ۱۳۹۰ساعت ۱۹:۲۵ بعد از ظهر  توسط آرمین شهبازی  | 

گزارش روزانه بازار سه شنبه 23فروردین

تفاوت بازار امروز با روزها و هفته های گذشته این بود که هم در سوی تقاضا، صف هایی جدی تشکیل شد و هم در سمت عرضه، انباشت سنگین فروش در برخی نمادها رخ داد. چنین وضعیتی مدت ها بود که در بازار مشاهده نشده بود.

بانک ها پس از ماه ها با اقبال گسترده فعالان بازار روبرو شدند. صنعت بانکی در حالی با صف خرید هر 8 نماد حاضر در بورس مواجه شد که بازار در سال های اخیر هیچ گاه چنین اقبال یک دست و گسترده ای را در این صنعت به چشم ندیده بود. بسته سیاستی نظارتی بانک مرکزی که مهمترین بخش آن ایجاد محدودیت برای سود عقود مشارکتی بود، بانک ها را در دوران پر رونق بورس با رکود روبرو کرده بود. اعتراض بانک های خصوصی به این بسته، بررسی طرح افزایش سرمایه گسترده بانک ها و کاهش سود سپرده های بانکی از اخباری بود که در روزهای گذشته منتشر شد و بر روند پر تقاضا امروز تاثیر زیادی داشت. ضمن آن که شایعه ارائه گزارش عملکرد سال 89 و تعدیل عایدی بر اقبال برخی نمادها همچون ملت تاثیرگذار بود.

اما در گروه فلزی برتری عرضه در گروه سنگ آهن به تشکیل صف های عجیب فروش به خصوص برای نمادهای گل گهر و چادرملو، منجر شد. این در حالی بود که گروه روی نیز با برتری عرضه مواجه بود تا فرآوری مواد معدنی و کالسیمین حتی به صف عرضه برسند. توسعه معادن روی علی رغم صعود جالب ابتدای وقت اما افت قیمتی را در ادامه تجربه کرد. ملی صنایع مس ثبات و تقاضا بهتری داشت. در این گروه شاهد این بودیم که این بار نیز قانون رفع گره معاملاتی نتوانست تعادل را در نماد فولاد آلیاژی ایجاد کند و صف خرید بسیار سنگین چند صد میلیون سهمی تداوم داشت. شنیده شده امکان توقف این نماد برای دریافت گزارش شفاف سازی وجود دارد. نماد فرآوری مواد معدنی برای اعلام تعدیل عایدی متوقف شد.

اما دو صنعت خودرو و پیمانکاری نیز در ادامه وضعیت سرگردان دیروز، امروز نیز نوسان زیادی را تجربه کردند تا ورود آن ها به دوران اصلاح بیشتر اثبات شود. گروه نمادهای سرمایه گذاری نیز به صف خرید و اقبال به برخی نمادهای مطرح خود ادامه داد که در این بین استقبال از نمادهای وابسته به گروه خودرو زیاد بود و غدیر و صندوق بازنشستگی نیز به علت اخبار مثبت متعدد حول آن ها با صف خرید و البته عرضه های بسیار مواجه بودند

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و سوم فروردین ۱۳۹۰ساعت ۲۲:۲۳ بعد از ظهر  توسط آرمین شهبازی  | 

گزارش روزانه بازار دوشنبه 22فروردین

طی معاملات امروز شاخص کل بورس با رشد 143 واحدی به رقم 26145 واحد رسید که بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل بانک پارسیان ، سرمایه گذاری غدیر و مپنا داشتند . حجم معاملات امروز 412 میلیون سهم و ارزش کل آن 152 میلیارد تومان بوده است .

 

در بازارهای جهانی شاهد تعادل قیمتی بودیم بطوریکه قیمت جهانی مس به سطح 9900 و روی سطح 2500 دلار را به سمت بالا شکست ، تحلیل گران معتقدند بعد ا کمی اصلاح قیمت جهانی روی تا 3300 و مس تا 11500 دلار رشد می کند . رشد قیمت های جهانی می تواند منجر به رشد قیمت سهام گروه فلزی در بازار بورس شود .در میان مدت امکان رشد قیمتی کالسیمین تا 1650 ، فرآوری تا 1000 و ملی مس تا 1700 تومان وجود دارد .

 

دعوای مدیریتی در سهام گروه پارسیان منجر به استقبال گسترده از این سهم طی معاملات چند روز اخیر شده است ، گفته می شود هدف قیمتی سهم در دو هفته آتی 5000 ریال می باشد . از قرار معلوم مجموعه تدبیر در نظر دارد بخش قابل توجهی از سهام این بانک را بخرد که حتی توافقاتی با مجموعه ایران خودرو نیز شده است .

 

طی معاملات امروز در نماد مپنا شاهد شکسته شدن سطح 4800 ریال بودیم ، گفته می شود بیمه ایران و بانک ملت خریداران سهم می باشند امکان رشد قیمتی سهم تا 5600 ریال در کوتاه مدت وجود دارد .

 

در نماد سرمایه گذاری غدیر شایعاتی در خصوص اخبار خوش شرکت در مجمع عادی سالیانه در کنار حمایت های شدید مجموعه اتکا منجر به رشد قیمتی سهم شده است ، گفته می شود امکان رشد قیمتی سهم معادل 50% از قیمت فعلی تا تابستان وجود دارد .

 

در نماد سرما آفرین شاهد افایش حجم معاملات در بازار هستیم ، گفته می شود چند تن از گروه های حرفه ای وارد این سهم شده اند و امکان رشد قیمتی این سهم تا 2400 ریال تا تابستان وجود دارد ، گفته می شود عده ای در صدد پر معامله گردن این سهم در بازار هستند . احتمال داد طی معاملات فردا افرادی که در صدد خرید هستند حجم معاملات بالایی را شاهد باشیم که با توجه به اینکه موج 3 پر قدرت می باشد به نوعی سگنال خرید تلقی می گردد .

 

در نماد معاملاتی لعاب ایران گفته می شود یک سهامدار حقیقی قدیمی نامدار به نام ر.م در این نماد فعال شده است که با توجه به p/e پایین این سهم امکان رشد قیمتی سهم تا 6000 ریال در شش ماه آتی وجود دارد ، ورود به معامله خرید در محدوده 4000 ریال کم ریسک می باشد .

 

در حالی که پلیس راهنمایی و رانندگی کامیون فراز را همان هووی چینی معروف به قاتل جاده های ایران معرفی کرده ،سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران بعنوان زیرمجموعه وزارت صنایع تاییدیه استانداردهای 55 گانه كامیون "فراز" تولیدی شرکت ایران خودرودیزل را صادر كرد.گرفته شدن مجوز فرای که در سال 89 شرکت خاور حجم قابل توجهی تولید کرده و هزینه ها برای سال 89 منظور شده و سود در سال 90 لحاظ می شود می تواند صف خرید سنگینی را برای سهم در معاملات فردا به ارمغان بیاورد ، امکان رشد قیمتی کوتاه مدت سهم تا 1450 ریال وجود دارد .

 

 وزیر امور اقتصادی و دارایی از راه‌اندازی فاز نهایی بورس نفت در روزهای آینده خبر داد.
به گزارش رصدآنلاین سید شمس الدین حسینی سخنگوی اقتصادی دولت روز دوشنبه درنخستین نشست خبری خود در سال 90 با اعلام اینکه پروژه راه اندازی بورس نفت از دو سال پیش کلید خورد، گفت: یکی از تمهیدات دولت و شخص رییس جمهوری برای استفاده از ظرفیت های منطقه ، راه اندازی معاملات نفتی است که به زودی می توانیم در این زمینه حرف اول را در این منطقه بزنیم. وی با بیان اینکه راه اندازی بورس نفت به صورت تدریجی و گام به گام بود، اظهار داشت: در مرحله اول رینگ صادراتی محصولات پتروشیمی در بورس کالا راه اندازی شد که به زودی نفت کوره و نفت فوق سنگین در بورس کالا پذیرش می شود تا بورس نفت به طور رسمی افتتاح شود.
وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه سهام 155شرکت در سال 89 به سایر بخش ها واگذار شد، گفت: از این تعداد سهام 120 شرکت به بخش خصوصی واگذار شد که از محل واگذاری ها 3 هزار و 800 میلیارد تومان به خزانه دولت درآمد واریز گردیدکه این میزان نسبت به سال 88، 105 درصد رشد داشته است.

 

در نماد فولاد مبارکه طبق شایعاتی موثق گفته می شود شرکت برای سال 89 موفق به پوشش 530 ریالی سود شده است ، انتشار خبر این پوشش می تواند منجر به رشد قیمتی سهم تا 3500 ریال در کوتاه مدت شود .همچنین در بازار امروز گفته می شود مجموعه بیمه ایران و حافظی ها در حال خرید سهم بودند که گفته می شود از از ابتدای هفته بعد مجدد شاهد صف خرید سنگین در این نماد خواهیم بود .

 

مدیرعامل کارگزاری رضوی گفت : با افزایش EPS و سود قابل تقسیم شرکت‌ها، در کنار کاهش نرخ تنزیل، نرخ بازده مورد انتظار سرمایه گذاران افزایش یافته به طوریکه رشد قیمت سهام شرکت‌ها طبیعی است. در ادبیات مالی، حباب تعریف خاص خود را دارد و تنها زمانی که قیمت‌ها بدون دلیل خاصی روند صعودی در پیش می‌گیرند، حباب تشکیل می‌شود. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بازار سرمایه(سنا)،‌ مدیرعامل کارگزاری رضوی با بیان مطلب بالا گفت: بورس اوراق بهادار در سال 89 و ابتدای سالجاری روندی صعودی را در پیش گرفته که بر اساس آن، قیمت‌ سهام شرکت‌ها و همچنین حجم و ارزش معاملات افزایش چشمگیری یافته است.

 

محمد حسن‌نژاد ادامه داد: در این شرایط،‌ برخی سهام‌داران اقدام به شناسایی سود کرده و سهام خود را در بازار عرضه می‌کنند و در حقیقت، دلیل اصلی بالا رفتن حجم عرضه‌ها در روزهای اخیر همین امر است. وی تنفس بازار برای چند روز را امری طبیعی دانست و افزود: مجموع شرایط،‌ بازاری مثبت را رقم زده است که انتظار تداوم رشد وجود دارد. مدیرعامل کارگزاری رضوی با رد حبابی بودن قیمت‌ها در بورس اوراق بهادار تصریح کرد: تا زمانی که قیمت‌ها به طور غیر منتظره کاهش قابل ملاحظه ای نیابد، نمی‌توان گفت حبابی در بازار وجود داشته است.حسن‌نژاد افزود: به دلیل عملکرد شرکت‌ها و پایین آمدن نرخ سود سپرده بانکی،‌ امکان رشد قیمت‌ها همچنان در بازار وجود دارد.وی با بیان اینکه کاهش نرخ بهره بانکی، پایین آمدن نرخ تنزیل را به دنبال دارد، خاطرنشان کرد: با افزایش سود پیش‌بینی (EPS) و سود قابل تقسیم شرکت‌ها، درکنار کاهش نرخ تنزیل، نرخ بازده مورد انتظار سرمایه گذاران افزایش یافته و رشد قیمت سهام شرکت‌ها طبیعی است.

 

از گزارش شرکت ها چه خبر ؟

 

·         سیمان مازندران سود سال 90 خود را 1049 ریال اعلام نمود ، سود این شرکت برای سال 89 معادل 1208 ریال بود .

·         روزدارو سود سال 90 خود را 660 ریال اعلام نمود این شرکت برای سال مالی 89 خود 522 ریال اعلام نمود .

·         لعابیران در سال 89 خود 889 ریال سود شناسایی نمود ، این شرکت در سال 88 خود 787 ریال ساخته بود .

·         ایران خودرو برای سال مالی 90 خود 509 ریال سود اعلام نمود .

 

 

از خرید و فروش عمده ها چه خبر ؟

 

·         در نماد خودرو شرکت سرمایه گذاری سمند خریدار بود ، گفته می شود احتمال رشد قیمت سهم تا 7000 ریال در سه ماه آتی وجود دارد .

·         در نماد توسعه معادن روی ، عمده های شرکت در حال خرید گسترده می باشند امکان رشد قیمتی تا 6000 ریال در میان مدت وجود دارد .

·         در نماد حفاری شمال ، نیکروز نیلوفری هر روز خریدار می باشد گفته می شود بزودی یک بازی سنگین با صف بسیار سنگین در این هسم شروع می شود

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و دوم فروردین ۱۳۹۰ساعت ۱۸:۵ بعد از ظهر  توسط آرمین شهبازی  | 

گزارش روزانه بازار شنبه 20 فروردین

طی معاملات امروز شاخص کل بورس با رشد شدید 336 واحدی و ثبت رکورد 26222 واحدی حجم معاملات تاریخی 303 میلیارد تومانی را نیز ثبت کرد . حجم معاملات امروز نیز 824 میلیون سهم بوده است . علی رغم رشد شدید شاخص ، شاخص بورس بازار دوم با افت 54 واحدی مواجه شد که بیانگر منفی بودن بخش زیادی از سهام بازار بوده است .طی معاملات امروز ملی مس ، فولاد مبارکه و چادرملو بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل داشتند .

 

ورود به هفته چهارم فروردین بسیاری از معامله گران را مجاب کرد قبل از فرارسیدن دوره تسویه حساب با کارگزاری ها دست به عرضه سهام در بازار بزنند .از سوی دیگر فشارهای شدیدی که از بالا بر بورس مبنی بر حبابی نشدن وجود دارد ، عرضه های شدید از سوی خصوصی سازی و شرکت های دولتی مبنی بر عدم رشد هیجانی بازار نیز مزید بر علت شده است . بنظر می رسد جو عرضه شدید تا حدودی دستوری در صورت متعادل شدن بازار به کلی متوقف شود .

 

در پی رشد قیمت جهانی فلزات در سه روز انتهایی هفته اخیر در بازارهانی جهانی منجر به رشد مس تا 9895 دلار و قیمت جهانی روی تا 2525 دلار شد . بنظر می رسد در یک ماه آتی احتمال رشد قیمت جهانی مس تا 10500 دلار و قیمت جهانی روی تا 2700 دلار وجود دارد . از سوی دیگر قیمت نفت برنت نیز به 127 دلار رسید که تحلیل های بانک های معتبر آمریکایی خبر از رشد نفت تا 150 دلار در آینده ای نزدیک می دهند .

 

رشد شدید قیمت جهانی نفت ، منجر به افزایش درآمدهای دولت ایران می شود و از سویی نظر به تک بعدی بودن اقتصاد ایران و مانورش بر مبنای فروش نفت می تواند در آمدهای ملی را بشدت افزایش دهد ، حجم سنگین نقدینگی به دلیل تحریم های بین الملی ناچاراً وارد کشور می شود و احتمال توسعه پروژه های عمرانی افزایش می یابد. گفته می شود بخشی از این درآمدها به نوعی به بورس تزریقق شده است .

 

درحالیکه قیمت جهانی نفت به مرز 127 دلار در هر بشکه رسیده است در هفته گذشته شاهد کاهش قیمت جهانی بیلت تا 510 دلار بودیم . گفته می شود در صورت ادامه یافتن رشد قیمت های جهانی شاهد رشد بیلت نیز در بازارها باشیم .کارشناسان معتقدند مشخص نبودن وضعیت اقتصادی آمریکا و در کما بودن سیاسیت های اقتصادیاین کشور تا حدودی بر قیمت جهانی فولاد سایه انداخته است .از سوی دیگر در هفته جاری اعلام تراز تجاری چین که پیش بینی می شود تا حدودی نسبت به ماه قبل بهتر اعلام شود تا حدودی می تواند بر قیمت های جهانی موثر باشد .

 

در بازار امروز تشکیل صف فروش 24 میلیونی در نماد سایپا تا حدود زیادی منجر به ترس عمومی در بازار شد و جمع آوری نشدن صف فروش منجر به افزایش عرضه در کل بازار شد ، گفته می شود طی معاملات یکشنبه و دوشنبه معاملات گروه خودرو متعادل می شود ، سطح 3400 تا 3500 ریال سطح حمایتی سایپا ارزیابی می شود .جو عمومی بازار تا حدود زیادی متاثر از معاملات این سهم می باشد که به نوعی نقش لیدری بازار را در سال 90 یدک می کشد .جمع اوری صف فروش این سهم میت واند متعادل شدن سایر سهم های گروه خودرویی و کل بازار را به ارمغان بیاورد .

 

به گزارش فارس به نقل از روابط عمومي فرابورس ايران، سازمان خصوصي سازي دوشنبه هفته جاري 30 هزار سهم عادي و قابل بازخريد شامل 30 سهم عادي و 29970 سهم بازخريد، شركت بازرگاني پتروشيمي بين الملل را روي ميز فروش قرار مي‌دهد. اين سهام كه معادل 100درصد است به ارزش 677 ميليارد و 529 ميليون و 139هزار و 500 ريال و به قيمت پايه هر سهم عادي و قابل باز خريد 22 ميليون و 584 هزار و 305 ريال و به صورت يكجا و نقد يا نقد و اقساط (20درصد نقد،مابقي اقساط 4ساله) از طريق بازار سوم به فروش مي‌رساند. شركت بازرگاني پتروشيمي بين الملل در زمينه تجارت بين الملل فرآورده هاي نفتي، گاز مايع، اوره و مواد شيميايي و پتروشيميايي فعاليت داشته و شركت ملي صنايع پتروشيمي مالك 100درصد سهام اين شركت است.

 

در نماد گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو که گفته می شود مجموعه صبا تامین بشدت نظر مثبت روی آن دارد برای دو روز پیاپی شاهد عرضه 50 میلیون سهمی از سوی کارکنان خاص ایران خودرو بود ، تحلیل گران ارزش این سهم را 3500 ریال ارزیابی کردند و معتقدند در کوتاه مدت شاهد رشد قیمتی سهم تا 3200 ریال در بازار باشیم . گفته می شود طی معاملات فردا احتمالا ً 50 میلیون سهم دیگر عرضه خواهد شد .

 

خبرهای جدی از سوی مجموعه ایران خودرو مبنی بر عرضه بلوک 30% بانک پارسیان منتشر شده است ، این خبر که در دو سال اخیر به صورت یک خبر درام در بازار منتشر شده است بنظر می رسد کم کم رنگ واقعیت به خود می گیرد ، از قرار معلوم قصد رشد قیمت بانک پارسیان تا 5000 ریال را دارند تا قیمت بلوک 30% مجموعه ایران خودرو در نرخ 7500 ریال معامله شد .از قرار معلوم تا زمانیکه این خبر علنی از سوی مجموعه ایران خودرو اعلام نشود چندان نمی توان به این خبر روی خوش نشان داد .

 

در خصوص ایران خودرو دیزل که دو روز متوالی در نرخ 4% منفی حجم سنگینی معامله می شود  تحلیل گران معتقدند از نظر تکنیکی در موج 4 کوتاه مدت قرار دارد که هدف تکنیکی این موج محدوده 113 تا 115 تومان می باشد که می تواند زمینه رشد قیمتی سهم تا 140 تومان برای موج 5 کوتاه مدت فراهم کند .

 

در نماد معاملاتی سرما آفرین که مجمع عادی سالیانه اش در اردیبهشت 90 برگزار می شود از قرار معلوم 250 ریال سود نقدی تقسیم می شود تحلیل های تحلیل های تحلیل گران اهداف کوتاه مدت 1850 ریال را برای این سهم تخمین زده اند که با توجه به p/e حدود 7 قبل از مجمع منطقی بنظر می رسد .

 

در بازار امروز شاهد عرضه شدید 114 میلیون سهمی در نماد مپنا بودیم ، محدوده 4800 ریال که یک سطح مقاومتی کلیدی برای سهم تلقی می شده ، به طور طبیعی در این سطح حجم معاملات افزایش یافت . کارشناسان معتقدند با توجه به نزدیکی عرضه سهام توسعه برق عسلویه از زیر مجموعه های این شرکت در آینده نزدیک ، این سطح شکسته می شود و امکان رشد قیمتی سهم تا 5600 ریال تا مجمع عادی سالیانه شرکت وجود دارد .

 

طی معاملات امروز در نمادهای معاملاتی سنگ آهنی (چادرملو و گل گهر ) شاهد افزایش حجم نسبت به روزهای اخیر بودیم . در گل گهر نزدیک به 4 میلیون و در چادرملو بیش از 14 میلیون سهم داد و ستد شد . از قرار معلوم چادرملو در سال مالی 89 موفق به پوشش 840 ریالی سود شده است . شایعاتی در خصوص رشد قیمتی میان مدت (پس از کمی نوسان) به اندازه 30% تا زمان برگزاری مجمع عادی سالیانه این دو شرکت وجود دارد .

 

در نماد سرمایه گذاری سایپا که طی معاملات امروز شاهد حجم معامله بیش از 6 میلیون سهمی بودیم صف فروش 10 میلیونی در ماشین باقی ماند ، در روز چهارشنبه شایعاتی در خصوص عدم موافقت بورس با افزایش سرمایه شرکت منتشر شد که گفته می شود این شایعه تکذیب شده است .صف فروش امروز این شرکت بیشتر تحت تاثیر صف فروش سنگین سایپا بوده است .

 

در بازار امروز پس از رشد حدود 100% لیزینگ رایان سایپا در شش ماه اخیر شاهد صف فروش پس از مدت ها در این نماد بودیم که قیمت سهم را تا سطح 6678 ریال پایین کشیدند ، تحلیل گران برای این سهم محدوده 6200 تا 6390 ریال را برای حمایت کلیدی ارزیابی می کنند .

 

سهم های زیر در اصلاحی های هفته جاری می توان در خریدشان تمرکز کرد(قیمت داخل پرانتز محدوده مناسب خرید می باشد به تومان) :

پالایشگاه تبریز (240-250)

سرمایه گذاری بوعلی (94-97)

حفاری شمال (285 تا 295)

همراه اول (4800 تا 5050)

فولاد (295 تا 300)

چادرملو (840 تا 860)

 

از گزارش شرکت ها چه خبر ؟

·         فولاژ پیش‌بینی درآمد هر سهم سال مالی 89 از مبلغ 304 ریال (بر اساس آخرین اطلاعات ارائه شده در تاریخ 14/12/89) به مبلغ 352 ریال افزایش داده است.

+ نوشته شده در  شنبه بیستم فروردین ۱۳۹۰ساعت ۱۹:۵۶ بعد از ظهر  توسط آرمین شهبازی  | 

گزارش روزانه بازار سه شنبه 16 فروردین

طی معاملات امروز شاخص کل بورس با رشد شدید 527 واحدی که یک رکورد محسوب می شود به نرخ 25550 واحد رسید که بخش اعظم این افزایش شاخص مربوط به مخابرات ، ملی مس و فولاد مبارکه میباشد.حجم معاملات امروز 423 میلیون سهم و ارزش کل آن 164 میلیارد تومان می باشد.

 

در روز اخیر شاهد رشد قیمتی قیمت های جهانی مس و روی بودیم بطوریکه قیمت مس به 9419 دلار و روی به 2442 دلار رسید گفته می شود در کوتاه مدت امکان رشد قیمتی مس تا 9800 دلار وروی تا 2550 دلار وجود دارد، در روزهای آتی اخباری مبنی بر جلسه فدرال رزرو می تواند قیمت های جهانی را تحت تاثیر قرار دهد .

 

در نماد کاغذ سازی کاوه شایعاتی در خصوص رشد قیمتی سهم تا 650 ریال برای سال مالی 90 منجر به استقبال مختصر در این نماد شده است ، گفته می شود امکان رشد قیمتی سهم تا 5000 ریال در سه ماه آتی وجود دارد .

 

طی معاملات امروز در نماد معاملاتی حفاری شمال شاهد حجم سنگین بودیم ، گفته می شود صبا تامین و بیمه ایران معین فروشنده بودند و ساتا خریدار اصلی سهم بوده است . قیمت در مواجهه با سقف قبلی دچار افت قیمتی شد ، بنظر می رسد با توجه به حرکت تند صعودی شکسته شدن این محدوده کاملاً محتمل باشد . احتمال می رود در کوتاه مدت پس از کمی تعادل قیمتی شاهد صف خرید سنگین مجدد باشیم .

 

ورود گروه های جدید در نمادهای گروه روی منجر به استقبال گسترده بازار از این گروه شده است ، گفته می شود فرآوری احتمال می رود تا 9000 ، کالسیمین تا 16000 و معادن روی تا 5000 ریال رشد نماید . در صورتی که قیمت های جهانی رشد نماید ، رشد قیمت این سهم ها محتمل تر خواهد بود .

طی معاملات امروز در نماد معاملاتی ملی مس پس از عرضه 14 میلیون سهمی شاهد صف خرید 7 میلیونی بودیم ، گفته می شود احتمال رشد قیمتی سهم تا مرز 15000 ریال تا مجمع عادی سالیانه وجود دارد .لام به ذکر است بلوک 1.4% خصوصی سازی در دو هفته اخیر در نرخ 12000 ریال بدون خریدار باقی ماند .

 

شایعاتی در خصوص عرضه شدید سهام آذرآب طی معاملات فردا از سوی چند شرکت و صندوق منتشر شده است احتمال عرضه سهام این شرکت طی معاملات فردا با نگاه به تعادل قیمتی ماشین سازی اراک طی معاملات امروز کاملاً محتمل است .

 

 

شركت سرمايه گذاري سايپا كه هم اكنون 175 ميليارد تومان سرمايه اسمي دارد ،‌ سهامداران حقيقي و حقوقي خود را به مجمع عمومي فوق العاده اي دعوت كرد تا در خصوص اعمال افزايش سرمايه تصميم گيري شود. براساس اين گزارش ،‌ اين افزايش سرمايه كه به ميزان 71 درصد خواهد بود از محل مطالبات و آورده نقدي سهامداران اعمال خواهد شد. زمان و مكان اين مجمع ساعت 14 روز پنج شنبه 25 فروردين درمحل هتل المپيك واقع در بلوار دهكده المپيك،جنب درب غربي استاديوم آزادي تعيين شده است.

 

با توجه به پایین بودن نسبت p/e  سهام سیمانی ، بنظر می رسد این گروه در دو ماه آتی بتواند یک رشد قیمتی 20% را در بازار تجربه نماید . در این گروه سیمان فارس و خوزستان ، سیمان هگمتان و سیمان شاهرود ریسک کمتری دارند .

 

سيدعلي حسيني در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس، در رابطه با موضوع افزايش سرمايه پست بانك و وضعيت مديريت اين شركت بورسي اظهار داشت: همانطور كه پيش از اين هم از سوي اداره نظارت بر بازار اوليه سازمان بورس اعلام شد، تاكنون درخواستي از پست بانك در مورد افزايش سرمايه به اين سازمان ارائه و مطرح نشده است. بنابراين طرح مواردي چون افزايش سرمايه اين شركت از محل بودجه دولت يا اوراق مشاركت صحيح نيست. حسيني در واكنش به اين سؤال كه آيا سازمان بورس مي‌تواند پيگير مسائل پست بانك باشد يا خير، ضمن تأكيد بر ضرورت تأمين حداقل سهام شناور آزاد شركت، خاطرنشان كرد: اگر منظور عرضه بيشتر سهام شركت در بورس است، اين موضوع هم‌اكنون توسط سازمان خصوصي‌سازي در حال پيگيري است.

 

در پي بازدهي 57 درصدي سهام سرمايه گذاري توكا فولاد در 18 روز كاري اخير ، مديرعامل اين شركت بورسي اعلام كرد هيچ گونه قرار داد جديد و تغيير خاصي كه منجر به افزايش سود يا تعديل سود شركت باشد رخ نداده است. این خبر منجر به افزایش گسترده عرضه در این سهم شد ، تحلیل گران هدف میان مدت سهم را 3500 ریال ارزیابی کردند .

 

بنظر می رسد در معاملات فردا شاهد افت مقطعی برخی از سهم های اصلی بازار مانند فولاد مبارکه ، حفاری شمال ، ..... در بازار باشیم که برای یک بازه یک ماهه فرصت خرید تلقی می گردد .

 

از گزارش شرکت ها چه خبر ؟

·         نیروکلر نخستین پیش بینی سود سال 90 خود را 1050 ریال اعلام کرد .

·         تولی پرس نخستین پیش بینی سود سال 90 خود را 468 ریال اعلام نمود .

·         پلاسکوکار نخستین پیش بینی سود سال 90 خود ا 313 ریال اعلام نمود.

 

 

از خرید و فروش عمده ها چه خبر ؟

·         در نماد سایپا دیزل شرکت صبا تامین فروشنده می باشد ، گفته می شود در صوت خروج این شرکت امکان رشد قیمتی این سهم در شش ماه آتی تا 1600 ریال وجود دارد .

·         در نماد مپنا کارکنان مپنا فروشنده می باشد احتمال رشد قیمتی تا محدوده 4800 الی 5000 ریال وجود دارد .

+ نوشته شده در  سه شنبه شانزدهم فروردین ۱۳۹۰ساعت ۱۵:۱۹ بعد از ظهر  توسط آرمین شهبازی  | 

گزارش روزانه بازار دوشنبه 15 فروردین

طی معاملات امروز شاخص کل بورس با رشد شدید 478 واحدی به رقم 25023 واحد رسید . مخابرات ، فولا مبارکه و چادرملو بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل داشتند .حجم معاملات امروز 375 میلیون سهم و ارزش کل آن 135 میلیارد تومان بوده است .

 

همانطور که در روزهای گذشته عنوان شد تعادل کوتاه مدت بازار کسب انرژی برای رشد مجدد در بازار بود. در انتهای هفته گذشته در بازارهای جهانی کاهش نرخ بیکاری امریکا در کنار بهبود آمار اشتغال غیر کشاورزی منجر به افزایش قیمت جهانی نفت در بازارهای جهانی شد که این عامل منجر به رشد مجدد بازار شد . بنظر می رسد روند جاری بازار تا انتهای هفته کم و بیش ادامه دار باشد.

 

طی معاملات امروز در نماد معاملاتی سایپا شاهد صف خرید نزدیک به 20 میلیون سهمی بودیم که حجم بنای سهم معامله نشد ، گفته می شود در کوتاه مدت شاهد رشد قیمتی سهم تا 4400 ریال در بازار باشیم و فردا صف خرید سهم سنگین تر می شود .

 

در بازار امروز شاهد عرضه سنگین در نماد حفاری شمال بودیم که با حجم سنگین 34 میلیون سهمی در انتهای بازار 4 میلیون در صف خرید باقی ماندند . طی معاملات فردا سهم به سقف تاریخی خود می رسد بنظر می رسد با شتاب زیاد رو به رشد سهم سقف 314 تومان شکسته شده و در یک ماه آتی قیمت به 3700 ریال برسد .

 

تصويب پرداخت بدهي 5 هزار ميليارد توماني وزارت نيرو به پيمانكاران منجر به استقبال گسترده بازار از سهام مپنا طی معاملات امروز شد .قائم مقام وزير نيرو گفت:‌ هيئت وزيران پرداخت 50 هزار ميليارد ريال از بدهي‌هاي وزارت نيرو به پيمانكاران، مشاوران و سازندگان صنعت آب و برق را به تصويب رساند تا اين وزارتخانه از فروش منابع خود يا به صورت تهاتر اين بدهي‌ها را پرداخت كند. علي ذبيحي در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس افزود: پرداخت بدهي وزارت نيرو در برنامه دولت و هيئت وزيران بود كه خوشبختانه اين مصوبه وزارت نيرو اين اختيار را داده است تا از فروش منابع در اختيار يا به صورت تهاتري 50 هزار ميليارد ريال از بدهي‌هاي خود به پيمانكاران، مشاوران و سازندگان صنعت آب و برق را پرداخت كند.گفته می شود در معاملات امروز مپنا بانک ملت و بیمه ایران خریداران اصلی بازار بودند .

 

 

در نماد ایران خودرو دیزل شایعاتی در خصوص شماره گذاری کشنده های فراز منجر به استقبال گسترده تر بازار به این سهم شده است ، گفته می شود در روزهای آتی شاهد صف خرید سنگین تر در این نماد باشیم ، نرخ تعادلی کوتاه مدت این سهم 1370 ریال می باشد .

 

امير هاموني در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادي فارس اظهار داشت: نخستين عرضه سازمان خصوصي سازي در سال جديد امروز با عرضه 100درصد از سهام شركت ماشين سازي پارس شروع شد ولي به دليل نداشتن متقاضي و عدم استقبال براي خريد فروخته نشد. وي با اشاره به اينكه اين بلوك به قيمت 2هزار و 500 ريال و به صورت يكجا و نقد روي ميز فروش قرار گرفت، درباره عرضه مجدد اين بلوك گفت: عرضه مجدد 80 ميليون سهم اين شركت بستگي به اعلام سازمان خصوصي سازي دارد.

 

شایع شده صندوق نفت در صدد است بلوک بانک پارسیان خود را در نرخ 5000 ریال در روزهای آتی آگهی کند ، آگهی کردن این بلوک می تواند منجر به استقبال گسترده بازار از سایر سهامداران بانک پارسیان و خود بانک شود .

 

به گزارش خبرنگار اقتصادي فارس، شركت همراه اول (ارتباطات سيار) كه از 28 آذر ماه سال گذشته با سرمايه 206 ميليارد توماني به عنوان بزرگترين شركت فرابورسي به بازار سهام كشور پيوسته است، عملكرد 12 ماهه منتهي به 29 اسفند سال گذشته را (حسابرسي‌نشده) اعلام كرد.
براساس اين گزارش، اين شركت كه پيش از اين براي هر سهم خود در سال مالي گذشته 4 هزار و 79 ريال و سپس 5 هزار و 334 ريال سود پيش بيني كرده بود، در عملكرد 12 ماهه به ازاي هر سهم 5 هزار و 605 ريال سود محقق كرده است.گزارش فوق منجر به بهبود معاملات همراه و مخابرات ایران در بازار شد .

 

از خرید و فروش عمده ها چه خبر ؟

 

·         در نماد تولی پرس حمایت های شدید اعتلا البرز و زیر مجموعه های سرمایه گذاری البرز از این سهم ممکن است منجر به رشد قیمتی کوتاه مدت تا 2800 یال شود ، با توجه به محدوده مقاومتی 2500 ریال احتمال دارد کمی در این محدوده افزایش عرضه داشته باشیم

+ نوشته شده در  دوشنبه پانزدهم فروردین ۱۳۹۰ساعت ۱۴:۳۶ بعد از ظهر  توسط آرمین شهبازی  | 

يكشنبه 1389/12/22

ارزش کل معاملات امروز به 1445 میلیارد ریال رسید. 526 میلیارد ریال متعلق به معاملات مخابرات ایران و 199 میلیارد ریال مختص معاملات پالایش نفت تبریز بود. شاخص کل امروز با 77/89 واحد افزایش به 60/21985 واحد رسید.

بازار امروز در حقیقت حرکتی در جهت عکس بازار دیروز داشت تا اکثر سهام دوباره به سطوح قیمتی هفته گذشته بازگردند. در این بین نگرانی ها از زلزله ژاپن تا حدی کاهش یافته و تحلیلگران انتظار افت قیمت مواد خام و انرژی را در ماه های آینده ندارند.

بازار امروز با اقبال به نمادهای فلزی کار خود را آغاز کرد. نمادهای گروه سنگ آهن و روی با رشد قیمت روبرو شدند در حالی که سنگ آهنی ها از روزهای راکدی عبور کرده بودند اما گروه روی از افت دیروز قیمت ها خلاصی یافته بود. در این بین توسعه معادن روی و فرآوری مواد معدنی اقبال بیشتری داشتند اما کالسیمین برخی دقایق در محدوده منفی قرار می گرفت. سطح حمایتی 620 تومان برای فرآور بسیار مستحکم است و فاسمین نیز سطح 1020 تومان را در برابر دارد که می تواند در برابر کاهش قیمت مقاومت زیادی داشته باشد. در این گروه نماد ملی سرب و روی به منظور تصمیم گیری در مورد اعمال افزایش سرمایه 250 درصدی در پایان معاملات متوقف شد. اما ملی صنایع مس نیز روز نسبتا پر نوسانی داشت که در دقایق آخر رشد جالب قیمت اتفاق افتاد.

اما صعود قیمتی سرمایه گذاری غدیر و صندوق بازنشستگی از مهمترین تحولات امروز بازار بود. وغدیر که به تازگی ورود شرکت فولاد آلیاژی ایران به بورس را شاهد بوده، به زودی با عرضه سهام دو شرکت پتروشیمی زاگرس و پردیس مواجه خواهد بود که در حقیقت بزرگترین زیرمجموعه های این شرکت بزرگ سرمایه گذاری هستند. در این بین همگان در انتظار عرضه سهام این دو شرکت به منظور واقعی شدن ارزش خالص دارایی های وغدیر هستند. برخی زیرمجموعه های وصندوق نیز در آستانه ورود به بازار سرمایه هستند. بازار امروز همچنین شاهد انجام معاملات عمده قابل توجه بر نماد مخابرات ایران بود در حالی که ارتباطات سیار تا مرز 4500 تومان پیشروی کرد. گویا عرضه های وعده داده شده مخابرات ایران بر این نماد در حال اتمام است.

در گروه الکترونیک اما تجارت الکترونیک پارسیان به درصد مثبت نیز رسید در حالی که خدمات انفورماتیک روزهای راکدی را پشت سر می گذارد. گروه قند نیز با تشکیل صف خرید دست کم 8 نماد خود، به برترین صنعت بازار به لحظا تقاضا تبدیل شده بود. گروه دارو نیز با اقبال نسبی به برخی نمادها و انجام معاملات بلوکی روبرو بود. تقاضا در گروه پیمانکاری نیز به خصوص برای نمادهای حفاری و رمپنا قابل ذکر بود و گروه خودرو با رشد قیمت خودروسازان مواجه شد.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و دوم اسفند ۱۳۸۹ساعت ۱۹:۴۹ بعد از ظهر  توسط آرمین شهبازی  | 

مطالب قدیمی‌تر